გივი თარგამაძე: „300 კაცი დონეცკში მართლაც ჩავიყვანეთ“
გივი თარგამაძე აცხადებს, რომ შს მინისტრ ვანო მერაბიშვილთან ხშირად საუბრობს და ამ საუბრებს ზეპირად არ იმახსოვრებს.
ამის შესახებ საქართველოს პარლამენტის თავადაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარემ ვანო მერაბიშვილთან სატელეფონო საუბრის ჩანაწერის კომენტირებისას განაცხადა, რომელიც უკრაინულ პრესაში გამოქვეყნდა.
„ძალიან ხშირად ვსაუბრობ ვანო მერაბიშვილთან და არ ვიცი, როდის რა საუბარი მქონდა. 300 ადამიანი ტექნიკურ საკითხებზე ჩვენ მართლაც ჩავიყვანეთ დონეცკში და ეს დამალული ფაქტი არ ყოფილა“, - აღნიშნა თარგამაძემ.
მისივე თქმით, უკრაინის უმაღლეს სათათბიროში „რეგიონების პარტიის“ ერთ-ერთმა წევრმა განაცხადა, რომ აქვს გივი თარგამაძის რამდენიმე სატელეფონო საუბრის ჩანაწერი და დეპუტატებს მათი მოსმენა მოსთხოვა.
„საღმა აზრმა გაიმარჯვა და დეპუტატებმა ამ ჩანაწერების, თუ ჩანაწერის მოსმენა არ ისურვეს. საერთოდ, მინდა ვთქვა, რომ მობილურით ინტენსიურად ვსარგებლობ და თუ ვინმეს ძალიან აინტერესებს ჩემი პირადი საუბრების მოსმენა, უსმინოს. ვთვლი, რომ ახლა უკრაინას გაცილებით მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილების მიღებაზე კონცენტრირება სჭირდება, ვიდრე ჩემი სატელეფონო საუბრების მოსმენაზე დროის კარგვაა“, - განაცხადა თარგამაძემ.
ქართველი დეპუტატის აზრით, უკრაინამ სწორედ ახლა უნდა გადაწყვიტოს თავისი ბედი და აირჩიოს კურსი, რომელიც  დემოკრატიული სამყაროსკენ წაიყვანს.
უკრაინის პარლამენტის დეპუტატი „რეგიონების პარტიიდან“ ვლადიმერ სივკოვიჩი ამტკიცებს, რომ ხელთ აქვს საქართველოს შს მინისტრ ვანო მერაბიშვილისა და პარლამენტარ გივი თარგამაძის, ასევე, თარგამაძისა და ვინმე კონსტანტინეს სატელეფონო საუბრის ჩანაწერი.
დეპუტატ სივკოვიჩის თქმით,  ჩანაწერი, რომლის ნაწილსაც „კომერსანტი უკრაინა“ აქვეყნებს, ამტკიცებს, რომ ქართველი მაღალჩინოსნები უკრაინაში 2 000 დამკვირვებლის ჩაყვანას საპრეზიდენტო არჩევნების ჩაშლისთვის გეგმავდნენ.
გამოქვეყნებულ ჩანაწერის მიხედვით, ვანო მერაბიშვილი გივი თარგამაძეს ეუბნება: „შენ დაურეკე იულიას და სხვებს. როგორ ჩამოვიყვანო მანდ 1000 კაცი? შენ მათ უთხარი მეორე ტურისთვის თვითმფრინავები მოამზადონ, უკრაინაში რეისებს საერთოდ ხომ არ გააუქმებენ. 200-300 კაცის გამოგზავნა მინდა და ამის მოხერხება ჩვენი თვითმფრინავებით რთულია“.
სივკოვიჩი აცხადებს, რომ აუდიოჩანაწერი მასობრივი საინფორმაციო საშუალებებიდან აიღო. თუმცა ეს ჩანაწერები აქვთ უკრაინის უშიშროების სამსახურსა და გენერალურ პროკურატურასაც.

Givi Targamadze: We Really Took 300 People to Donetsk
Givi Targamadze said he often speaks with the Minister of Internal Affairs Vano Merabishvili, but he does not remember all of them.
The head of Security and Defense Committee of Georgian Parliament said about it when he commented about audio-recording of his phone conversation with Vano Merabishvili, which was published in Ukrainian outlets.
“I speak with Vano Merabishvili quiet often but do not remember all of them. We really sent 300 people to Donetsk for technical issues and this was not a secret” said Targamadze.
According to him, one of the members of the “Party for Regions” stated in the Ukrainian parliament that he had several recordings of phone conversations of Givi Targamadze and requested MPs to listen to it.
“Common sense has won and MPs expressed no desire to listen to the recordings. I can say that I use mobile intensively and if someone is interested to listen to my private conversations, I am not against. I think that it is more important for Ukraine to concentrate on important decisions than to waste time on listening to my phone conversations,” said Targamadze.
According to Georgian MP, Ukraine should choose its direction which will lead the country to the integration in democratic world.
Ukrainian MP from “Regions Party” Vladimer Zivkovich insists he had recordings of phone conversations between Minister of Internal Affairs of Georgia Vano Merabishvili and MP Givi Targamadze and also between Targamadze and certain Konstantine.
According to MP Zivkovich, recording released by “Business Ukraine”, confirms that Georgian high-ranking officials intended to send 2 000 observers to Ukraine to falsify parliamentary elections.
According to the published audio-recording, Vano Merabishvili told Givi Targamadze “call Iulia and others. How should I take 1000 person there? Tell them to prepare airplanes for the second round; they cannot cancel all flights. I want to send 200-300 persons but it is difficult with our planes.
Zivkovich said he received the audio recording from media outlets. However, Security Service and General Prosecutor’s Office of Ukraine also have these recordings.