ბრიუსელში პოლიტპატიმრების საკითხიც განიხილება
16 დეკემბერს ბრიუსელში საქართველო-ევროკავშირს შორის ადამიანის უფლებების დაცვის თემაზე დიალოგი გაიმართება. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის ნინო კალანდაძის განმარტებით, შეხვედრაში ქართული მხრიდან მონაწილეობას როგორც აღმასრულებელი, ასევე საკანონმდებლო და სასამართლო ხელისუფლების წარმომადგენლები მიიღებენ.
„ეს არის რიგით მეორე შეხვედრა, რომელზეც წინა შეხვედრაზე ამ საკითხთან დაკავშირებით მიღებული რეკომენდაციების შესრულების საკითხი განიხილება“, - განაცხადა კალანდაძემ. მისივე განმარტებით, ქართულ დელეგაციას საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე ნალბანდოვი უხელძღვანელებს.
არასაპარლამენტო ოპოზიციის ინფორმაციით, ბრიუსელში დაგეგმილ შეხვედრაზე საქართველოში არსებული პოლიტპატიმრების საკითხიც განიხილება. ამის შესახებ „კონსერვატიული პარტიის“ ერთ-ერთმა ლიდერმა კახა კუკავამ განაცხადა.
კახა კუკავას თქმით, საქართველოში ამ დროისთვის სულ 50 პოლიტპატიმარია და მათგან რამდენიმეს საკითხი საქართველო-ევროკავშირს შორის დაგეგმილ შეხვედრაზე იქნება განხილული.
„ჩვენ ევროკავშირთან მუდმივი კოორდინაციის რეჟიმში ვიმყოფებით და მისთვის საქართველოში არსებული პოლიტპატიმრების შესახებ ცნობილია. ხვალინდელ შეხვედრაზე ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად ადამიანის უფლებების დარღვევის შესახებ იმსჯელებს. საუბარი შეეხება ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ საქართველოში აღიარებულ პოლიტპატიმრებსაც“, - განაცხადა კუკავამ.

Brussels Will Discuss Issue of Political Prisoners
On December 16, a dialogue will be held on human rights between Georgia and EU. Deputy foreign minister of Georgia Nino Kalandadze stated representatives of executive, legislative and judiciary authorities of Georgia will take part in the dialogue.
“This is second meeting where we will discuss the recommendations made during the previous meeting,” said Kalandadze. She added that Georgian delegation will be led by deputy foreign minister Aleksandre Nalbandov.
According to the non-parliamentary opposition, the issue of political prisoners in Georgia will also be discussed at the meeting in Brussels. Kakha Kukava, leader of the Conservative Party, stated about it.
According to Kukava, there are 50 political prisoners in Georgia and cases of several of them will be discussed at the Georgia-EU meeting in Brussels.
“We permanently collaborate with the EU and they have information about the political prisoners in Georgia. Representation of the EU will discuss human rights violations with the governmental officials from Georgia at the meeting tomorrow. They will speak about the existence of political prisoners in Georgia that was declared by international organizations,” said Kukava.