ვანო მერაბიშვილი: „ალასანია პრეზიდენტი ვერ გახდება, მას შანსი არა აქვს!“
ვანო მერაბიშვილი მიიჩნევს, რომ ოპოზიციას ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში გამარჯვების შანსი არ აქვს. ამის შესახებ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა რუსულ გამოცემა „კომერსანტისთვის“ მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა. მერაბიშვილი 30 მაისის არჩევნებში ოპოზიციის გამარჯვების შანსებზე, საქართველოს რუსეთთან და დასავლეთთან ურთიერთობაზე საუბრობს.
მერაბიშვილის თქმით, იგი არ ფიქრობს, რომ ოპოზიცია ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში გამარჯვებას შეძლებს, რადგან მმართველ ძალას მათზე გაცილებით მაღალი რეიტინგი აქვს.
„თბილისში ჩვენ 64 პროცენტი გვიჭერს მხარს. მსოფლიოში ცოტაა ისეთი ქვეყანა, რომლის დედაქალაქშიც მმართველ ძალას 64 პროცენტი უჭერდეს მხარს. ეს არა მხოლოდ იმიტომ ხდება, რომ ჩვენ კარგები ვართ, არამედ იმიტომაც, რომ ოპოზიციამ აჩვენა, რასაც წარმოადგენს. ეს მაღალი რეიტინგები ჩვენთვის არც ისე კარგია, რადგან არჩევნებზე მისი დაბლა დაწევა მოგვიწევს (იცინის)... ვხუმრობ“, - აცხადებს მერაბიშვილი ინტერვიუში.
საქართველოს შს მინისტრი აღნიშნავს, რომ ხელისუფლების ასეთი მაღალი რეიტინგი გატარებული რეფორმების შედეგია.
ჟურნალისტის კითხვაზე, საქართველო მომავალი პრეზიდენტი ოპოზიციის რომელიმე ლიდერი, მაგალითად ირაკლი ალასანია რომ გახდეს, რეფორმების კურსი შეიცვლება თუ არა,  მერაბიშვილი პასუხობს: „ალასანია პრეზიდენტი ვერ გახდება. მას შანსი არა აქვს. ალასანია შევარდნაძის რევანშისტია“.
მერაბიშვილი თბილისის მერის არჩევნებზე ოპოზიციის გამარჯვების შანსებსაც აფასებს და აცხადებს, რომ დედაქალაქის ამჟამინდელი მერის რეიტინგი 64 პროცენტია, ირაკლი ალასანიასი – 9, თოფაძის - 6, ხოლო გაჩეჩილაძის  - 2,6.

Vano Merabishvili: “Alasania Does Not Have Chance to Become President”
Interior Minister Vano Merabishvili considers that the opposition does not have chance to win in the local self-governmental elections, the minister said in his interview with the Russian edition Kommersant. He spoke about the chances of the opposition to win in the elections on May 30, as well as the relations of Georgia with Russia and the West.
Merabishvili does not think that the opposition will be able to win the local self-governance elections, because the ruling party has more popularity among the population.
“64% of the population supports us in Tbilisi. There are few states in the world where 64% of the population in the capital supports the ruling party. It does not happen only because we are perfect, but because the opposition has shown its real face. These high ratings are not so good for us, because we will have to reduce them after the elections (laughing), I’m joking,’ Merabishvili stated in the interview.
The Minister stated the rating is the result of the reforms carried out by the government.
The journalist asked if the reforms will continue in the same way if the opposition leader, for example, Irakli Alasania becomes a president, Merabishvili replied: ‘Alasania will not become the president. He has no chances. Alasania is Shevardnadze’s revenge seeker’.
Merabishvili evaluated the chances of the opposition parties to win the elections in Tbilisi; the current mayor from the ruling party has 64%, Irakli Alasania - 9%, Topadze 6% and Gachechiladze 2, 6%.