ადვოკატი გულგრილობისთვის პროკურორის პასუხისგებაში მიცემას ითხოვს
ადვოკატი თენგიზ ბეჟაშვილი გულგრილობისთვის სიღნაღის პროკურატურის პროკურორის დავით დუღაშვილის პასუხისგებაში მიცემას ითხოვს.
როგორც თენგიზ ბეჟაშვილმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადა, სიღნაღის პოლიციის თანამშრომლებმა ლევან ხარატიშვილმა და ოთარ თოფჩიშვილმა 2010 წლის 1 იანვარს 23 წლის გურამ ბაგალიშვილი სასტიკად სცემეს. მომხდართან დაკავშირებით გამოძიება დაიწყო, თუმცა პროკურატურა სს საქმის შეწყვეტას გეგმავს. „ექსპერტიზას დააწერინეს პასუხი, რომ ცემის შედეგად ბაგალიშვილმა მსუბუქი ხარისხის დაზიანება მიიღო, არადა დაზარალებულს ცეცხლსასროლი იარაღით თავი სამ ადგილას ჰქონდა გატეხილი. პროკურორი საქმის მიმართ სრულ გულგრილობას იჩენს და პოლიციელებს მფარველობს“, - განაცხადა თენგიზ ბეჟაშვილმა.
ადვოკატის ბრალდებებზე სიღნაღის პროკურატურაში კომენტარი არ გააკეთეს.
სიღნაღის პროკურატურას ადამიანის უფლებების დამრღვევი პოლიციელების მფარველობაში ადანაშაულებს არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრიც“.
როგორც უფლებადაცვით ორგანიზაციაში განაცხადეს, სიღნაღის პოლიციის თანამშრომლებმა სამსახურებრივი მდგომარეობა ბოროტად არაერთხელ გამოიყენეს და იარაღის გამოყენებით მოქალაქეებს სხეულის დაზიანებები მიაყენეს, რაზედაც პროკურატურა რეაგირებას არ ახდენს.
„ცოტა ხნის წინ, სიღნაღის პოლიციის უფროსის მოადგილემ ოთარ დიღმელაშვილმა მოქალაქე გელა კუტიბაშვილი ისე სცემა, რომ მას 12 კბილი და ყბის ძვალი ჩაუმტვრია, რის შემდეგაც პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევის ბრალდებით დააკავა. კუტიბაშვილის არაერთი საჩივრის მიუხედავად, დიღმელაშვილი დააწინაურეს და რაიონული სამმართველოდან სამუშაოდ შს კახეთის სამხარეო მთავარ სამმართველოში გადაიყვანეს. ასევე ყველა მტკიცებულება არსებობს იმისათვის, რომ პროკურატურას პოლიციელები ხარატიშვილი და თოფჩიშვილი დაეკავებინა, თუმცა ამ ფაქტსაც უყურადღებოდ მოეკიდა“, - აღნიშნეს „ადამიანის უფლებათა ცენტრში“.

Lawyer Requests Criminal Liability for Prosecutor
Tengiz Bezhashvili reported to the Kakheti News Centre that policemen of Sighnaghi district Levan Kharatishvili and Otar Topchishvili beat 23 year old Guram Bagalishvili on January 1, 2010. Investigation has already started on this case, but prosecutor’s office is going to stop criminal case. “Experts were forced to write a conclusion that Mgaloblishvili received minor injuries after beating, but he has three wounds on his head caused by hitting the gun. Prosecutor is indifferent towards case and protects policemen,” stated Tengiz Bezhashvili.
Sighnagi district Prosecutor’s Office did not make any comments.
Non-governmental organization Human Rights Centre also accuses Sighnaghi district Prosecutor’s Office for supporting the policemen who breached human rights.
According to the human rights organization policemen of Sighnaghi district abused their power many times and injured citizens by gun, on which Prosecutor’s Office does not react.
“Short time ago, deputy head of Sighnaghi police department Otar Dighmelashvili physically assaulted citizen Gela Kutibashvili who broke his 12 teeth and jaw, after which he arrested him for disobedience to police. Despite many complaints of Kutibashvili Dighmelashvili was promoted and transferred from regional department to Kakheti office of MIA. Prosecutor’s Office has all the evidences to arrest policemen Kharatishvili and Topchishvili, but did not pay attention to this incident,” said representatives of the Human Rights Centre.