ვნებათაღელვა ერთი წიგნის გარშემო გრძელდება
7 მაისს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის წინ თავისუფალი სიტყვის დაცვის მოთხოვნით მორიგი აქცია გაიმართა. აქციის მონაწილეების გამოჩენიდან რამდენიმე წუთში სტუდენტების ერთი ჯგუფი მათკენ ყვირილით და სიტყვიერი შეურაცხყოფებით გაიმართა და პლაკატი დაუჭმუჭნა, თუმცა აქციის დაწყებამდე მობილიზებულმა საპატრულო პოლიციამ მოწინააღმდეგეები მაშინვე გაიყვანა.
„დღეს სტუდენტები ვართ გამოსულები ჩვენი უფლებებისა და კონსტიტუციის დასაცავად და გვინდა, განვუცხადოთ ყველა იმ ძალას, რომელიც ძირითადად ფაშისტურია, ყველას უნდა მიეცეს თავისი აზრის გამოხატვის უფლება და სტუდენტები, როგორც საზოგადოების ყველაზე პროგრესული ნაწილი, ამ უფლებებს დავიცავთ“, - განაცხადა აქციის ერთ-ერთმა მონაწილემ, თეატრალური უნივერსიტეტის სტუდენტმა, გიორგი რაზმაძემ.
იმავე დღეს მათი მოწინააღმდეგე მხარე კვლავ ერეკლე დეისაძის წიგნის – „საიდუმლო სირობის“ აკრძალვას მოითხოვდა.
„ადამიანი როცა დედაზე და უწმინდესზე ასეთ რაღაცას დაწერს, მე ვფიქრობ, ეს ძალიან საშინელებაა. ვითხოვთ, ასეთი რაღაცები არ განმეორდეს. წიგნი უნდა აიკრძალოს და ის სტამბაც უნდა დაიხუროს, სადაც ეს გამოვიდა“, - განაცხადა „თანასწორობის ინსტიტუტის“ წევრმა მიშა მესხმა.
სიტუაციის განსამუხტავად, უნივერსიტეტის დაცვამ აქციის მონაწილეებს დროებით ტერიტორიის დატოვება სთხოვა. მონაწილეებმა თხოვნა არ გაითვალისინეს. აქციის მოწინააღმდეგე ჯგუფმა კი ტერიტორია მალე დატოვა და ჭადრაკის სასახლეში, „სახალხო მართლმადიდებლური მოძრაობის“ კრებაზე გადაინაცვლა.
ჭადრაკის სასახლე მთლიანად სავეს იყო. იყვნენ სამღვდელოებისა და „მართლმადიდებლურ მშობელთა კავშირის“ წარმომადგენლები. ასევე ჩანდნენ პოლიტიკოსები: ჯონდი ბაღათურია, კახა ძაგანია, ძვიად ძიძიგური, თემურ შაშიაშვილი, მამუკა გიორგაძე.
შეკრებილებს პირველად სიტყვით „სახალხო მართლმადიდებლური მოძრაობის“ ლიდერმა, მალხაზ გულაშვილმა მიმართა. მერე მამა დავითმა ლოცვა წაიკითხა. შემდეგ კი სიტყვით სტუდენტები, საზოგადო მოღვაწეები და პოლიტიკოსები გამოვიდნენ. „ლეიბორისტ“ კახა ძაგანიას გამოსვლამ პოლიტიკური განცხადებების გამო, კრების მონაწილე სტუდენტების დიდი ნაწილის პროტესტი გამოიწვია.
კრების ბოლოს „თავისუფლების ინსტიტუტის“ წინააღმდეგ ხელმოწერების შეგროვება დაიწყო. „სახალხო მართლმადიდებლურმა მოძრაობამ“ დამსწრეებს დეკლარაცია გააცნო, სადაც „თავისუფლების ინტიტუტის“ წინააღმდეგ 6 ბრალდებაა ჩამოთვლილი. სმმ-ს წევრების თქმით, თქმით, ხელმოწერებს არა მარტო თბილისში, არამედ მთელ საქართველოში შეაგროვებენ.

Excitement About One Book Continues
On May 7, one more demonstration was organized in front of the Ilia State University to protect the freedom of expression. Soon after the demonstration started, one group of students went towards them by shouting and insulting and smashed their banner. However, the patrol policemen, who were mobilized on the place before the demonstration, took the attackers away from the place immediately.
“Today, we, students came here to protect our rights and constitution; we want to declare to the movement, which tends to be the fascist movement, that everybody has right of expression and students, as a most progressive part of the society, will protect these rights,” said a demonstrator, student of the Theatre University Giorgi Razmadze.
On the same day, opponents of the students requested the prohibition of the book by Erekle Deisadze.
“When a person writes disgusting things about mother and his holiness, I think it is horrible. We request to prevent similar facts. The book shall be prohibited and the printed house, which published it, shall be closed down as well,” said the member of the Egalitarian Institute Misha Meskhi.
In order to calm down the situation, the security guard of the university requested the demonstrators to leave the area. The demonstrators did not obey their request. Their opponents left the territory soon and joined the meeting of the Public Orthodox Movement in the Chess Palace.
The Palace was overcrowded. The clergymen and the members of the Union of Orthodox Parents attended the meeting. Politicians Jondi Baghaturia, Kakha Dzagania, Zviad Dzidziguri, Temur Shashiashvili and Mamuka Giorgadze also attended the meeting.
The leader of the Public Orthodox Movement Malkhaz Guliashvili made a speech at the meeting. Then, Father Davit prayed; after that students, statesmen and politicians made speeches too. Member of the Labor Party Kakha Dzagania made a political statement and it caused protest of the students.
At the end of the meeting, the attendees started the collect signatures against Liberty Institute. The Public Orthodox Movement read the declaration where they have listed 6 accusations against the Liberty Institute. The members of the POM stated they will collect signatures not only in Tbilisi but throughout Georgia.