ნარკოტიკების მომხმარებელთა დასჯა - სასამართლოს რესურსების არაეფექტური ხარჯვა
ნარკოტიკების მომხმარებელთა დასჯა სასამართლო სისტემის ისედაც შეზღუდული რესურსების არაეფექტურ ხარჯვას წარმოადგენს - ასეთია კვლევის „რამდენად ეფექტურია ქუჩის ნარკოტესტირება“ შედეგები, რომლის პრეზენტაციაც ხვალ სასტუმრო „შერატონ მეტეხი პალასში“ გაიმართება.
საქართველოში ნარკოპოლიტიკის სფეროში ეს პირველი ნოვატორული კვლევაა, რომელიც „ალტერნატივა ჯორჯიას“, „საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის“, „ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციის“ და „კონსტიტუციური უფლებების დაცვის ცენტრის“ ერთობლივმა ჯგუფმა ჩაატარა.
კვლევის ორგანიზატრების განცხადებით, 2006 წლიდან პოლიცია ყოველწლიურად ქუჩაში 50 ათასამდე ადამიანს აკავებს და ნარკოტიკების  მოხმარებაზე ამოწმებს. ამ მიდგომით მიიჩნევენ, რომ  მკაცრი სადამსჯელო ზომები  უბიძგებს ნარკოტიკის მომხმარებელს, შეწყვიტოს ნარკოტიკის მოხმარება და  იცავს მომავალ თაობას აკრძალული ნარკოტიკული საშუალებების გასინჯვისგან.
შედეგების თანახმად, 2008 წელს ნარკოტიკების მოხმარებაზე ჩატარებული 43 029 ტესტირებიდან 19 302 (45%) იყო დადებითი. აქედან 1 605 პირს მიესაჯა თავისუფლების  აღკვეთა ნარკოტიკის განმეორებითი მოხმარების ბრალდებით. ნარკოტიკებთან დაკავშირებული დანაშაულის გამო დაკისრებული ჯარიმის სახით 18 076 245 ლარია ამოღებული. ნარკოტესტირების საშუალო ეპიზოდზე მინიმუმ 8.43 პოლიციელი/სთ დაიხარჯა. ნარკოტიკების მოხმარებაზე ტესტირებისა და შემდგომი სამართლებრივი პროცედურებისა და ზომების წლიურმა ხარჯმა 2008 წელს დაახლოებით 18 მლნ ლარი შეადგინა. 84.5% შემთხვევაში ნარკოტიკების მოხმარებასთან დაკავშირებული ჯარიმები გადახდილ იქნა არა დაჯარიმებული პირის კანონიერი შემოსავლებიდან, არამედ სხვა წყაროებიდან (ოჯახი, მეგობრები, სესხები, კრიმინალური საქმიანობა). 491 შემოწმებული პირიდან, მხოლოდ 36-მა (11%) შეწყვიტა ნარკოტიკების მოხმარება ნარკოლოგიური შემოწმებისა და დასჯის შემდეგ. მაგრამ მათი უმრავლესობა (53%) 3 თვის განმავლობაში კვლავ დაუბრუნდა ნარკოტიკებს. ხოლო ყოველი მათგანი ნარკოტიკების მოხმარებას დაუბრუნდა ტესტირებიდან/დასჯიდან 11 თვის შემდეგ.
კვლევის ორგანიზატორები აცხადებენ, რომ კვლევის მიხედვით ნარკოტიკების მომხმარებელთა დასჯა და დაპატიმრება საქართველოში ახდენს უმნიშვნელო (ან არავითარ) გავლენას ნარკოტიკებთან დაკავშირებულ ქცევაზე და წარმოადგენს ძალოვანი სტრუქტურების და სასამართლო სისტემის ისედაც შეზღუდული რესურსების არაეფექტურ ხარჯვას. სადამსჯელო ზომების შედეგად, რომელთაც ანალოგი არ გააჩნიათ განვითარებულ დემოკრატიულ ქვეყნებში, არ მოხდა ნარკოტიკების მოხმარების შემცირება. ამ ზომებმა შედეგად გამოიღო 1 605 პირის კრიმინალიზაცია, რაც, როგორც საყოველთაოდ ცნობილია, იწვევს ნარკოტიკების მომხმარებლების ჩათრევას არა მხოლოდ ნარკოტიკებთან დაკავშირებულ კანონდარღვევებში, არამედ კრიმინალურ ქმედებებში, რომლებიც საზოგადოებისთვის გაცილებით მეტ საშიშროებას წარმოადგენს.

Liability for Drug-Addiction – Inefficient Expenditure of Judiciary Resources
Liability for drug-addiction is inefficient expenditure of the judiciary resources which is already limited – this is the result of the survey “How Effective Street Drug-Testing Is” which will be presented at the hotel Sheraton Metekhi Palace tomorrow.
It is the first innovatory survey in drug-addiction politics in Georgia which was carried out by Alternative Georgia, Institute of Public Affairs of Georgia, Association of Young Economists and Center for Constitutional Rights.
According to the organizers, the police has been detaining about 50 000 people annually since 2006 and tests them on drug addiction. They think similar strict measures will make drug-addict give up the habit; they think they are protecting future generation from trying drugs.
According to the results, in 2008 19 302 out of the 43 029 tests were positive; 1 605 them were imprisoned for the second fact of drug-addiction. 18 076 245 GEL was paid for drug-addiction as a fine to the state budget. At least 8.43 policeman/hour was spent on each drug-test. The annual expenditure on drug-tests and corresponding judiciary procedures amounted to 18 million GEL in 2008. In 84.5 % of the cases the fines were paid not from the legal income of the fined person but from other sources (families, friends, loans, criminal activities). Only 36 out of 491 tested people stopped drug addiction and after punishment most of them (53%) started to take narcotics 3 months later. However, 11 months later all of them started to take narcotics again.
The organizers of the survey state that according to their research, punishment and imprisonment of the drug-addicts have minimal (or no) influence on drug-addicts and causes inefficient expenditure of the restricted resources of the law enforcement bodies and judiciary system. As a result of the liabilities, which have no analogue in democratic states, drug-addiction was not reduced. These measures resulted into criminalization of 1 605 people what finally causes not only involvement of new drug-addicts but also in the criminal activities which are more dangerous for the society.