ვახტანგ მაისაიას სასამართლო პროცესზე ბრალდების მხარემ დაულუქავი მტკიცებულებები წარმოადგინა
სამხედრო ექსპერტ ვახტანგ მაისაიას სასამართლო პროცესზე ბრალდების მხარემ დაულუქავი მტკიცებულებები წარმოადგინა. როგორც მაისაიას ადვოკატმა ნათია კორკოტაძემ განაცხადა, კომპიუტერი, რომელიც დაკავებულის სახლიდან ამოიღეს, ადგილზევე დაილუქა, მაგრამ სასამართლომ იგი დაულუქავად წარმოადგინა.
„ნივთმტკიცების სახით ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფის სახლიდან კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ ამოღებული კომპიუტერი ამოღებისთანავე  დაილუქა, რაც მისი მეუღლისა და მეზობლის მიერ ხელმოწერითაა დამოწმებული. თუმცა, სასამართლომ 22 იანვარს გამართულ სხდომაზე ის დაულუქავი ფორმით წარმოადგინა. ამიტომ დაცვის მხარემ აღნიშნული მტკიცებულების დაუშვებლად ცნობა მოვითხოვეთ. თუმცა, სხდომის დასრულებიდან ერთი საათის შემდეგ ჩემთვის სრულიად გაუგებარი რამ მოხდა: სასამართლოდან დაგვიკავშირდნენ, რომ დავრუნებულიყავით. ადგილზე როცა მივედით, აღმოჩნდა, რომ მოსამართლე ზვიად ესებუამ მტკიცებულებათა დაცვის მოტივით, მათი ადგილზე დალუქვა გადაწყვიტა, რაზეც მაისაიას დაცვის მხარემ კატეგორიული უარი განვაცხადეთ, ნატოში საქართველოს ყოფილი სამხედრო ატაშეს, ირაკლი ბახუტაშვილის სახაზინო ადვოკატმა კი ოქმს ხელი მოაწერა“, - განაცხადა კორკოტაძემ.
მისივე თქმით, 25 იანვარს დაცვის მხარე სამ შუამდგომლობას დააყენებს: „1) აღნიშნული ნივთმტკიცებულება დაუშვებლად უნდა იყოს ცნობილი; 2) მოსამართლე ზვიად ესებუას აცილებას მოვითხოვთ, რადგან ის აშკარად დაკვეთით მოქმედებს; 3) მოვითხოვთ მტკიცებულებათა დაცვას“, - განმარტა კორკოტაძემ.

Prosecutor Provided Unsealed Evidence at the Trial on Vakhtang Maisaia
The Prosecutor provided unsealed evidence at the trial on military expert Vakhtang Maisaia. Attorney of Maisaia, Natia Korkotadze stated that the computer withdrawn from the detainee’s house was immediately sealed. However, at the court it was provided unsealed.
“The computer, which was withdrawn from the house of my client by the officers of the counter-intelligence department, was immediately sealed and it was confirmed by the protocol signed by his wife and the neighbor. However, at the trial on January 22, the court provided it unsealed. Consequently, the defense side requested to decline it as evidence.  However, one hour after the trial incredible fact happened: we were called from the court and requested to return back to the court. Having arrived at the place, we found out that judge Zviad Esebua decided to seal the proofs on the place in order to protect them. Defense side of Maisaia categorically refused to seal the proofs; as for the state attorney of Irakli Bakhutashvili, former military attaché of Georgia in NATO, signed the protocol,” reported Korkotadze.
According to the attorney, on January 25, the defense side will have three motions. “1. We will request to declare the proof inadmissible; 2. We will request to replace Judge Zviad Esebua because he acts in accordance to the directives; 3. We will request to protect the claimings,” said Korkotadze.