საპროტესტო აქცია პრეზიდენტის რწმუნებულის მისაღებში
18 ნოემბერს ოზურგეთის აგრარული ბაზრის ასზე მეტი მოვაჭრე გურიაში პრეზიდენტის რწმუნებულის მისაღებში შეიკრიბა და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის გადაწყვეტილება გააპროტესტა.
ერთი კვირაა, გამგეობამ ოზურგეთის აგრარული ბაზრის დახურვის გადაწყვეტილება მიიღო. ამის მიზეზად ბაზარში სანიტარული ნორმების არარსებობას ასახელებენ.
მოვაჭრეები საპროტესტო აქციების გაგრძელებით იმუქრებიან. მათი მოთხოვნაა, გამგეობამ გადაწყვეტილება გააუქმოს და დაიცვას მათი სოციალური უფლებები და ინტერესები.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში აცხადებენ, რომ გადაწყვეტილება საბოლოოა და კომპრომისს არ დაუშვებენ.
„არ ვენდობით ადგილობრივ ხელისუფლებას! აქციებს გავაგრძელებთ. ამასთანავე, შევეცდებით, სასამართლოშიც დავიცვათ ჩვენი უფლებები“, - აცხადებენ მოვაჭრეები.
რამდენიმე თვის წინ ოზურგეთში ახალი სავაჭრო ცენტრი გაიხსნა. აგარარული ბაზრის დახურვით დაზარალებულ მოქალაქეებს ახალ ცენტრში შესვლას და ვაჭრობის გაგრძელებას სთავაზობენ. თუმცა, მოვაჭრეების თქმით, კერძო მეწარმე მათთვის მიუღებელ გადასახადებს სთავაზობს.

Protest Rally in the Waiting Room of the Regional Governor
On November 18, more than hundred traders from Ozurgeti agricultural market gathered in the waiting room of the Guria regional governor and protested the decision of the Ozurgeti district administration.
A week ago, Ozurgeti district administration decided to close the agricultural market in Ozurgeti. The ground for their decision was poor sanitary situation in the market.
The traders threaten to continue the protest rallies in future. They request the district administration to abolish its decision and to protect their social rights and interests.
Officials of the Ozurgeti district administration state the decision is final and they will not change it.
“We do not trust local government! We will continue protest rallies. Besides that we will try to protect our rights at the court too,” said the traders.
Several months ago, new trading center was opened in Ozurgeti. The people, victimized by the closure of the market, are offered to move to the new trading center to continue their activities. However, according to the traders, the entrepreneur has estimated high taxes at the new trading center.