„დიდების მემორიალის“ აფეთქებასთან დაკავშირებით სახალხო დამცველს სათქმელი არაფერი აქვს
24 დეკემბერს სახალხო დამცველი, გიორგი ტუღუში ქუთაისში მოქმედ არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლებს შეხვდა. იმერეთში არსებულ პრობლემათა შორის ყურადღება განსაკუთრებით გამახვილდა პენიტენციალურ დაწესებულებებში არსებულ სავალალო მდგომარეობასა და კომპაქტურად დასახლებულ დევნილთა პირობებზე.
გიორგი ტუღუშმა აღნიშნა, რომ უახლოეს პერიოდში სახალხო დამცველის აპარატში შეიქმნება ხუთკაციანი ჯგუფი, რომელიც კომპაქტურად ჩასახლებული დევნილების პრობლემებს ადგილზე შეისწავლის.
„სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში, მათ შორის ქუთაისის #2 საპყრობილეში არსებულ ვითარებას რაც შეეხება, ამაზე ჩვენს ბოლო ანგარიშში განსაკუთრებული ყურადღებაა გამახვილებული და  სათანადო რეკომენდაციებიც მომზადდა“, - აღნიშნა გიორგი ტუღუშმა.
რაც შეეხება ქუთაისში „დიდების მემორიალის“ აფეთქებისას მომხდარ ტრაგიკულ შემთხვევას, სახალხო დამცველმა განმარტა, რომ ვერაფერს იტყვის, გარდა იმისა, რომ შეხვდება ქუთაისის საკრებულოსა და მერიის წარმომადგენლებს,  სადაც „დიდების მემორიალის“ შესახებ რამდენიმე შეკითხვას დასვამს.

Public Defender Cannot Say Anything About Explosion of Memorial to Victory
On December 24, public defender of Georgia Giorgi Tughushi met representatives of the Kutaisi based NGOs. He paid attention to the urgent situation in detention settings alongside other problems of Imereti region. They spoke about compact settlements of IDPs too.
Giorgi Tughushi said five-man group will be set up in Public Defender’s Office in near future which will study the situation of IDPs on the place.
“As for detention settings and among them Kutaisi Prison N 2, our last report pays particular attention to this fact and prepared special recommendations too,” said Giorgi Tughushi.
As for the tragedy caused by the explosion of the Memorial to Victory, public defender said he could not say anything; he just intended to meet officials of Kutaisi municipality board and City Hall and will ask some questions to them about it.