გელა ნიკოლაიშვილის ინფორმაციით, საპატიმროებში უკვე 38 პატიმარი შიმშილობს
ადვოკატ გელა ნიკოლაიშვილის ცნობით, სასჯელაღსრულების სხვადასხვა დაწესებულებებში შიმშილობა 9 დეკემბერს კიდევ სამმა პატიმარმა დაიწყო. მისივე თქმით, მოშიმშილეთა რიგებს შეუერთდნენ „დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს“ წარმომადგენელი მამუკა შენგელია, აგრეთვე, მელორ ვაჩნაძე და ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებული ექსპერტი, ვახტანგ მაისაია.
ნიკოლაიშვილის ინფორმაციით, სასჯელაღსრულების სხვადასხვა დაწესებულებებში 35-მა პატიმარმა შიმშილობა 8 დეკემბერს დაიწყო. ისინი ევროსაბჭოს ექსპერტებთან შეხვედრას მოითხოვენ. შიმშილობას პატიმრები სამი დღის განმავლობაში გააგრძელებენ. აქციაში მონაწილე პატიმრებს შორის არიან მუხროვანის ამბოხებისთვის დაკავებული 19 პირი, ასევე, „თანასწორობის ინსტიტუტის“ წევრი ლევან გოგიჩაიშვილი, იგორ გიორგაძის მომხრეები - ზაზა დავითაია, თემურ ჟორჟოლიანი და სხვები.
სასჯელაღსრულების, იურიდიული დახმარებისა და პრობაციის სამინისტროში პატიმრების შიმშილობის შესახებ ინფორმაციას უარყოფენ. როგორც სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურში განაცხადეს, პატიმრების შიმშილობასთან დაკავშირებით გავრცელებული ინფორმაცია რამდენჯერმე გადამოწმდა და აღმოჩნდა, რომ სიცრუე იყო.
„სასჯელაღსრულების სისტემის არც ერთ დაწესებულებაში არც ერთი პატიმარი არ შიმშილობს“, - განაცხადეს სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურში.
სასჯელაღსრულების სხვადასხვა დაწესებულებებში 38 პატიმრის შიმშილობის შესახებ ინფორმაცია სააგენტო „ინტერპრესნიუსს“ ადვოკატმა გელა ნიკოლაიშილმა მიაწოდა. მისი განმარტებით, შიმშილობა პატიმრებმა სამი დღით, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით დაიწყეს.

According to Gela Nikolaishvili, 38 Inmates of Detention Settings Are on Hunger Strike
According to the lawyer Gela Nikolaishvili, on December 9, 3 more inmates went on hunger strike in detention settings. According to him, representative of the “Democratic Movement-for the United Georgia” Mamuka Shengelia, Melor Vachnadze and expert Vakhtang Maisaia who was arrested for espionage joined the strikers.
According to Nikolaishvili, 35 inmates in various detention settings started hunger strike on December 8. They request meeting with experts of Council of Europe. Prisoners will continue hunger-strike for 3 days. Among strikers are 19 prisoners who were arrested for Mukhrovani mutiny, the member of “Egalitarian Institute” Levan Gogichaishvili, supporters of Igor Giorgadze- Zaza Davitaia, Temur Zhorzholiani and others.
Ministry of Penitentiary, Probation and Legal Aid of Georgia denies the information about hunger strike. According to the public relation department of the ministry, the information was checked several times and it turned out false.
“None of the prisoners are on hunger strike in any detention settings,” stated representatives of the public relation department of the Ministry.
Attorney Gela Nikolaishvili informed agency “InterPressNews” about hunger strike of 38 prisoners in deferent detention settings. According to him, inmates started hunger strike for 3 days and it is connected with International Day of Human Rights.