„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კიდევ ერთი სარჩელი ევროპულ სასამართლოში
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ 2010 წლის 19 მაისს  ევროპის სასამართლოს დროებითი ღონისძიების თხოვნით მიმართა. მოთხოვნა შეეხებოდა შიზოტიპური აშლილობით - F 21.0 დაავადებული პატიმრის - ალექსანდრე ჩ.-ს  მსჯავრდებულთა და პატიმართა სამკურნალო დაწესებულებაში გადაყვანას.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტის, ნიკოლოზ ლეგაშვილის თქმით, საქმეში არსებული დოკუმენტებით და სამედიცინო დასკვნებით დგინდება, რომ უკრაინის მოქალაქე ალექსანდრე ჩ.-ს, რომელიც ვერ კითხულობს და შეზღუდულად მეტყველებს ქართულად, მთელი სასამართლო პროცესის განმავლობაში არ დანიშვნია თარჯიმანი, რის გამოც იგი ფაქტობრივრად ვერ იგებდა, რაზე მიმდინარეობდა მსჯელობა და დოკუმენტებზე ბრმად აწერდა ხელს. ამასთან, ალექსანდრე ჩ.  დაავადებულია შიზოტიპური აშლილობით და ფსევდოფსიქოპათური შიზოფრენიით. ამდენად, მას არ შეეძლო, მონაწილეობა მიეღო სასამართლო და საგამოძიებო მოქმედებებში. ზემოთხსენებულის მიუხედავად ქ. თბილისის სააპელაციო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა პალატამ 2009 წლის განჩინებით. უცვლელად დატოვა ქ. თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის 2009 წლის 24 მარტის განჩინება.
აღსანიშნავია, რომ ალექსანდრე ჩ. მსჯავრდებულია საკუთარი დედის მკვლელობის ბრალდებით (სისხლის სამართლის კოდექსის 108-ე მუხლი) და ყოველგვარი სპეციალური მკურნალობის გარეშე სასჯელს იხდის ქ. რუსთავის N#2 საერთო და მკაცრი რეჟიმის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში, რაც რასაკვირველია, საფრთხეს უქმნის როგორც მის, ასევე სხვა პატიმრების სიცოცხლეს.
ნიკოლოზ ლეგაშვილის თქმით, ზემოთხსენებული გარემოებები ცხადყოფს, რომ განმცხადებელ ალექსანდრე ჩ.-ს მიმართ დაირღვა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის შემდეგი მუხლები: მე-6 მუხლი (სამართლიანი განხილვის უფლება); მე-13 მუხლი (უფლება სამართლებრივი დაცვის ეფექტიან საშუალებაზე) და მე-12 დამატებითი ოქმი (დისკრიმინაციის აკრძალვა).
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ აღნიშნულ საქმეს უკვე მიანიჭა ნომერი და 2010 წლის 24 ივნისამდე საქართველოს სახელმწიფოს დაუნიშნა ვადა, რომლის განმავლობაში მათ  სასამართლოს საქმესთან დაკავშირებით დამატებითი ინფორმაცია უნდა წარუდგინონ.  რაც შეეხება სრულად შევსებულ განაცხადს, სასამართლოს მოთხოვნის შესაბამისად, „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ მას 2010 წლის 29 ივლისამდე წარადგენს.

One More Appeal of the Human Rights Center Sent to the European Court
On May 19, 2010, the Human Rights Center appealed to the European Court for interim measures. In the appeal the Human Rights Center requested to admit prisoner Aleksandre Ch. – sick with schizoid nervousness – to jail hospital.
Lawyer of the Human Rights Center Nikoloz Legashvili said that the documents and the medical conclusions attached to the case materials demonstrate that the citizen of Ukraine Aleksandre Ch, who cannot read at all but speaks poor Georgian, did not enjoy the assistance of a translator at the trial; consequently, he could not understand the discussion at the proceeding and signed the documents without being aware of their content. Aleksandre Ch. has schizoid nervousness and pseudo-psychopathic schizophrenia. Thus, he could not participate in the court and investigation proceedings properly. Despite the abovementioned circumstances, Criminal Chamber of the Tbilisi Appeal Court passed a verdict in 2009 and did not change the judgment of the Criminal Collegium of the Tbilisi City Court passed on March 24, 2009.
It is noteworthy that Aleksandre Ch. is convicted for the murder of his mother (Article 108 of the Criminal Code of Georgia) and serves his term in the General and Strict Regime Rustavi Prison # 2 without special treatment; of course, similar environment endangers his and others’ lives.
Nikoloz Legashvili said that the abovementioned circumstances prove that the following articles of the European Convention of Human Rights were breached in regard with the applicant Aleksandre Ch: Article 6 (right to fair trial); Article 13 (right to effective legal defense) and Article 12 - annex (prohibition of discrimination).
The European Court of Human Rights has already granted a number to the case and estimated deadline of June 24, 2010 for the Georgian state to provide the court with additional information about the criminal case. As for the complete appeal to the court, in accordance to the requirement of the Human Rights Court, the Human Rights Center will submit the complete appeal before July 29, 2010.