კადრებს ამცირებენ, სახელფასო ხარჯს ზრდიან
2010 წლის ბიუჯეტის თანახმად, სახელმწიფო დაწესებულებში მომუშავე პირთათვის სახელფასო ფონდი იზრდება. მომავალ წელს შრომითი ანაზღაურებისთვის გამოყოფილი თანხა 11 მილიონ 414 ათას ლარს შეადგენს, რაც 2009 წელთან შედარებით მილიონ ნახევარი ლარით მეტია. თანაც, დასაქმებულთა პირთა ოდენობა 1003 პირის ნაცვლად, 982-მდე მცირდება.
ბიუჯეტში შეტანილ ცვლილებებს „მოძრაობა სამართლიანი საქართველოსთვის“ წევრები აპროტესტებენ. მოძრაობის წარმომადგენლის, გურამ ხოზრევანიძის თქმით, ხელისუფლება აღნიშნულ თანხებს წინასაარჩენოდ არამიზნობრივად ჩინოვნიკთა წასახალისებლად გამოიყენებს: „დანამატ თანხას პრემიის სახით იმ პირებს გადასცემენ, რომლებიც არჩევნებზე „ნაციონალური მოძრაობის“ ბევრ მხარდამჭერს მიიყვანს. იმ ფონზე, როცა ვერ ხერხდება სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის უზრუნველყოფა, საჯარო მოხელეებითვის ხელფასების ზრდა აბსურდულია“.
ხოზრევანიძის პოზიციას არ იზიარებს აჭარის ფინასთა და ეკონომიკის მინისტრი ვაჟა ბოლქვაძე. „კარგია, რომ სახელმწიფოს აქვს შესაძლებლობა, გაუზარდოს ხელფასები თანამშრომლებს“, - ამბობს იგი.

Personnel Are Reduced, Salary Expenditures Increase
According to the 2010 budget, salary funds for public officials increase. Next year the allocated sum for the salaries of public officials is 11, 414 million GEL that is half million GEL more than last year. Besides that, instead previously employed 1 003 people, only 982 people will be employed at the public agencies.
Members of the Movement for Just Georgia protest the amendments to the budget. Guram Khozrevanidze from the movement said the government will use the increased salaries to encourage officials before the elections. “They will pay bonuses to the public officials who will bring more people to the elections to support National Movement. When socially disabled people are not assisted, raise in the salaries of public officials is absurd decision.”
Minister of Finances and Economy of Adjara Autonomous Republic Vaja Bolkvadze does not agree with the opposition. “It is good that the state can increase salaries,” he said.