ცესკო მომავალი წლის იანვრის ბოლომდე დაკომპლექტდება
ცენტრალური საარჩევნო კომისია მომავალი წლის იანვრის ბოლომდე დაკომპლექტდება. ამ საკითხს და ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წევრებისა და მისი თავმჯდომარის არჩევის ვადებს, „საარჩევნო კოდექსში“ შესატანი ცვლილებების პროექტი ითვალისწინებს.
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის კონკურსის წესით შერჩეულ წევრებს უფლებამოსილება ახალი კანონმდებლობის ამოქმედებისთანავე უნდა შეუწყდეთ და პრეზიდენტმა, არაუგვიანეს 2009 წლის 30 დეკემბრისა, უნდა გამოსცეს განკარულება ცესკოს წევრების შესარჩევი კონკურისის ჩატარებისა და საკონკურსო კომისიის შექმნის შესახებ.
პროექტის თანახმად, საკონკურსო საბუთების წარდგენის ვადა 2010 წლის 4 იანვრიდან 8 იანვრამდეა განსაზღვრული. ხოლო 2010 წლის 8 იანვრიდან არაუგვიანეს 11 იანვრისა, საკონკურსო კომისიამ პრეზიდენტს ცესკოს ერთ ვაკანტურ თანამდებობაზე არანაკლებ 2 და არაუმეტეს 3 კანდიდატი უნდა წარუდგინოს. პრეზიდენტმაც ამავე ვადაში ერთ ვაკანტურ თანამდებობაზე 2 კანდიდატი უნდა წარუდინოს პარლამენტს. პარლამენტმა კი, სახელობითი კენჭისყრით, ცესკოს წევრები 11 იანვრიდან 7 დღის ვადაში უნდა აირჩიოს.
რაც შეეხება ცესკოს თავმჯდომარეს, პრეზიდენტმა 15 იანვრამდე არასამთავრობო ორანიზაციებთან კონსულტაციის შედეგად უნდა შეარჩიოს ცესკოს თავმჯდომარეობის 3 კანდიდატი და ცესკოში პარტიების მიერ დანიშნულ წევრებს წარუდგინოს.
არაუგვიანეს 2010 წლის 20 იანვრისა, ცესკოს სხდომა თავმჯდომარის ასარჩევად  უნდა იყოს მოწვეული, ოპოზიციური პარტიების მიერ ცესკოში წარდგენილმა წევრებმა კი თავმჯდომარე ხმათა უმრავლესობით უნდა აირჩიონ. თუ ოპოზიციურმა პარტიებმა ცესკოს თავმჯდომარე ვერ აირჩიეს, სამი კანდიდტურიდან თავმჯდომარე უკვე პარლამენტმა, შესაბამისად, ხელისუფლებამ უნდა შეარჩიოს.

CEC Will Be Staffed Before the End of January
Central Election Commission will be staffed before the end of January, 2010. This issue and terms for the election of the members and head of CEC will be envisaged in the draft-amendments to the Election Code of Georgia.
The authority of CEC members, selected through competition, should expire immediately after the new law is enacted; no later than December 30, 2009 the president should release a decree on holding a new competition of CEC members and competition commission.
According to the draft-law, applicants should submit their documents from 4 till 8 January, 2010. But from January 8, 2010 up to January11, the competition commission should submit 2 or 3 applications for each vacant place at the CEC to the president. The presidents should submit 2 candidates to the parliament within the same term. The parliament should elect CEC members within 7 days after January 11.
As for the head of CEC, the president should elect 3 candidates for the position of the chairperson of CEC after consulting the issue with non-governmental organizations and introduce them to CEC members selected by political parties.
No later than January 20, 2010 CEC meeting should be held to elect the chairperson; the members of political parties should elect the chairperson with majority of votes. If opposition parties fail to elect the chairperson, the parliament and the government should elect one of three candidates.