პოლიკლინიკის თანამშრომლები ხელფასის გაზრდას ითხოვენ
ბათუმში არსებული პოლიკლინიკის თანამშრომლები ხელფასების გაზრდას ითხოვენ. მათი შრომითი ანაზღაურება 30-დან 100-ლარამდე მერყეობს. აღნიშნულ სამედიცინო დაწესებულებაში დასაქმებული პერსონალი ძირითადად ფედერალური პროგრამებიდან და შიდა სამედიცინო მომსახურებით შემოსული თანხიდან ფინანსდება. მათ შორის, 0-დან 6-წლამდე, ასევე 60-წლის ზემოთ პაციენტების სამედიცინო მომსახურება და იმუნიზაცია უფასოა.
აჭარის ჯანდაცვის პროფკავშირების რესპუბლიკური საბჭოს თავმჯდომარის, შალვა მამულაძის განცხადებით, თანამშრომელთა ანაზღაურება უნდა გაიზრდოს:  „პოლიკლინიკებში სამედიცინო პერსონალის ხელფასი ძალიან დაბალია. ექიმები 100 ლარს იღებენ და ეს სამარცხვინო ხელფასია. თანაც ეს სავადმყოფო-პოლიკლინიკები გაიყიდა. აქამდე 100 ახალი საავადმყოფო უნდა აშენებულიყო, მაგრამ არაფერი არ გაკეთებულა“.
„თვეში შეიძლება მხოლოდ 5 ავადმყოფი მოვიდეს. ჩვენ დამოკიდებულნი ვართ უბნის თერაპევტებსა და პედიატრეპზე. ანუ, მათგან გამოგზავნილი მომართვის პაციენტები შეგვიძლია, მივიღოთ. ხელფასებიც, შესსაბამისად, ძალიან დაბალი გვაქვს“, _ აცხადებენ მედიკოსები.
პოლიკლინიკის თანამშრომელთა პრეტენზიების შესახებ #2 პოლიკლილიკის დირექტორის მოადგილე, ანა მანჯგალაძე აცხადებს, რომ პერსონალის ანაზღაურება ფედერალური პროგრამის დაფინანსების გაზრდამდე არ მოიმატებს.
აჭარის ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილის, ჯამბულ სურმანიძის თქმით, პოლიკლინიკები თვითდაფინანსებაზე არიან და მათ განვითარებაზე დირექციამ უნდა იზრუნოს. მისი აზრით, პოლიკლინიკებში დაბალი ანაზღაურება არასწორი მენეჯმენტის ბრალია.

Personnel of Medical Center Request Rise in Salary
The personnel of Batumi Medical Centre request rise in salaries. Their average salary is between 30-100 GEL. The personnel are funded by federal programs and inner medical services. Besides that, medical service and immunization of children under 6 and people over 60 are free.
According to Shalva Mamuladze, the head of republic council of Healthcare Trade Union in Adjara Autonomous Republic, the salaries should be raised: “salaries of medical personnel are very law. Doctors get 100 GEL and it is shameful. Furthermore, these clinics were sold. 100 hospitals should have been built so far but nothing was done yet”.
“Only 5 patients might visit hospital a month. We rely on district therapists and paediatricians. So, we get patients sent by them. Consequently, we have very law salaries”, stated doctors.
Ana Manjgaladze, deputy director of clinic #2, stated the salaries of medical personnel will not rise before the funding from federal program is not increased.
According to Jambul Surmanidze, deputy healthcare minister of Adjara Autonomous Republic, clinics are on self-funding and the board of medical centres should raise salaries. He thinks law salaries are result of poor management.