თომას ჰამარბერგი უგზო-უკვლოდ დაკარგული ოსი მოქალაქეების მოსაძიებლად დამოუკიდებელი კომისიის შექმნას გეგმავს
ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარი თომას ჰამარბერგი რუსეთ-საქართველოს ომის დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგული ოსი მოქალაქეების მოსაძიებლად დამოუკიდებელი კომისიის შექმნას გეგმავს.
როგორც ცხინვალის ინფორმაციისა და ბეჭდვითი სიტყვის ე.წ. კომიტეტი იუწყება, ამის შესახებ ჰამარბერგმა გუშინ, ცხინვალის რეჟიმის ლიდერთან ედუარდ კოკოითთან შეხვედრაზე განაცხადა.
ევროსაბჭოს კომისრის განცხადებით, ამ საკითხზე აქტიურად მუშაობს და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დაკარგული მოქალაქეების მოძიება საქართველოს ხელისუფლებასაც მოსთხოვა.
ჰამარბერგის თქმით, დაკარგულების ოჯახებს აქვთ უფლება, იცოდნენ, რა ბედი ეწიათ მათ და თუ  ცოცხლები აღარ არიან, ახლობლებს მათი ცხედრები მაინც უნდა გადასცენ. ევროკომისარს მიაჩნია, რომ მომხდარი ობიექტურად უნდა გამოიძიონ და დამნაშავეები დაისაჯონ.
თომას ჰამარბერგმა გუშინ ცხინვალში გამართულ შეხვედრაზე, ასევე, განაცხადა, რომ კომისია 2010 წლის იანვრიდან დაიწყებს მუშაობას.
ევროკომისარმა ისაუბრა მარეკ დუდაევისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის სხვა მოქალაქეების თაობაზე, რომლებიც 2008 წლის აგვისტომდე  დააკავეს.
“ვეცდები, ამ საკითხებზე კდიევ ვიმუშავო. თუმცა, მათი გათავისუფლების თაობაზე საქართველოს ხელისუფლების პასუხი აბსოლუტურად უარყოფითია. ჩემთვის ცნობილი გახდა, რომ ამნისტირებულთა სიებში სამხრეთ ოსეთის მოქალაქეები არ შეჰყავთ”, - განაცხადა ჰამარბერგმა.
კომისრის თქმით, მუშაობს რუსეთის ორი და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის ერთი დაკავებული მოქალაქის საკითხზეც. მისი ინფორმაციით, მათ საქმეზე ამჟამად საქართველოში სასამართლო გარჩევა მზადდება.

Thomas Hammarberg Intends to Set Up Independent Commission to Look for Missing Ossetian Citizens
Thomas Hammarberg, High Commissionaire of Human Rights of the Council of Europe is going to create an independent commission to look for Ossetian citizens, who disappeared during the Russian-Georgian war.
According to Tskhinvali de-facto Information and Printed Media Committee, Hammarberg stated about it yesterday at the meeting with the leader of Tskhinvali Regime, Eduard Kokoity.
The commissionaire of the CoE stated that he works actively on the issue and requested the government of Georgia to look for missing Ossetian citizens.
According to Hammarberg, their family members have right to know where these people are and if they are not alive, their bodies shall be given to the families. He thinks the fact shall be impartially investigated and offenders shall be punished.
At the meeting in Tskhinvali yesterday, Thomas Hammarberg also stated that the commission will start working in January, 2010.
Commissionaire of the CoE also spoke about Mark Dudaev and other citizens of Ossetia, who were detained before August, 2008.
“I will try to work about the issue in future too. However, government of Georgia categorically refuses to release them. I was informed, that they do not include ethnic Ossetian detainees on amnesty list”, stated Hammarberg.
According to the commissionaire, he works on the detention of two Russian and one Ossetian citizen. He says their trial will be scheduled soon in Georgia