სტალინის ძეგლის აფეთქებაში გივი თარგამაძე რუს სამხედროებს 50 000 დოლარს აძლევდა
2008 წლის აგვისტოში გივი თარგამაძემ რუს სამხედროებს 50 ათას დოლარად გორში სტალინის ძეგლის აფეთქება შესთავაზა, - ამის შესახებ საქართველოს შს მინისტრმა რუსულ გამოცემა „კომერსანტისთვის“ მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა. ინტერვიუ გამოცემის ვებ-გვერდზე 7 აპრილს გამოქვეყნდა.
სტალინის ძეგლთან დაკავშირებით თარგამაძისა და რუსი სამხდეროების „შეუმდგარი გარიგება“ მერაბიშვილს იმის მაგალითად მოყავს, რომ რუსებსა და ქართველებს შორის მენტალური სხვაობაა.
„ჩვენ თქვენგან განსხვავებული ფასეულობები გვაქვს. 2008 წლის აგვისტოში გივი თარგამაძემ რუს სამხედროებს 50 ათასი დოლარი შესთავაზა, რათა სტალინის ძეგლი აეფეთქებინათ.  მაშინ კონტაქტები არაოფიციალური იყო და ფულით რუსებისგან რაღაცეების გამოსყიდვა შეიძლებოდა. გადავწყვიტეთ, ფულის სანაცვლოდ სტალინის ძეგლისგან გავთავისუფლებულიყავით. მათ ხომ გორი დაბომბეს, სტალინს კი, ხელი არ ახლეს“, - აცხადებს მერაბიშვილი.

In August of 2008 the head of the parliamentary commission of defense and security Givi Targamadze offered Russian soldiers 50 000 USD for the explosion of the Stalin’s statue in Gori. The Minister of Internal Affairs of Georgia said this in his interview with the Russian newspaper Kommersant. The interview was published on the website of the newspaper on April 7.
Merabishvili mentioned the “failed deal” between Targamadze and Russian soldiers to demonstrate mental difference between Russian and Georgian peoples.
“We have different values. In August of 2008, Givi Targamadze offered Russian soldiers 50 000 USD to explode Stalin’s statue. The contacts were unofficial and we could bribe Russian soldiers. We decided to get rid of the statue and pay money for it. They had already bombed Gori but did not do anything wrong with the Stalin’s statue,” said Merabishvili.