ვახტანგ კომახიძე „რეალ TV“-ის სასამართლოში უჩივის
გამომძიებელმა ჟურნალისტმა, ვახტანგ კომახიძემ, რომელიც ამჟამად პოლიტიკური თავშესაფრის მოთხოვნით შვეიცარიაში იმყოფება, ტელეკომპანია „რეალ TV“-ის სასამართლოში უჩივლა „ცილისწამების, პატივისა და ღირსების შელახვის“ გამო.
კომახიძისა და მისი შვილის სახელით მომზადებული სარჩელი თბილისის საქალაქო სასამართლოში საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან (საია) არსებულმა ქართული მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრმა 19 მაისს შეიტანა.
სარჩელში აღნიშნულია, რომ 2010 წლის 9 თებერვალს „რეალ TV“-ის გადაცემაში გასულ სიუჟეტში, რომელიც მიეძღვნა ვახტანგ კომახიძის მიერ თავშესაფრის მოთხოვნის გადაწყვეტილებას, გადმოცემულია „არსებითად მცდარი, ცილისმწამებლური ფაქტები“.
კომახიძემ თებერვალში შვეიცარიიდან განაცხადა, რომ პოლიტიკური თავშესაფარი მისი და მისი ოჯახის წინააღმდეგ  მუქარების გამო მოითხოვა. ჟურნალისტის თქმით, სამართალდამცავთა მხრიდან მუქარები დეკემბრიდან დაიწყო, მისი ცხინვალში სტუმრობის შემდეგ, სადაც მორიგი საგამოძიებო ფილმისთვის აგვისტოს ომის შესახებ მასალებს აგროვებდა.
კომახიძის ამ გადაწყვეტილებას ტელეკომპანია „რეალ TV“-მ მიუძღვნა სიუჟეტი, სადაც საუბარი იყო კომახიძის „წარსულის შავ ლაქებზე“. კერძოდ, ტელეკომპანიის განცხადებით, კომახიძე ჟურნალისტიკაში მოსვლამდე იყო ნასამართლევი „მოხუცი მეზობლის გაძარცვის“ გამო; ამავე სიუჟეტში ნათქვამი იყო, რომ ის უშიშროების სამინისტროდან „ფინანსური მაქინაციებისთვის დაითხოვეს“ და რომ ის არის მრავალშვილიანი მამა, რომელსაც „რამდენიმე ცოლი ერთდროულად ჰყავდა“. „ჟურნალისტის პირველი მიტოვებული ოჯახი მცხეთის უპატრონო ბავშვთა სახლში ცხოვრობს, ხოლო დანარჩენები სხვადასხვა ადგილას იზრდებიან“, - ნათქვამი იყო სიუჟეტში.
საიას ცნობით, რომელიც კომახიძეების ინტერესებს დაიცავს სასამართლოში, სარჩელს თან ახლავს სათანადო მტკიცებულებები, რომ „რეალ TV“-ის გადაცემით კომახიძის მიმართ დაირღვა სამართლიანი ბალანსი გამოხატვის თავისუფლების უფლებასა და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლებას შორის.
„სამართლიანი ბალანსის დარღვევამ შელახა სამოქალაქო კოდექსის მე-18 მუხლით დაცული მათი პატივისა და ღირსების უფლება“, - აცხადებს საია, რომელიც სარჩელში ტელეკომპანიისგან ასევე მოითხოვს „პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის ხელყოფისათვის ზიანის ანაზღაურებას“.

Vakhtang Komakhidze Sues Real-TV
Investigating journalist Vakhtang Komakhidze, who is in Switzerland and requests political asylum there, sued Georgian TV-Company “Real-TV” at the court for “slander and degrading his honor and dignity.”
The suit prepared in the name of Komakhidze and his son was brought to the Tbilisi City Court by the Legal Aid Center for Georgian Media within the Georgian Young Lawyers Association on May 19.
The suit states that on February 9, 2010, the telecast released by the Real-TV was dedicated to the decision of Vakhtang Komakhidze to search political asylum abroad; the telecast provided “extremely false and calumniating facts.”
Komakhidze stated in February from Switzerland that he requested political asylum because of threats against him and his family members. The journalist said the law enforcement officers started to threaten him after December of 2009 after his visit in Tskhinvali where he was collecting materials for his investigation film.
TV-Company “Real-TV” dedicated a telecast to Komakhidze’s decision with the title “Black Stains from the Past.” More precisely, the TV-Company alleged that Komakhidze had criminal record; he was judged for “having robbed old neighbor.” The same reportage alleged that Komakhidze was dismissed from the Ministry of Security because of “financial machinations”; that he has many children and had two wives together. “The first family abandoned by the journalist lives in the orphanage in Mtskheta; the others are living in different places,” alleged the telecast.
According to the GYLA, who represents the Komakhidzes at the court, the suit is enclosed with corresponding evidence which prove that the telecast of the Real-TV breached the balance between freedom of expression and right to inviolability of personal life.
“Violation of the balance breached the right of private life and personal dignity envisaged under Article 18 of the Civil Code of Georgia,” stated the GYLA which requests the Real-TV “to reimburse the damage for the violation of personal violability” in the suit.