ცოტნე გამსახურდია 53-ე დღეა, შიმშილობს
სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის განცხადებით, ექს-პრეზიდენტ ზვიად გამსახურდიას შვილის, ცოტნე გამსახურდიას ჯანმრთელობის მდგომარეობა სტაბილურია. ის გლდანის მე-8 საპყრობილეს ტერიტოტიაზე არსებულ პატიმართა და მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულებაში იმყოფება.
სასჯელარსრულების დეპარტამენტის პრესცენტრში აცხადებენ, რომ ცოტნე გამსახურდია მშვიდად და მხნედაა. იგი შიმშილობის შეწყვეტას არ აპირებს.
საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ვაჟი უკვე 53-ე დღეა, შიმშილობს. მისი ადვოკატის, ქეთი ბექაურის თქმით, ცოტნე გამსახურდია ექიმების დახმარებაზე პრინციპულ უარს აცხადებს. იგი საკვებს არ ჭამს და მხოლოდ წყალს იღებს.
საკვების გარეშე ადამიანს ერთ თვემდე შეუძლია გაძლოს, უსმელ-უჭმელად კი მხოლოდ 7–10 დღის განმავლობაში.
ადვოკატის ცნობით, 13 თებერვალს ცოტნე გამსახურდია კომაში ორჯერ ჩავარდა, თუმცა ექიმების დახმარების გარეშე შეძლო მდგომარეობიდან გამოსვლა. პატიმრის კომაში ჩავარდნას სასჯელაღსრულების დეპარტამეტშიც ადასტურებენ და აცხადებენ, რომ გამსახურდია ექიმების მუდმივი მეთვალყურეპობის ქვეშაა.
15 თებერვალს განსასჯელის ადვოკატმა დეპარტამენტიდან გამოითხოვა დოკუმენტი, რომელიც გამსახურდიას ჯანმრთელობის მდგომარეობას დაადასტურებს. დოკუმენტი სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის პატიმართა და მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულების ხელმძღვანელმა, გიორგი ბუთლიაშვილმა უნდა გასცეს. ადვოკატი, მისივე მოთხოვნით, საბუთს დაჩქარებული წესით, 18 თებერვალს, სასამართლო პროცესის დღეს აიღებს. სხვა შემთხვევაში, დოკუმენტი მოთხოვნიდან 10 დღის განმავლობაში გაიცემა.
ქეთი ბექაური არაა დარწმუნებული, რომ ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო, ცოტნე გამსახურდია სასამართლო პროცესზე დასწრებას შეძლებს. ამ მხრივ, ეს დოკუმენტი მნიშვნელოვანია. თუმცა ბექაურის თქმით, ყველაფრის მიუხედავად, ცოტნე გამსახურდიას პროცესზე დასწრება სურს.
ცოტნე გამსახურდიას ბრალი მკვლელობის მცდელობისა და იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარების მუხლით აქვს წაყენებული. ასევე ბრალი წაუყენეს სისხლის სამართლის კოდექსის 315-ე მუხლით, რაც სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობის მიზნით შეთქმულებას ითვალისწინებს.
ცოტნე გამსახურდია 2009 წლის 27 ოქტომბერს დააკავეს. მისი სასამართლო პროცესი 18 თებრვალს, 13 საათსა და 30 წუთზე დაიწყება.

According to the penitentiary department, health condition of the son of the late president Zviad Gamsakhurdia is stable. He is in the jail hospital of Gldani Prison N 8.
Representatives of the press-center of the penitentiary department state that Tsotne Gamsakhurdia looks fine and calm. He is not going to stop hunger-strike.
The son of the first president of Georgia has been on hunger-strike for the 53rd day already. His attorney Keti Bekauri said Tsotne Gamsakhurdia categorically refuses medical assistance of doctors. He does not eat but drinks only water.
Without food a person can live only one month but without water only 7-10 days.
The attorney reported that on February 13, Tsotne Gamsakhurdia twice fell in coma. But doctors assisted him to recover. Penitentiary department also confirms the fact and states Gamsakhurdia is under permanent observation of doctors.
On February 15, the attorney of the accused requested the document from the penitentiary department which confirms grave health conditions of Gamsakhurdia. The document shall be released by the head of the jail hospital Girogi Butliashvili. The attorney will take the document on February 18 at the trial earlier than it is envisaged by the law. According to the law, she had to get the document within 10 days.
Keti Bekauri is not sure that because of health conditions Tsotne Gamsakhurdia will not be able to attend the trial. In this direction, the document is very important to justify his absence. However, Bekauri claims that despite his health problems Gamsakhurdia wants to attend the trial.
Tsotne Gamsakhurdia is accused in the attempted murder and illegal purchase-possession and carriage of gun. He was accused under Article 315 of the Criminal Code of Georgia which envisages plotting against the constitutional government.
Tsotne Gamsakhurdia was arrested on October 27, 2009. His trial is scheduled at 1:30 pm on February 18.