აშშ-ის უწყებათაშორისი სამუშაო ჯგუფი სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა
როგორც შეხვედრის შემდეგ გაზეთ „რეზონანსის“ მთავარმა რედაქტორმა, ლაშა ტუღუშმა განაცხადა, ამერიკულ მხარეს ჰქონდა ძალიან სწორი დიაგნოზი, ძალიან სწორი მიდგომები საკითხებისადმი და საკმაოდ ბევრ საკითხზე იყვნენ კარგად ინფორმირებულები.
„მათ ბევრი რამ იცოდნენ და ბევრიც მოისმინეს. მე ვყოფილვარ მსგავსს შეხვედრებზე, მაგრამ იქ ასეთი გახსნილი საუბარი არ ყოფილა. ამ ჯგუფის წევრებს  ყველაფერზე ადეკვატური რეაქცია ჰქონდათ და პრობლემებში ღრმად გარკვევას ცდილობდნენ. შემიძლია, გითხრათ, რომ ადრე არსებობდა მეტი ილუზია, თუ რა ვითარება იყო საქართველოში დემოკრატიის მხრივ. დღევანდელი შეხვედრის დასრულების შემდეგ შემიძლია, ვთქვა, რომ დღეს ეს ილუზია აღარ არსებობს“,-განაცხადა ლაშა ტუღუშმა.
„ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ წარმომადგენლის, გიორგი ჩხეიძის თქმით კი, მას საშუალება მიეცა, ადამიანის უფლებების კუთხით და სასამართლოს დამოუკიდებლობის თემაზე გაემახვილებინა ყურადღება.
„ადამიანის უფლებათა დარღვევების კუთხით, ობიექტური გამოძიებების ხელშეწყობა მოვითხოვე. რასაკვირველია, საუბარი იყო სასამართლო სისტემაზე და მის გაჯანსაღებაზე. თუმცა, განსაკუთრებულად დიდი ყურადღება მაინც მედიას დაეთმო. მედიის წარმომადგენლებს საშუალება ჰქონდათ, ვრცლად ესაუბრათ თავიანთ პრობლემების შესახებ“, - აღნიშნა გიორგი ჩხეიძემ.
აშშ-ის მხრიდან უწყებათაშორის ჯგუფში შედის სახელმწიფო მდივნის მოადგილე, დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და შრომის საკითხებში მაიქლ პოზნერი. ჯგუფს ხელმძღვანელობს სახელმწიფო მდივნის მეორე მოადგილე ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში თინა ქეიდენაუ. შეხვედრას ესწრებოდნენ ამერიკის ელჩი საქართველოში ჯონ ბასი და სალჩოს სხვა თანამშრომლებიც.

US Inter-Department Working Group Meets Representatives of Civil Society of Georgia
Lasha Tughushi, editor-in chief of the newspaper “Resonance”, stated after the meeting that the US side had very right position and correct assessment of various issues; they were well- informed about many facts.
‘They know much and have learned much too. I have attended similar meetings but have not heard such frank conversation. Members of the group had most adequate reactions to everything. They tried to find out more about our problems. To tell the truth I had more illusion that democracy was growing in Georgia but after our meeting today I can say that this illusion does not exist any longer,” Tughushi stated.
According to Giorgi Chkheidze, representative of the Young Lawyers Association, he had chance to speak about the independence of judiciary system and human rights situation in Georgia.
“I requested their support to carry out impartial investigation of human rights violations. Of course we spoke about judiciary system and its development. However, particular attention was paid to the media. Representative of media had chance to speak about their problems”, said Giorgi Chkheidze.
Michael H. Posner, the Assistant Secretary for Democracy, Human Rights and Labor is a member of the working group. U.S. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Tina Kaidanow is a Co-Chairwoman of the group.  John Bass, the US Ambassador to Georgia and other employees of the Embassy also attended the meeting.