უცნაური არასამთავრობო ორგანიზაცია
არასამთავრობო ორგანიზაცია "კახეთის რეგიონალური განვითარების სააგენტო" კახეთის მუნიციპალიტეტების ადგილობრივი ბიუჯეტებიდან ყოველწლიურად 80 000 ლარით ფინანსდება. თითოეული მუნიციპალიტეტი არასამთავრობო ორგანიზაციას 10 000 ლარს ურიცხავს.
აღნიშნული თანხა 2010 წლის ბიუჯეტების პროექტებშიც არის გათვალისწინებული.
როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს "რეგიონალური განვითარების სააგენტოს" ხელმძღვანელმა ვალერი გრემელაშვილმა განუცხადა, სააგენტო მუნიციპალიტეტების და რეგიონში მომუშავე ბიზნესმენების მიერ არის დაფუძნებული.
"მუნიციპალიტეტები არიან სააგენტოს დამფუძნებლები და შესაბამისად, თანხებსაც ისინი გვირიცხავენ. რაში ვხარჯავთ თანხებს? სხვადასხვა რაიონებში სხვადასხვა ღონისძიებებს ვაწყობთ. მაგალითად, სიღნაღში პიკასოს გამოფენა მოვაწყეთ", - განაცხადა გრემელაშვილმა.
ყვარლის მუნიციპალიტეტის გამგებლის, ლევან გამსახურდიას განმარტებით, არასამთავრობო ორგანიზაცია "კახეთის რეგიონალური განვითარების სააგენტო" მათ ინვესტიციების მოზიდვაში ეხმარება. ყვარლის გამგებელმა ვერ დააკონკრეტა ვერცერთი ფაქტი, თუ რაში დაეხმარა სააგენტო მუნიციპალიტეტს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტის, ნესტან ლონდარიძის თქმით, არასამთავრობო ორგანიზაცია არ შეიძლება, დააფუძნონ მუნიციპალიტეტების ხელმძღვანელებმა, მით უფრო, არაკანონიერია ადგილობრივი ბიუჯეტებიდან არასამთავრობო ორგანიზაციის დაფინანსება.
"კახეთის რეგიონალური განვითარების სააგენტოს" ხუთი თანამშრომელი ჰყავს. ორგანიზაციის ხელმძღვანელის ვალერი გრემელაშვილის ყოველთვიური ხელფასი 800 ლარს შეადგენს.

Strange Non-Governmental Organization
Non-governmental organization “Kakheti Regional Development Agency” is annually funded with 80 000 GEL from local budgets of Kakheti region. Each district administration transfers 10 000 GEL to the NGO.
The same sum is envisaged in the budget for 2010.
Leader of the “Regional Development Agency” Valeri Gremelashvili reported to Kakheti News Centre, that the agency is established by district administrations and businessmen working in this region.
“District administrations are founders of this agency and correspondingly they transfer money to us. Where do we spend money? We organize different events in various districts. For example we organized an exhibition of Picasso in Sighnaghi district” said Gremelashvili.
According to Kvareli district governor Levan Gamsakhurdia, NGO “Kakheti Regional Development Agency” assists them to attract investments. Kvareli district governor could not clarify how the agency helped the municipality.
According to the lawyer of the Human Rights Centre Nestan Londaridze, NGO can not be established by local officials and furthermore it is illegal to fund NGO from the local budgets.
Five people work at the “Kakheti Regional Development Agency”. Monthly salary of the organization leader Valeri Gremelashvili is 800 GEL.