„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ კაბალის I საუბნო-საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის თანამდებობიდან გათავისუფლებას ითხოვს
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ლაგოდეხის საარჩევნო ოლქის კაბალის I საუბნო-საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის, ადალათ სარდაროვის თანამდებობიდანგათავისუფლებას ითხოვს.
უფლებადაცვითი ორგანიზაციის ინფორმაციით, 2008 წლის 21 მაისს, ადალათ სარდაროვმა ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წარმომადგენლებს, რომლებიც ლაგოდეხში საპარლამენტო არჩევნებს აკვირდებოდნენ.
„კენჭისყრის ოთახში შესულ დამკვირვებლებს საარჩევნო ყუთი არ დახვდათ. კენჭისყრის ოთახში იმყოფებოდნენ იქ ყოფნის უფლების არმქონე პირები, რომლებიც შეიარაღებულები იყვნენ დანებით. დამკვირვებლებმა დარღვევებზე საჩივრის დასაწერად სპეციალური ჟურნალი მოითხოვეს. სარდაროვმა მათ საჩივრის დაწერის საშუალება არ მისცა, კენჭისყრის ჩაშლის მცდელობაში დაადანაშაულა და საარჩევნო უბნიდან რკინის სკამებისა და ნაჯახის გამოყენებით, სიცოცხლის მოსპობის მუქარით გააძევა. აღნიშნულ ფაქტზე გამოძიება შს ლაგოდეხის რაიონულ სამმართველოში დაიწყო, მაგრამ - უშედეგოდ“, - ნათქვამია უფლებადაცვითი ორგანიზაციის განცხადებაში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ სარდაროვი საარჩევნო კომისიას არ უნდა ხელმძღვანელობდეს. ორგანიზაცია მოუწოდებს ცენტრალურ და საოლქო საარჩევნო კომისიებს, აღნიშნულ საარჩევნო უბანზე არჩევნების სამართლიანად ჩატარებისა და დამკვირვებელთა უსაფრთხოებისათვის სარდაროვი დაკავებული თანამდებობიდან გაათავისუფლონ.

The Human Rights Center Requests to Dismiss Chairperson of the Election Commission in Kabali Village
Non-governmental organization Human Rights Center requests to dismiss Adalat Sardarov, the chairman of the election commission in Kabali village polling station # 1 in Lagodekhi district, from his position.
According to the human rights organizations on May 21, 2008 Adalat Sardarov physically assaulted the representatives of the Human Rights Center who observed the parliamentary elections in Lagodekhi district.
“When observers entered the polling station they could not find the ballot box there. Unauthoritative people armed with knives were in the PS. The observers requested the special journal to record their complaints in it. Sardarov did not allow them to write complaints, blamed them in interference in the polling process and forced them out of the PS under threat of iron chairs and axe.  The Lagodekhi district police department started investigation on the fact but without results,” statement of the human rights organization.
The Human Rights Center thinks that Sardarov shall not be the chairperson of the election commission. The organization calls upon the Central and Regional Election Commissions to dismiss Sardarov from the position in order to guarantee the fair elections and security of observers in the village.