ქართველი და ესპანელი ძალოვნები ნარკოტრაფიკისა და კალაშოვის ინტერესებს ერთობლივად ლობირებდნენ?
ნარკოკარტელის გახმაურებულ საქმესთან დაკავშირებით უახლოეს დღეებში შესაძლოა, მთელი რიგი დოკუმენტური მასალები განსაჯაროვდეს, რომელიც ამ საქმეში „კრიმინალური ავტორიტეტის“ შაქრო კალაშოვის ინტერესების დასაცავად ქართული და ესპანური ძალოვანი უწყებების მაღალჩინოსნებს შორის ინფორმაციის გაცვლა-გამოცვლას ასახავს.
„პირველის“ საპარლამენტო წყაროს ცნობით, „არსებობს 2-3 წლის წინ ქართველ და ესპანელ ძალოვან მაღალჩინოსნებს შორის შაქრო კალაშოვის ინტერესების შემცველი ინფორმაციის წერილობითი სახით გაცვლის ამსახველი დოკუმენტები, რომელიც ესპანურ ენაზეა შესრულებული და ამ წერილებს ამჟამად ქართული მხარის შესაბამისი უწყება სწავლობს“.
მისივე მონაცემებით,  საუბარია იმ პერიოდზე, როდესაც სპეციალურ ოპერატიულ დეპარტამენტს ერეკლე კოდუა ედგა სათავეში.
ამასთან, რამდენიმე დღის წინ, ინფორმირებულმა წყარომ „პირველს“ აცნობა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მასშტაბური სპეცოპერაციის შედეგად დაკავებული „კრიმინალური ავტორიტეტი“ თენგიზ გურჩიანი ერეკლე კოდუასთან დაახლოებული პირია.
„ნარკოტრაფიკის ინტერესების ლობირება სოლიდური თანხების სანაცვლოდ ხორციელდებოდა. საუბარია რამდენიმე მილიონ დოლარზე“, - აცხადებს წყარო პარლამენტიდან და არ გამორიცხავს, რომ ამ დოკუმენტების საფუძველზე არაერთი ძალოვანი მაღალჩინოსანი მიეცეს პასუხისგებაში.
აღნიშნული საკითხის გარკვევას „პირველი“ შსს-ში შეეცადა, თუმცა უწყებაში სატელეფონო ზარებს არ უპასუხეს. საფრანგეთში მყოფი შინაგან საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე ეკა ზღულაძე კი აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ინფორმაციას არ ფლობს.
„აღნიშნულ ინფორმაციას ვერც დავადასტურებ და და ვერც უარვყოფ, რადგან ამჟამად საფრანგეთში ვიმყოფები და საქმის კურსში არ ვარ“, - განუცხადა „პირველს“ ზღულაძემ.

Georgian and Spanish Law Enforcement Officials Lobbed Interests of Narcotraffic and Kalashov
In regard with the famous case of narco-cartel a set of documentary materials might be published in the near future. Those materials will demonstrate the exchange of information between Georgian and Spanish law-enforcement officials to protect the interests of the influential criminal Shakro Kalashov.
News Agency “Pirveli” has reported by its source from the parliament that “there are documents which demonstrate the correspondence between Georgian and Spanish law enforcement officials to protect the interests of Shakro Kalashov 2-3 years ago. The correspondence is in Spanish language and corresponding Georgian institution is studying those documents.”
Reportedly, it is the time when Erekle Kodua was the head of the Special Operative Department in the Ministry of Internal Affairs.
Several days ago, the source reported to the “Pirveli” that influential criminal Tengiz Gurchiani, arrested as a result of special operation of the MIA, is a friend of Erekle Kodua.
“The narco-traffic was lobbed in exchange of huge sums. I mean several million US dollars,” reported the source from a parliament who does not exclude the possibility of sending several high-ranking officials to prison.
The News Agency “Pirveli” tried to find out the situation at the MIA; but nobody answered their phone calls at the Ministry. Deputy Minister of internal affairs Eka Zghuladze, who is on business leave in France, does not have information about it.
“I can neither deny nor confirm this information because I am in France now and I do not have information about it,” Zghuladze reported to the “Pirveli.”