რესპუბლიკური პარტიის წევრი დანაშაულს აღარ აღიარებს
ცრუ დასმენისა და თაღლითობის მომზადების ბრალდებით დაკავებული „ალიანსი საქართველოსთვის“ ყვარლის რაიონული შტაბის უფროსი და რესპუბლიკური პარტიის ადგილობრვი ორგანიზაციის ხელმძღვანელი ვანო ლომიძე დანაშაულს არ აღიარებს.
როგორც ლომიძემ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს აცნობა, მანქანა მას არ დაუწვავს, მაგრამ დაკავებისას იძულებული იყო, პოლიციელებისათვის აღიარებითი ჩვენება მიეცა.
შს კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა ვანო ლომიძე 2009 წლის 29 აპრილს დააკავეს. გამოძიებისთვის მიცემულ ჩვენებაში ლომიძე ამბობს, რომ საკუთარ მანქანას ცეცხლი „პიარის მიზნით“ თავად წაუკიდა. ლომიძეს ბრალი ცრუ დასმენასა და თაღლითობის მომზადებაში ედება, რაც 8 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. იგი წინასწარ პატიმრობაში იმყოფება.
გამოძიების დასრულების შემდეგ ვანო ლომიძემ კახეთის საოლქო პროკურატურას საპროცესო გარიგების თხოვნით მიმართა, რაზეც უარი მიიღო. საქმე ყვარლის რაიონულ სასამართლოს განსახილველად აგვისტოში გადაეცა, მაგრამ პროცესი ამ დრომდე არ დაწყებულა.
რესპუბლიკური პარტიის წევრის, სოფო ხორგუანის განცხადებით, დაკავებამდე ლომიძეს ანაბეჭდები ისე აუღეს, რომ იგი არც ეჭვმიტანილად იყო ცნობილი და არც მოწმედ.
„შსს-ს მიერ დაკავებულის აღიარებითი ჩვენების გავრცელებამდე, რამდენიმე საათის განმავლობაში, ვანო ლომიძის ადგილსამყოფელი უცნობი იყო. მოგვიანებით გაირკვა, რომ ის თელავის პოლიციაში ჰყავდათ. ლომიძის პირველ დაკითხვას ადვოკატი არ დასწრებია“, - აღნიშნავს ხორგუანი.

Member of the Republican Party Does not Plead Guilty
Vano Lomidze, the head of Kvareli district HQ of the “Alliance for Georgia” and head of the district office of the Republic Party, was arrested for false denouncement and swindle; however, he does not plead guilty.
Lomidze reported to the Kakheti News Centre that he had not burnt the car; however he was compelled to make similar testimony to the police during detention.
Policemen from the Kakheti regional department of MIA detained Vano Lomidze on 29 April 2009. According to his testimony to the investigation, he burnt his car for PR campaign of the political party he represented. Lomidze is accused in false denouncement and swindle, which envisages 8-year-imprisonment. At the moment he is in pretrial detention.
After the investigation finished Vano Lomidze petitioned to Kakheti Regional Prosecutor and requested plea bargain, but he was refused. The case was sent to Kakheti Regional Court in August, but hearing has not started yet.
According to Sopo Khorguani, member of Republic Party, law enforcement officers took his finger-prints though Lomidze was not declared to be a suspect or a witness.
“Lomidze’s location was unknown for some hours before MIA published the testimony of the detainee. Later we found out that he was in Telavi Police department. His attorney did not attend the first interrogation of Lomidze” said Khorguani.