ჟურნალისტებს, რომლებმაც პრეზიდენტის მოგზაურობა გადაიღეს, აპარატურა ჩამოართვეს
31 დეკემბერს ჟურნალისტებსა და ორგანიზაცია „დაიცავი საქართველოს“ წევრებს, რომლებმაც ზუგდიდში პრეზიდენტის გადაადგილება გადაიღეს, აპარატურა ჩამოართვეს.
როგორც „ინტერპრესნიუსის“ კორესპონდენტი გუგა ლაგვილავა ზუგდიდიდან იუწყება, ისინი ფოტოაპარატებითა და მობილური ტელეფონებით იღებდნენ ზუგდიდში იმ ვერტმფრენის დაფრენას, რომელშიც სააკაშვილი იმყოფებოდა, აგრეთვე, პრეზიდენტის ესკორტის გადაადგილებას.
პოლიციამ მათ განუმარტა, რომ პრეზიდენტის ესკორტის გადაადგილების გადაღება უკანონო იყო და აპარატურა ჩამოართვა.
ინციდენტს შსს იმავე დღეს გამოეხმაურა. სამინისტროს ინფორმაციით, ზუგდიდში  პოლიციამ ადმინისტრაციული  წესით დააკავა: დათო სორდია,  ალექსანდრე  მალაშხია, ალიკა  გეთია  და  კახა მიქაია, ასევე „პრესა გეს“ ჟურნალისტი ნანა ფაჟავა და გაზეთ „ასავალ-დასავალის“ კორესპონდენტი ილია  ჩაჩიბაია. შსს-ს მტკიცებით,  მათ სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა  მიაყენეს ზუგდიდის  გამგებელს  ალექსანდრე ქობალიას და დააზიანეს მისი ავტომანქანა. ასევე, სიტყვიერი  შეურაცხყოფა  მიაყენეს ზუგდიდის  პოლიციის თანამშრომლებს.
„დაკავებულებთან დაკავშირებით პოლიცია სასამართლოს  მიმართავს  შუამდგომლობით, რათა მათ სასჯელის სახით შეეფარდოთ ჯარიმა, ნაცვლად თავისუფლების აღკვეთისა. მეორე მხრივ, პოლიცია მოუწოდებს ყველას, მათ შორის -  ჟურნალისტებსაც, რომ თავიანთი ქმედებები მოაქციონ  კანონის  ჩარჩოებში  და  იყვნენ კანონმორჩილნი“, - ნათქვამია შსს-ს განცხადებაში.

Equipment Was Seized from Journalists Who Recorded Trip of President
On December 31, equipment was seized from journalists and member of the organization “Save Georgia” who recorded president’s trip in Zugdidi.
Guga Lagvilava, correspondent for the Interpressnews in Zugdidi, reported that they recorded landing of the helicopter where president Saakashvili was sitting; they also recorded transportation of the president’s escort.
Police explained to them that recording of the movement of the president’s escort was illegal and seized equipment from them.
The MIA responded to the incident on the same day. According to the Ministry, police in Zugdidi detained Dato Sordia, Aleksandre Malashkhia, Alika Getia and Kakha Mikaia under administrative charge. They also detained Nana Pazhava, correspondent for the Pressa.ge and Ilia Chachibaia, correspondent for the newspaper “Asaval-Dasavali”. According to the MIA, they insulted and physically assaulted Zugdidi district governor Aleksandre Kobalia and damaged his car. They also insulted Zugdidi policemen.
“The police petitioned to the court to fine the detainees instead imprisonment. On the other hand, the police calls upon everybody, including journalists, to work in accordance to the law,” it was said in the statement of the MIA.