გურჯაანის რაიონულ პროკურორს შესაძლოა ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა დაეკისროს
სადამკვირვებლო ორგანიზაცია „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ ცესკოსგან „ნაციონალური მოძრაობის“ წინასაარჩევნო კამპანიაში გურჯაანის რაიონული პროკურორის გელა ლაზაშვილის მონაწილეობის ფაქტზე შესაბამის რეაგირებას ითხოვს.
როგორც „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ საჩივარშია ნათქვამი, 29 აპრილს, სამუშაო საათებში, გურჯაანის კულტურის ცენტრში, გურჯაანის რაიონული პროკურორი ესწრებოდა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პარტიული სიის და მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატების წარდგენას, რაც საარჩევნო კოდექსის 73-ე მუხლის მე-5 პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტის დარღვევაა. აღნიშნული მუხლის თანახმად, საქართველოს პროკურატურის საჯარო მოხელეებს ეკრძალებათ წინასაარჩევნო კამპანიაში მონაწილეობის მიღება.
ცესკო-ს თავმჯდომარის ზურაბ ხარატიშვილის განცხადებით, სადამკვირვებლო ორგანიზაციის საჩივრის საფუძველზე ცესკო-ში დაწყებულია ადმინისტრაციული წარმოება.

Administrative Charge Might Be Imposed on Gurjaani District Prosecutor
Monitoring organization Transparency International – Georgia requests the Central Election Commission to react on the participation of Gurjaani district prosecutor Gela Lazashvili in the pre-election campaign of the National Movement.
The complaint filed by the TI-Georgia states that on April 29, the district prosecutor attended the introduction of the single mandate candidates of the National Movement in the Gurjaani culture center during working hours. It is violation of the Article 73 Part V – “d” of the Election Code of Georgia. According to the article, officials of the prosecutor’s offices of Georgia shall not take part in the pre-election campaign.
Zurab Kharatishvili said the CEC has already started administrative proceedings based on the complaint of the monitoring organization.