პარლამენტის „ექსტრემისტული გადაწყვეტილება“
2010 წლის 15 იანვრიდან 1 ივნისამდე თბილისში რეგისტირებული პირები დედაქალაქის მასშტაბით ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში მონაწილეობას ვერ მიიღებენ. აღნიშნული პერიოდის მანძილზე თბილისში რეგისტრირებული პირები, პირადობის მოწმობის ნაცვლად მხოლოდ ბინადრობის მოწმობას მიიღებენ, რომლის საშუალებით არჩევნებში მონაწილეობას ვერ მიიღებენ.
ასეთია გადაწყვეტილება, რომელიც პარლამენტის რიგგარეშე სხდომაზე იურიდიულ საკითხთა საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე პავლე კუბლაშვილმა გააჟღერა. მისი თქმით, ამ მოწმობების დაბეჭვდა და გაცემა, ბიუჯეტიდან დაფინანსდება.
პარლამენტის თავმჯდომარე დავით ბაქრაძემ ამ შეთანხებას „ექსტრემისტული გადაწყვეტილება“ უწოდა. ბაქრაძე დარწმუნებულია, რომ ეს გადაწყვეტილება გამორიცხავს გავცელებულ ხმებს, თითქოს ხელისუფლება რეგიონებიდან დედაქალაქში ადამიანების მასობრივად ჩაწერას იწყებს.

Extremist Decision of the Parliament
People who will be registered in Tbilisi from January 15 to June 1 2010 will not participate in the local self-government elections next year. They will receive only residence cards instead identity cards, and with this document they will not be able to take part in the elections.
This decision was announced by the chairman of the law committee of the parliament of Georgia Pavle Kublashvili at the special session of the Parliament. According to him printing and distribution of the residence cards will be funded from the budget.
Chairman of the Parliament Davit Bakradze called this agreement “extremist decision”. Bakradze is sure that this decision will exclude spread rumors as if the government starts mass registration of people from the regions in the capital.