ზემო ლამბალოში თვითმმართველობის არჩევნების განმეორებითი კენჭისყრა ჩატარდება
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ზემო ლამბალოში, მაჟორიტარული სისტემით, თვითმმართველობის არჩევნების განმეორებითი კენჭისყრა ჩატარდება. ამის შესახებ ინფორმაციას ცენტრალური საარჩევნო კომისია ავრცელებს.
ცესკოს თავმჯდომარის ზურაბ ხარატიშვილის განცხადებით, საგარეჯოს საარჩევნო ოლქის 46-ე და 47-ე საარჩევნო უბნები „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ მიერ გადაღებული ვიდეომასალის საფუძველზე გაუქმდა.
„თავდაპირველად ორგანიზაციამ საჩივრით საგარეჯოს საოლქო-საარჩევნო კომისიას მიმართა, თუმცა მტკიცებულებები არ იქნა წარმოდგენილი. მას შემდეგ რაც ბრიფინგზე წარადგინეს დარღვევების ამსახველი ვიდეომასალა, ცესკომ საკუთარი ინიციატივით შეისწავლა აღნიშნული საკითხი და მასალები გადააგზავნა საოლქო - საარჩევნო კომისიაში, რომელმაც ბათილად სცნო ამ ორი უბნის შედეგები“, - განაცხადა ხარატიშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ წინა დღით „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ ვიდეომტკიცებულებები საგარეჯოს საოლქო-საარჩევნო კომისიას წარუდგინა, მაგრამ კომისიის თავმჯდომარემ დოკუმენტაცია არ მიიღო.

Municipal Elections Will Be Repeatedly Held in Zemo Lambalo Village
In the village of Zemo Lambalo in Sagarejo district the municipal elections with majoritarian system will be held for the second time. The Central Election Commission (CEC) spread information about it.
CEC Chairman Zurab Kharatishvili stated that election results in the polling stations # 46 and 47 in Sagarejo district were annulled based on the video-recordings of the Human Rights Center.
“Initially the organization appealed to the Sagarejo district election commission (DEC) but they did not provide the evidence here. After they presented the video-recordings of the violations, the CEC studied the cases and sent materials to the DEC which annulled the results in the two polling stations,” said Kharatishvili.
It is noteworthy that on the previous day, the Human Rights Center provided the video-recordings to the DEC too but the chairperson did not accept them.