მასწავლებლები, რომლებსაც სრული განაკვეთი არა აქვთ, შესაძლოა, სკოლებიდან გაათავისუფლონ
მასწავლებლები, რომლებსაც საჯარო სკოლებში 18 საათზე ნაკლები დატვირთვა აქვთ, შესაძლოა, სამსახურიდან გაათავისუფლონ. სამოქალაქო ინსტიტუტის ვებგვერდზე გავრცელებული ინფორმაციით, განათლების მინისტრმა საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრების უფროსები და სკოლის დირექტორები დაიბარა, რომლებსაც პენსიონერი მასწავლებლების და იმ პედაგოგების გათავისუფლება უბრძანა, ვისაც სრული განაკვეთი არ აქვთ.
ყვარლის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის უფროსი ქეთევან ჭიპაშვილი ადასტურებს, რომ საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრების უფროსები და სკოლის დირექტორები 8 ივნისს განათლების მინისტრს შეხვდნენ და აღნიშნულ საკითხებზეც ისაუბრეს.
„20 ივნისიდან 10 ივლისამდე საჯარო სკოლებში უნდა დალაგდეს საშტატო განრიგი. ამ დროისთვის სკოლებში სულ 134 დასახელების შტატია. მინისტრმა მიგვითითა, რომ ბევრი შტატი, მაგალითად, მთვლელი საჭირო არ არის. პენსიონერი მასწავლებლების გაშვებაზე საუბარი არ ყოფილა. რაც შეეხება იმ პედაგოგებს, რომლებსაც სკოლაში სრული განაკვეთი არ აქვთ, თუ სკოლის დირექტორი დაასაბუთებს, რომ მას აღნიშნული მასწავლებელი სჭირდება, მაშინ შესაძლებელია ის სკოლაში დარჩეს“, - განაცხადა ქეთევან ჭიპაშვილმა.
თელავის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრში განაცხადეს, რომ განათლების მინისტრის დავალებით, 15 სექტემბრიდან სკოლებში მაქსიმალურად უნდა იყვნენ განაკვეთიანი მასწავლებლები.

Par-Time Teachers Might Be Dismissed from Schools
Teachers, who are occupied by less than 18 hours at public schools, might be dismissed from schools. According to the information published on the website of the civil institution, the education minister met the heads of the education resource-centers and school directors and requested to dismiss retired and part-time teachers from schools.
Head of Kvareli district education resource-center Ketevan Chipashvili confirmed the information about their meeting with the minister on June 8 where the abovementioned isses were discussed.
‘From June 20 to July 10 the human resources shall be arranged at public schools. There are 134 staffs on the list at public schools. The minister told us that many staffs, like counter, are not necessary at school. Nobody spoke about retired teachers. As for the part-time teachers, if the school-director proves that s/he needs part-time teacher at school, the latter will remain in the staff,” said Ketevan Chipashvili.
Representatives of Telavi education resource-center stated that according to the directives of the minister, from September 15, only full-time teachers shall work at schools.