სტიქია ზესტაფონის რაიონში სოფლებს საფრთხეს უქმნის
მარტის პირველ ნახევარში რამდენიმედღიანმა უამინდობის შემდეგ ზესტაფონის რაიონის ორ სოფელში - კვალითსა და წიფლავაკეში მეწყერსაშიში ზონებიდან მოსახლეობის ევაკუაცია დაიწყეს.
სოფელ წიფლავაკეში ცენტრალურ გზაზე ჩამოწოლილი მეწყერი 15 ოჯახს საფრთხეს უქმნის. ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის გამგეობის განცხადებით, 2009 წელს მეწყერსაშიშ ზონებში გამაგრებითი სამუშაოები ჩატარდა. ამისთვის ადგილობრივი ბიუჯეტის ხარჯებიდან 8 000 ლარი გამოიყო; თუმცა ეს სამუშაოები საკმარისი არ აღმოჩნდა. მოსახლეობა კვლავ საფრთხის წინაშეა. გამაგრებითი სამუშაოები თუ დროზე არ დაიწყო, 350 ოჯახი (ორი სოფელი) რაიონის ცენტრს მოწყდება.
ზესტაფონის რაიონის სოფელ კვალითში მეწყერმა საცხოვრებელი სახლი დააზიანა. სამსულიანი ოჯახი დროებით ალტერნატიული საცხოვრებლით ისარგებლებს.
„არც კი ვიცით, რა უნდა ვქნათ. თუ არავინ დაგვეხმარა, სტიქიას წინ როგორ აღვუდგებით?! სახლის კედლები გახსნილია და შიგ ცხოვრება აღარ შეიძლება. ჩვენ კი სხვაგან წასასვლელიც არსად გვაქვს“, - ამბობს სახლის მეპატრონე გივი გეწაძე.
მეწყერსაშიშ ზონაში კიდევ ორი სახლი მოექცა. ამ სახლებს გამაგრებითი სამუშაოები ჩაუტარდება.
ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის გამგეობის განცხადებით, გამაგრებითი სამუშაოების შესასრულებლად თანხები ადგილობრივი ბიუჯეტის სარეზერვო ხარჯებიდან გამოიყოფა. თუმცა, საქმისთვის ეს თანხებიც არ იქნება საკმარისი, თუ დახმარება ცენტრალური ხელისუფლებიდანაც არ მიიღეს.

In the first half of March, after the several-day bad weather people were evacuated from the villages of Kvaliti and Tsiplavake in Zestaponi district to avoid landslide.
The landslide fallen on the central motor-way in the village of Tsiplavake threats 15 families. According to Zestaponi district administration, reconstruction activities were carried out in the zones threatened with landslide in 2009. 8 000 GEL was allocated from the district budget for the purpose; however, the activities were not enough to avoid the natural disaster. The people still face danger. If the reconstruction activities do not start earlier, 350 families will be isolated from the environment.
The landslide damaged the house in the village of Kvaliti. The family with three members will shelter in alternative building for some time.
“I do not know what to do. If nobody assists us, we cannot resist the disaster?! The walls have fallen apart and it is impossible to live in the house. We have nowhere else to go,” said the owner of the house Givi Getsadze.
Two more houses are located in the dangerous zone. The houses will be reconstructed.
According to the Zestaponi district administration, the funds for the corresponding activities will be allocated from the reserve fund. However, neither these funds will be enough unless the central government assists them.