მოსყიდვა „ძონძებით“?!
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფლებში პირადობის მოწმობის მონაცემების გაცემის სანაცვლოდ მეორად საქონელს არიგებენ. მოქალაქეები ამ ფაქტს წინასაარჩევნო მოსყიდვად აფასებენ და ამბობენ, რომ მოსყიდვის ასეთი ფორმა 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების წინ დაინერგა.
მეორადი ტანსაცმლის დარიგება ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჭანიეთიდან დაიწყო და სხვა სოფლებშიც გრძელდება.
ამჯერად „ძონძები“ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის დაბების - ნარუჯისა და ლაითურის მცხოვრებლებს გადასცეს. ეს ის ტერიტორიული ერთეულებია, სადაც ყველა დროში, ყველა მმართველი პარტია არჩევნებში ხმების თითქმის 100%-ს იღებდა. სავარაუდოდ, ამ „დამსახურებისთვის“ დაურიგეს მოახლოებული არჩევნების წინ აქ მცხოვრებთ მეორადი ტანსაცმელი. აღნიშნული დაბების მცხოვრებლები იმასაც ამბობენ, რომ ტვირთის გადაცემის დროს, კვების პროდუქტებით მომარაგებასაც შეპირდნენ.
როგორც დაბა ნარუჯის რწმუნებული ვლადიმერ ბერიძე ამბობს, ის არც იცნობს იმ ადამიანებს, ვინც ეს საქონელი შემოიტანა. თუმცა, ადასტურებს, რომ პირადობის მოწმობის წარდგენისა და ხელმოწერის შემდეგ ტვირთი 200-მა ოჯახმა მიიღო.
„ამას არჩევნებთან არანაირი კავშირი არა აქვს. მე მოხარული ვიქნები, თუ მოსახლეობას ჰუმანიტარულ დახმარებას ისევ გადასცემენ, ამაში ცუდი არაფერია“, - გვითხრა დაბა ნარუჯის რწმუნებულმა.
როგორც ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელი იზა დარჩია ამბობს, ეს ტვირთი ოზურგეთში საქველმოქმედო ორგანიზაცია „კარიტასმა“ გამოგზავნა.
- რატომ ითხოვენ პირადობის მოწმობებს მეორადი საქონლის გადაცემის დროს?
- ეს მცდარი ინფორმაციაა.
- ვერ დაგეთანხმებით, ამის შესახებ მოქალაქეები საუბრობენ.
- ამის შესახებ ვერაფერს გეტყვით. ვერ დაგიდასტურებთ.
- კარგი, მაშინ ის გვითხარით, რა პრიორიტეტით შეირჩა ეს სოფლები?
- ეს საქველმოქმედო ორგანიზაციის სურვილითა და გადაწყვეტილებით მოხდა.
- რატომ ჩაერთო ამ პროცესებში აქტიურად ადგილობრივი ხელისუფლება?
- ვინ გითხრათ, რომ ჩაერთო?
- მოქალაქეები ამბობენ.
- აბა, სადღაც ხომ უნდა მოეთავსებინათ?
- სადღაც მოთავსებაში რა იგულისხმება, ჩართულობა?
_ ამ საკითხის მოგვარებაში გამგეობას დახმარება საქველმოქმედო ორგანიზაციამ თხოვა. ადგილი მიუჩინეს ტვირთს. ეს იყო და ეს.

Bribing People by “Second Hand Clothes”
In the villages of Ozurgeti district second-hand goods are distributed in exchange of the ID number. Citizens claim that this is pre-election bribery and say that similar forms of bribery were introduced before the 2010 elections of the local self-government.
Residents of the village of Chanieti were the first to receive the second-hand clothes and it continues in other villages too.
Currently, residents of the small towns of Naruji and Laituri in Ozurgeti district received the second-hand clothes. In these territorial entities the ruling party always won 100 % of votes during every election. Supposedly, the locals received the presents for their good behavior. The residents of the small towns say they were promised to receive food products too.
Governor of Naruji town Vladimer Beridze said he does not recognize the people who brought the goods. However, he confirmed that after providing IDs and signing the document, 200 families received second hand clothes.
“It has nothing to do with the elections. I will be glad if local people receive humanitarian aid; I cannot see anything bad in it,” said the governor.
Head of the public relation department of the Ozurgeti district administration Iza Darchia said that the goods were sent by charity organization Caritas to Ozurgeti district.
-Why do the distributors request IDs when distributing goods?
-It is wrong information.
-I cannot agree, people claim it.
-I cannot say anything, I cannot confirm the information.
-Ok, then tell me why did you choose those particular villages?
-It was wish of the charity organization and they selected the villages.
-Why was the local authority involved in the distribution process?
-Who told you that?
-People said.
-They had to store the second hand goods somewhere.
-The charity organization requested the district administration to resolve the problem and we gave them space to store the goods.