ამერიკული რეცეპტი - როგორ დაიბრუნებს საქართველო აფხაზეთს და სამხრეთ ოსეთს
ვაშინგტონისა და მოსკოვის უთანხმოების ერთ-ერთი მიზეზი კვლავ საქართველოა. ამის შესახებ აშშ-ის სახელმიწფო მდივნის თანაშემწემ ფილიპ გორდონმა საერთაშორისო ურთიერთობათა საბჭოში ამერიკასა და ევროპას შორის ურთიერთობების განხილვისას განაცხადა.
„აშშ არ აღიარებს აფხაზეთისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობას და სხვა ქვეყნებსაც დაარწმუნებს, რომ ეს არ გააკეთონ“, - განაცხადა გორდონმა. ამასთან, აშშ-ის სახელწიფო მდივნის თანაშემწე არსებული პრობლემების მოგვარების საუკეთესო გზად საქართველოს, როგორც სტაბილური ქვეყნის განვითარებას ასახელებს და მას დახმარებას ჰპირდება.
ფილიპ გორდონმა „სამწუხარო“ უწოდა კონფლიქტურ რეგიონებში ეუთოს მისიის შეჩერებას. „ვწუხვართ, რომ ვერ გაგრძელდა ეუთოს მისია სამხრეთ ოსეთში და გაეროს სადამკვირვებლო მისია აფხაზეთში. ჩვენ ვაგრძელებთ ამ საკითხების წამოჭრას, ვიყენებთ ჟენევის მოლაპარაკებათა პროცესს იმ მექანიზმებისთვის, რომელიც ხელს შეუწყობს ამ რეგიონებში ვითარების მოგვარებას. ასევე მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ საქართველოს ხელისუფლებასთან, რათა დავეხმაროთ ჩვენი ხედვის სწორად გაგებაში. ჩვენი ხედვით კი, ამ პრობლემის გადაჭრა არ მოხდება მოკლე დროსა და სამხედრო გზით. რეალური გზა მისი გადაჭრისა არის ერთი -  საქართველომ უნდა გააგრძელოს განვითარება, როგორც სტაბილურმა, აყვავებულმა და მიმზიდველმა ქვეყანამ, რათა სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში მცხოვრებ ადამიანებს მოუნდეთ საქართელოს შემადგენლობაში ყოფნა. ჩვენ კი საქართველოს ხელისუფლებას ამაში ვეხმარებით“.

American Recepit- How Will Georgia Gain Abkhazia and South Ossetia Back
One of the reasons of disagreement between Washington and Moscow is still Georgia. Assistant Secretary of U.S State Philip Gordon stated this at the Council for International Relations when he was discussing relationship between the USA and Europe.
“The USA does not recognize independence of Abkhazia and South Ossetia and calls upon other countries to do the same” said Gordon. Besides that, the Assistant Secretary of State considers the best way to resolve current problems is development of Georgia as a stable country and promises his assistance to the country.
Philip Gordon expressed his concern about seized OSCE mission in conflict regions. “We are sorry the OSCE mission could not continue its mission in de-facto South Ossetia and UN observer mission in Abkhazia. We still raise these questions at Geneva negotiation which will settle the situation in conflict regions. We also cooperate with Georgian authority to help them to understand our plans properly. We think, the problem will not be settled in near future and through military operations. There is only one real way to resolve this problem - Georgia should continue development as a stable, prosperous and attractive country, in order to attract Abkhazian and Ossetian people to be the part of Georgia. We assist Georgian authority to work in this direction.”