„ეროვნული საბჭოს“ კანდიდატმა საუბნო-საარჩევნო კომისიის შენობაში ამომრჩეველთა სიები ჩამოხია
24 მაისს ბათუმის 54–ე საუბნო საარჩევნო კომისიის შენობაში „ეროვნული საბჭოს“ მაჟორიტარმა კანდიდატმა, ჯუმბერ თავართქილაძემ, ამომრჩეველთა ერთიან სიაში აღმოჩენილი მკვდარი სულების გამო, პროტესტის ნიშნად კედლიდან სიები ჩამოხია და მისი ჩასწორება მოითხოვა. სტენდზე გამოკრულ ერთიან სიაში თავართქილაძემ 11 წლის წინ გარდაცვლილი რამდენიმე უახლოესი ნათესავი ამოიცნო. მისი თქმით, მათ მიერ ჩასწორებული სიები ცესკოს 24 მარტს გადაეგზავნა და მისი გათვალისწინება არ მოხდარა.
„სიებში არის მკვდარი სულები, მათ შორის ჩემი დაც - დეკანაძე როზმალი, რომელიც 11 წლის წინ გარდაიცვალა. მე ვეუბნები ხელისუფლებას: ამ გაყალბებული სიებით არ ჩაგატარებინებთ არჩევნებს! თქვენ გაქვთ დრო და გამოასწორეთ ეს სიები“.
სიების ჩამოხევისთვის, ბათუმის 79-ე საოლქო კომისიის სხდომამ, ჯუმბერ თავართქილაძე 1000 ლარით დააჯარიმა. თავად თავართქილაძე აღნიშნული თანხის გადახდას არ აპირებს და მორალური ზიანის ასანაზღაურებლად ოლქის იურისტის, მალხაზ ბოლქვაძის წინააღმდეგ სარჩელი შეტანას არ გამორიცხავს.
„კანონის უხეში დარღვევა თავად ოლქმა ჩაიდინა, რამეთუ გარდაცვლილი ადამიანები ჰყავთ სიებში“, - აცხადებს ის.
თავართქილაძე სიებში მკვდარი სულების განმეორებით აღმოჩენის შემთხვევაში ანალოგიური ქმედების განმეორებით განხორციელებას არ გამორიცხავს.

Candidate of the National Council Torn Off List of Voters in a Polling Station
On May 24, single mandate candidate of the National Council Jumber Tavartkiladze torn off the list of voters in the office of the polling station # 54. He discovered the dead voters on the list which he torn off in protest and demanded to correct it. Tavartkiladze found his several relatives who died 11 years ago on the list. The candidate said the corrected lists were sent to the CEC on March 24 but their remarks were not envisaged.
“There are dead people on the list. Among them is my sister –Rozmali Dekanadze who died 11 years ago. I tell the government that we will not allow them to hold elections with such election lists. You have time to correct the list.”
The election commission of the Batumi election district # 79 fined Jumber Tavartkiladze with 1 000 GEL. Tavartkiladze is not going to pay the fine and does not exclude the possibility to sue the lawyer of the election commission Malkhaz Bolkvadze.
“The election commission breached the law because they inserted dead people on the list,” said he.
Tavartkiladze does not exclude that he would do the same if he discovers the dead people on the election lists.