ადამიანის უფლებათა კომიტეტის დასკვნითი შენიშვნები საქართველოს
კომიტეტი მიესალმება წევრი სახელმწიფოების მიერ მესამე გამოცემის ანგარიშის დროულ წარდგენას, რომელიც შეიცავს საჭირო და დეტალურ ინფორმაციას მეორე გამოცემის დასკვნითი შენიშვნების განხილვის შემდგომ განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით. კომიტეტი აფასებს სხვადასხვა სფეროს კომპეტენტური ექსპერტებით დაგომპლექტებული დელეგაციის სხდომაში მონაწილეობას, ასევე  მათი მხრიდან წევრი სახელმწიფოს ანგარიშის განხილვის პროცესში კომიტეტის მიერ დასმულ შეკითხვებზე ზეპირი და წერილობითი ფორმით გაცემულ ამომწურავ პასუხებს.
პოზიტიური მხარეები
1. კომიტეტი ასევე მიესალმება საკანონმდებლო და ინსტიტუციონალურ დონეზე მთელი რიგი მნიშველოვანი ცვლილებების განხორციელებას, რომელიც წევრი სახელმწიფოს მიერ ანგარიშით გათვალისწინებულ წლებში იქნა წარმოდგენილი კანონის უზენაესობის განსამტკიცებლად და კომიტეტის 2002 წლის გარკვეული რეკომენდაციების მიხედვით.
2. კომიტეტი მიესალმება 2006 წელს საქართველოს შესვლას კონვენციის არასავალდებულო პროტოკოლში წამებისა და სხვა სასტიკი არაადამინური, დამამცირებელი მოპყრობისა თუ სასჯელის წინაღმდეგ, რომელიც უზრუნველყოფს კონვენციის მე-7 მუხლის შესაბამის აღსრულებას.
3. კომიტეტი მიესალმება 2006 წლის 29 დეკემბერს მიღებულ კანონს ქონების აღდგენასთან დაკავშირებით და წევრ ქვეყანას მოუწოდებს მიიღოს ყველა ზომა ამ კანონის დაუყოვნებლივ ასამოქმედებლად.
რეკომენდაციების ძირითადი საკითხები
4. სანამ მხედველობაში მივიღებთ წევრი ქვეყნის წინაშე მდგარ სირთულეებს აფხაზეთისა და ცხინვალის/სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე ამ ხელშეკრულების განხორციელებასთან დაკავშირებით ან გავაცნობიერებთ იმ პოზიტიურ ნაბიჯებს, რომელიც ამ ხელშეკრულების ფარგლებში საქართველოს მიერ არაკონტროლირბად ტერიტორიაზე მცხოვრები ადამინების უფლებათა დაცვის მიზნით გადაიდგა, მათ შორის გაერთიანებული ერების სპეციალურ პროცედურათა მექანიზმისათვის ხელის შეწყობა რომლის მეშვვეობითაც საქართველოს ეძლევა შესაძლებლობა მოინახულოს კონფლიქტური რეგიონები და დე ფაქტო ხელისუფლება დიალოგში ჩართოს, მანამ იქ მცხოვრები მოსახლეობა ხელშეკრულების დებულებებით (მუხლი I და II) სათანადოდ ვერ სარგებლობს, რაც კომიტეტის უკმაყოფილებას იწვევს.
წევრი ქვეყანა ვალდებულია განაგრძოს ყველა შესაძლებელი ზომების მიღება დისკრიმინაციის გარეშე და ხელშეკრულების შესაბამისად კონფლიქტურ რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობის დაცვის მექანიზმი გააძლიეროს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის/სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების ხელშეწყობით. წევრმა ქვეყანამ უნდა უზრუნველყოს საერთაშორისო ორგანიზაციებისათვის ნორმალური სამუშაო გარემოს შექმნა ყოველგვარი დაბრკოლებების გარეშე.
5. კომიტეტი აღიარებს: ა) 2007 წლის აპრილში შეტანილ ცვლილებებს კანონში ლტოლვილთა საკითხებზე, რომლის მიხედვითაც საქართველოს ტერიტორიაზე მცხოვრებ ლტოლვილებს ეძლევათ დროებითი საცხოვრებელი; და ბ) გენერალური პროკურატურის ახალ პროცედურებს, რომელიც მიმართულია დეპორტაციის გადაწყვეტილებათა წინააღმდეგ. თუმცა კომიტეტი შეწუხებულია იმ არსებული საკანონმდებლო ბაზით რომელიც სათანადოდ ვერ უზრუნველყოფს  გასახლების ანუ იძულებითი დაბრუნების აკრძალვის პრინციპის დაცვას კერძოდ კი II, VI და VII მუხლების აღსრულებას.
წევრი ქვეყანა ვალდებულია:
ა) მიიღოს ეფექტური საკანონმდებლო და პროცედურული ბაზა, რათა უზრუნველყოს ის ფაქტი, რომ არცერთი პიროვნება არ იქნეს დაბრუნებული იმ ქვეყანაში, სადაც მათ სიცოცხლეს სერიოზული საფრთხე ემუქრება და საფუძლიანი რისკიც არსებობს რომ ამ პიროვნებებს ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე ჩამოართმევენ სიცოცხლის უფლებას ან გახდებიან წამებისა და არადამინაური მოპყრობის მსხვერპლნი.
ბ) უზრუნველყოს ტრენინგების ჩატარება მესაზღვრეებისათვის თავშესაფარის მძებნელთა უფლებებთან დაკავშირებით და ჩამოაყალიბოს მექანიზმი, რომლის საშუალებითაც თავშესაფრის მძებნელი შესაბამის მთავრობას მესაზღვრის მეშვებით მიმართავს.
6. კომიტეტი აღიარებს 2006 წლის მაისში მიღებულ კანონს ოჯახური ძალადობის წინააღმდეგ და ამ ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და მხარდაჭერის შესახებ. თუმცა შეშფოთებულია იმ ფაქტით რომ ქალთა ძირითადი ნაწილი კვლავ ოჯახური ძალადობის მსხვერპლია და მათ დასაცავად არ არსებობს სათანადო ზომები და მექანიზმები. კომიტეტი სინანულს გამოთქვამს წევრი ქვეყნის დამოკიდებულებაზე, რაც მას არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართ გააჩნია, რადგან სახელმწიფო თვლის, რომ უმთავრესად არასამთავრობო ორგანიზაციები არიან პასუხისმგებელნი დაიცვან ოჯახური ძალადობის მსხვერპლნი, თუმცა მათ სახელმწიფო ამ კუთხით ფინანსურად არ ეხმარება (მუხლი III, XXIII, XXVI). წევრმა სახელმწიფომ უნდა მიიღოს სასწრაფო ზომები 2006 წლის კანონის ასამოქმედებლად, მათ შორის:
ა) ჩამოაყალიბოს მექანიზმი და შექმნას დახარისხებული მონაცემთა ბაზა ოჯახური, სექსუალური, ასაკობრივი ძალადობის მსხვერპლთა და დამნაშავეთა შესახებ, სადაც ასევე მოცემული იქნება ჩატარებულ გამოძიებათა შედეგები და ეს ინფორმაცია უნდა გახდეს საჯარო.
ბ) დაუყოვნებლივ გამოძიებულ იქნას ყველა საჩივარი, რომელიც ოჯახური ან სხვა ტიპის ძალადობის ფაქტებს უკავშირდება ქალთა მიმართ მათ შორის ქალის მოტაცება ქორწინების მიზნით ან გაუპატიურება; და აღძრან სისხლის სამართლის საქმეები დამნაშავეთა წინააღმდეგ; და
გ) მიიღონ ყველა ზომა ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა დასაცავად, რომელიც
გულისხმობს სათანადო ოდენობის თავშესაფრების არსებობას ქვეყნის მაშტაბით.
7. კომიტეტი შეშფოთებულია  იმ სიკვდილიანობის მაჩვენებლით, რომელიც გამოწვეულია   სამართალდამცავთა მხრიდან ძალის ზედმეტი გამოყენებით. კომიტეტი განსაკუთრებით შეშფოთებას გამოხატავს 2006 წლის მაისში თბილისის #5 საპყრობილეში მომხდარ ფაქტზე, რომლის დროსაც, მინიმუმ 7 პატიმარი დაიღუპა. (მუხლი VI)
წევრი ქვეყნა ვალდებულია მტკიცე ზომები მიიღოს სამართალდამცავთა მხრიდან ძალის გადამეტებული გამოყენების ძირფესვიანად აღმოსაფხვრელად. განსაკუთრებით კი:
ა) უზრუნველყოს სასწრაფო და მიუკერძოებელი გამოძიება იმ საქმეებისა, რომელიც სამართალდამცავთა მხრიდან ძალის გადამეტებას ეხება, მათ შორის 2006 წელს თბილისის #5 საპყრობილეში მომხდარი ინციდენტის გამოძიება და შემდეგ გამოძიების შედეგების საზოგადოებისათვის გაცნობა.
ბ) დამნაშავე პირთა მიმართ აღიძრას სისხლის სამართლის საქმეები.
გ) სამართალდამცავებს ჩაუტარონ ტრენინგები ძალის გადამეტებული გმოყენების
სისხლის სამართლებრივ მხარეებზე და ასევე ძალის გამოყენების პროცესში
პროპორციულობის პრინციპზე. ამ კუთხით კომიტეტი წევრ ქვეყნას ურჩევს
ყურადღება მიაქციოს გაეროს 1990 წლის ძირითად პრინციპებს ძალისა და
ცეცხლსასროლი იარაღის გამოყენებასთან დაკავშირებით სამართალდამცავთა
მხრიდან;
დ) უზრუნველყონ კომპენსაციების გაცემა დაზარალებულთა და მათი ოჯახებისათვის.
8. კომიტეტი აღიარებს და იწონებს იმ დადებით ცვლილებესა და მიღებულ ზომებს, რაც საკანონმდებლო და სასამართლო დონეზე განხორციელდა წევრი სახელმწიფოს მხრიდან, რათა სათანადოდ დაეცვა პატიმრობაში  მყოფი ადამინები წამებისა და სხვა მსგავსი მოპყრობისაგან, რაც გარკვეულწილად ზემოაღნიშნული ცვლილებების შედეგად შემცირდა კიდეც, თუმცა კომიტეტი სინანულს გამოთქვამს პოლიციელთა მხრიდან უხეში მოპყრობის ფაქტებზე განსაკუთრებით კი ეჭვმიტანილთა დაკავების პროცესში.(მუხლი II, VII და IX)
ა) უზრუნველყოს საჩივრების სასწრაფო და ობიექტური გამოძიება წამებისა და მსგავს ფაქტებთან დაკავშირებით და წამოიწყოს სისხლის სამართლის საქმეები დამნაშავე პირთა მიმართ;
ბ) უზრუნველყოს დაზარალებულნი სათანადო კომპენსაციებით;
გ) უზრუნველყოს არსებული სახალხო დამცველის აპარატის მსგავსი დამოუკიდებელი და კომპეტენტური ეროვნული მექანიზმების შექმნა წამების პრევენციისათვის, წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის ან სასჯელის  წინააღმდეგ კონვენციის დამატებითი ოქმის შესაბამისად;
დ) მომავალი წლებისათვის იქონიოს წამებისა და სხვა არაადამიანური მოპყრობის დაწვრილებითი სამოქმედო გეგმა, გაითვალისწინოს რეკომენდაციები, რომელიც გაეროს სპეციალურმა მომხსენებელმა გააკეთა წამებასა და სხვა სასტიკ, არაადამიანურ და დამამცირებელ მოპყრობასა და სასჯელთან დაკავშირებით 2005 წელს საქართველოში მისი ვიზიტის შემდეგ.
9. მონაწილე სახელმწიფოს მიერ პატიმართა მოპყრობის გასაუმჯობესებლად განხორციელებული ქმედებების აღნიშვნისას, როგორიცაა გლდანში (თბილისი) ახალი ციხის მშენებლობა, კომიტეტი მიუთითებს, რომ მონაწილე სახელმწიფოს მთელ რიგ ციხეებში კვლავ არსებობს არახელსაყრელი პირობები. კერძოდ, ციხეების გადაჭედვა, არასაკმარისი და დაბალი ხარისხის საჭმელი, არაშესაბამისი განათება და სუფთა ჰაერი, არადამაკმაყოფილებელი პირადი ჰიგიენის პირობები და ციხის პირობების გამო გარდაცვლილ პატიმართა დიდი რიცხვი, მოწმობს დაკავების ადგილებში ცუდი მოპყრობის არსებობას (მუხლი 10).
მონაწილე სახელმწიფომ უნდა გაატაროს სასწრაფო, მტკიცე, პოზიტიური და მიზანმიმართული ზომები იმ პირთა მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად, ვინც გათავისუფლებულ იქნა მათთვის განაჩენის გამოტანამდე და განაჩენის გამოტანის შემდეგ, თუ ისინი აკმაყოფილებენ გაეროს პატიმართა მოპყრობის სტანდარტულ მინიმალურ წესების ყველა მოთხოვნას. კერძოდ, ციხეების გადაჭედვა საბოლოოდ უნდა შეწყდეს. ამასთან, მონაწილე სახელმწიფომ უნდა უზრუნველყოს თავისუფლების აღკვეთის ალტერნატიული აღკვეთის ღონისძიებების იმპლემენტაცია.
10. მონაწილე სახელმწიფოს მიერ იძულებით გადაადგილებულ პირთათვის ნორმალური ცხოვრების უზრუნველსაყოფად არჩეული სტრატეგიის განხილვისას, რომელიც აგრეთვე ითვალისწინებს მათი დაბრუნების უფლებას, ამ კუთხით სამოქმედო გეგმის შენარჩუნების მცდელობას, მათ მუდმივ საცხოვრებელ ადგილებში ნებაყოფლობითი დაბრუნებისთვის პირობების შექმნას, კომიტეტმა წუხილით აღნიშნა თბილისის, ქუთაისისა და აჭარის კოლექტიური ცენტრებიდან სასამართლო გადაწყვეტილების, ფულადი კომპენსაციისა და სამთავრობო სტრუქტურებიდან დახმარების მიღების გარეშე  იძულებით გადაადგილებულ პირთა ძალადობრივი გამოსახლების ფაქტები (მუხლები 12 და 26).
მონაწილე სახელმწიფომ უნდა უზრუნველყოს, რომ კოლექტიური ცენტრების პრივატიზაცია იყოს სათანადოდ რეგულირებული და განახორციელოს ყველა საჭირო ქმედება, რათა თავიდან აიცილოს იძულებით გადაადგილებულ პირთა ძალადობრივი გამოსახლებათა შემთხვევები. მონაწილე სახელმწიფომ აგრეთვე უნდა უზრუნველყოს, რომ იძულებით გადაადგილებულ პირთათვის სამოქმედო გეგმა სრულიად მიესადაგოს კონვენციის მოთხოვნებს, კერძოდ დაბრუნების მოხალისეობისა და არადისკრიმინაციულობის პრინციპს.
11. მონაწილე სახელმწიფოს მიერ განხორციელებული სასამართლო რეფორმისა და მისი ქმედითობის განხილვისას კომიტეტმა აღნიშნა სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობაში ჩარევისა და სასამართლო კორუფციის პრობლემა (მუხლი 14).
მონაწილე სახელმწიფომ უნდა გადადგას გარკვეული ნაბიჯები სასამართლო დამოუკიდებლობის უზრუნველსაყოფად. კერძოდ, მან უნდა გაატაროს ზომები, რათა საფუძვლიანად აღმოფხვრას სასამართლო ხელისუფლების განხორციელებაში ჩარევის ყველა ფორმა და უზრუნველყოს სასამართლო ხელისუფლებაში ჩარევის, მათ შორის კორუფციის გზით, ნებისმიერი მცდელობის დაუყოვნებელი და  მიუკერძოებელი გამოძიება; აგრეთვე  სისხლის სამართლებრივი დევნა წამოიწყოს სამართალდამრღვევთა, მათ შორის თანამონაწილე მოსამართლეთა მიმართ და დასაჯოს ისინი.
12. კომიტეტი წუხილით აღნიშნავს იმ ფაქტს, რომ მოსამართლეებს არ აქვთ ადეკვატური განათლება, აგრეთვე ისინი არ არიან გათვითცნობიერებული საერთაშორისო ადამიანის უფლებათა სამართალში, შედეგად კი პრაქტიკაში ძალიან ცოტაა შემთხვევები, როდესაც კონვენციის მიხედვით უფლებათა პირდაპირი დარღვევის აღიარება ხდება.
მონაწილე სახელმწიფომ ინტენსიურად უნდა განახორციელოს მისი მოსამართლეების განათლება, რათა უზრუნველყოფილ იქნეს სასამართლო ხელისუფლების ადეკვატური ადმინისტრაცია. კერძოდ, მონაწილე სახელმწიფომ უნდა ჩაატაროს ტრეინინგები კონვენციასა და მისი მნიშვნელობის შესაბამისობის შესახებ კონსტიტუციასა და ადგილობრივ კანონმდებლობასთან მიმართებაში, იმისათვის რათა უზრუნველყოფილ იქნეს ის, რომ მართლმსაჯულება განხორციელდეს კონვენციით გათვალისწინებული მოვალეობების შესაბამისად.
13. კომიტეტი აღნიშნავს, რომ მონაწილე სახელმწიფოს განმარტებით, ისტორიულ და სოციალურ ფაქტორებზე დაყრდნობით საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიას ექსკლუზიურად მიენიჭა საჯარო იურიდიული პირის სტატუსი. კომიტეტმა მიუთითა, რომ სხვა რელიგიურ დაჯგუფებათა განსხვავებული სტატუსი შეიძლება დისკრიმინაციად ჩაითვალოს. კომიტეტი წუხს იმ ფაქტთან დაკავშირებით, რომ ღვთისმსახურების ადგილების და რელიგიური უმცირესობების სხვა საკუთრების უკან დაბრუნებასთან დაკავშირებული პრობლემები, რომელთა კონფისკაციაც კომუნისტების დროს მოხდა, ჯერ არ  მოგვარებულა. (მუხლის 18)
მონაწილე სახელმწიფომ უნდა განახორციელოს კონკრეტული ქმედებები, რათა უზრუნველყოს რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლების უფლებით თანაბარი სარგებლობა და მისი კანონმდებლობისა და პრაქტიკის კონვენციის მე-18 მუხლთან სრული შესაბამისობა. მონაწილე სახელმწიფომ ყურადღება უნდა მიაქციოს კონფისკირებულ ღვთისმსახურების ადგილებსა და რელიგიურ უმცირესობათა სხვა საკუთრებასთან დაკავშირებულ პრობლემას.
14. კომიტეტი გამოხატავს შეშფოთებას იმ ფაქტთან დაკავშირებით, რომ მონაწილე სახელმწიფოს მიერ არასათანადოდ მოხდა საქართველოში ჟურნალისტების მიმართ განხორციელებული აგრესიის ფაქტების გამოძიება. (მუხლი 19)
მონაწილე სახელმწიფომ უნდა მოახდინოს სიტყვის, პრესისა და სხვა მედიის თავისუფლების დაცვა, უზრუნველყოს, რომ ამ საკითხთან დაკავშირებული საჩივრების გამოძიება ხდება დაუყოვნებლივ და სამართალდამრღვევები იდევნებიან და ისჯებიან.
15. კომიტეტი აღნიშნავს, რომ უმცირესობათა მიერ თავიანთი კულტურული უფლებებით სარგებლობას  აქვს გარკვეული დაბრკოლებები, ამასთან მათი პოლიტიკური წარმომადგენლობა დაბალ დონეზე ხორციელდება. იმ ფაქტის აღნიშვნისას, რომ კერძო სფეროში არ იკრძალება უმცირესობათა ენის გამოყენება და მათი ენები ისწავლება სკოლებში, კომიტეტი აგრეთვე ღელავს იმ ფაქტთან დაკავშირებით, რომ ქართული ენის უცოდინარობამ შეიძლება გამოიწვიოს მათი იზოლირება და სხვადასხვა სახელმწიფო თუ კერძო სექტორებში წარმომადგენლობის არარსებობა (მუხლები 25 და 26).
მონაწილე სახელმწიფო ვალდებულია:
ა) განიხილოს უმცირესობების მიერ ადგილობრივი მთავრობისა და ადმინისტრაციის დონეზე თავიანთი ენით სარგებლობის შესაძლებლობა;
ბ) განახორციელოს ყველა სათანადო ქმედება უმცირესობათა, კერძოდ სომეხი და აზერბაიჯანელი საზოგადოების, შესაბამისი  პოლიტიკური წარმომადგენლობისა და მონაწილეობის უზრუნველსაყოფად, აგრეთვე მათი ქართული ენის ცოდნის გასაუმჯობესებლად. მონაწილე სახელმწიფომ უნდა უზრუნველყოს ენის საფუძვლეზე დისკრიმინაციული პრაქტიკის აღმოფხვრა;
გ) უზრუნველყოს უმცირესობათა ქართულ საზოგადოებაში ინტეგრაცია. ამ მიზნით მონაწილე სახელმწიფომ უნდა აწარმოოს დიალოგი აღნიშნულ დაჯგუფებებთან და უმცირესობათა საკითხებზე მომუშავე სამოქალაქო საზოგადოებასთან;
დ) შეარჩიოს მაჩვენებლები და კრიტერიუმები, რათა განისაზღვროს მიღწეული იქნა თუ არა მნიშნველოვანი ანტიდისკრიმინაციული მიზნები.
16. კომიტეტი 2011 წლის 1 ნოემბერს განსაზღვრავს საქართველოს მეოთხე პერიოდული მოხსენების წარდგენის ვადად. კომიტეტი მოითხოვს, რომ მონაწილე სახელმწიფოს მესამე პერიოდული მოხსენება და საბოლოო გამოკვლევები უნდა ეცნობოს ფართო საზოგადოებას, ასევე სასამართლო, საკანონმდებლო და სამთავრობო დაწესებულებებს. აღნიშნული დოკუმენტების ელექტრონული ვერსიები უნდა დაიგზავნოს უნივერსიტეტებში, საჯარო ბიბლიოთეკებში, პარლამენტის ბიბლიოთეკაში და ყველა სხვა მნიშვნელოვან ადგილას. სასურველია, რომ ამ მოხსენებათა და საბოლოო გამოკვლევათა მოკლე მიმოხილვა გაეგზავნოს უმცირესობებს თავიანთ საკუთარ ენებზე.
17. კომიტეტის პროცედურული წესების 71-ე წესის მე-5 აბზაცის მიხედვით  მონაწილე მხარე ვალდებულია ერთი წლის განმავლობაში წარმოადგინოს კომიტეტის რეკომენდაციების მე-8, მე-9 და 11-ე აბზაცების საპასუხო ინფორმაცია  კომიტეტი მონაწილე სახელმწიფოსაგან მოითხოვს, რომ მისი შემდეგი პერიოდული მოხსენება მოიცავდეს ინფორმაციას რეკომენდაციების შესრულებისა და მთლიანად კონვენციის იმპლემენტაციის შესახებ

(CCPR/C/GEO/3) at its 2483rd and 2484th meetings (CCPR/C/SR.2483 and 2484), held on 15
2. The Committee welcomes the timely submission of the State Party’s third periodic report, which contains useful and detailed information on developments since the consideration of the second periodic report, in light of certain previous concluding observations. The Committee appreciates the attendance of a delegation composed of experts competent in various fields relevant to the Covenant, as well as its oral and written replies to the questions raised and concerns expressed by the Committee during the examination of the State Party’s report.
B. Positive aspects
3. The Committee welcomes the significant and wide-ranging  legislative and institutional changes that have been introduced in the State party during the years covered by the report, with a view to consolidating the rule of law, and in light of certain recommendations made by the Committee in 2002.
4. The Committee welcomes the accession by Georgia, in 2006, to the Optional Protocol to the
Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, which should ensure better observance of Article 7 of the Covenant.
5. The Committee welcomes the adoption of the Law on Restitution of Property adopted on 29
December 2006, and encourages the State party to take all necessary measures to promptly implement it.
Principal subjects of concern and recommendations
6. While taking note of the difficulties expressed by the State Party in implementing the
Covenant in the Abkhazia and Tskhinvali Region/South Ossetia, and acknowledging positive
steps taken to ensure protection of the rights under the Covenant of persons living in territories presently not under its control, including encouraging United Nations Special Procedures mechanisms invited to Georgia to visit such territories and engage in dialogue with de facto authorities, the Committee is concerned that the populations concerned do not fully enjoy the
Covenant provisions. (Articles 1 and 2).
The State party should continue to take all possible measures, without discrimination, to enhance protection under the Covenant for the population of these regions by the
Abkhazia and Tskhinvali Region/South Ossetia de facto authorities. The State Party should ensure that international agencies are able to operate without obstacles.
7. The Committee acknowledges: a) the April 2007 amendments to Law on Refugees Issues, which grant the refugees registered in Georgia temporary residence; and b) the new procedure to appeal against deportation decisions of the Prosecutor General. However, the Committee remains concerned that the current legislation does not fully ensure respect for the principle of nonrefoulement. (Articles 2, 6 and 7)
The State Party should:
a) adopt effective legislative and procedural safeguards to ensure that nobody is returned to a country where there are substantial grounds to believe that they are at risk of being arbitrarily deprived of their life or being tortured or subjected to other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment;
b) Provide training to border guards on the rights of asylum seekers, and institute a mechanism to speed up referral of asylum seekers from the border guards to the asylum authority.
8. While acknowledging the Law on Combating Domestic Violence, Prevention of and
Support to its Victims, adopted in May 2006, the Committee remains concerned by the still
substantial number of women in Georgia who are subject to violence, in particular to domestic
violence, as well as at the insufficient measures and services to protect victims. The Committee
notes with regret that the State Party considers that Nongovernmental organisations are mainly
responsible for setting out and managing shelters for victims of domestic violence, without assuring to them appropriate financing. (Articles 3, 23 and 26)
The State Party should take prompt measures to implement the 2006 Law, including:
a) Institute a mechanism to compile disaggregated data on incidents of domestic
violence, including sex, age and family relationship of victims and perpetrators, as well as investigations and prosecutions carried out. This information should be made public;
b) Promptly investigate complaints related to domestic violence and other acts of violence against women, as bride kidnapping and rape; and institute criminal proceedings against perpetrators; And c) take all the necessary measures to protect victims of domestic violence, including by establishing a sufficient number of appropriate shelters across the country.
9. The Committee is concerned about allegations of deaths caused by use of excessive force by
police and prison officials. The Committee is particularly concerned at the Tbilisi prison No. 5
disturbance, in March 2006, in which at least seven inmates allegedly died. (Article 6)
The State Party should take firm measures to eradicate all forms of excessive use of force by the law enforcement officials. It should in particular:
a) Ensure prompt and impartial investigation of complaints concerning actions of law enforcement officials, and make public the results of such investigations, including with respect to the 2006 disturbance at Tbisili prison No.5;
b) Initiate criminal proceedings against alleged perpetrators;
c) Provide training to law enforcement officers with regard to the criminal nature of the excessive use of force, as well as on the principle of proportionality when using force. In this regard, the Committee draws to the attention of the State Party the 1990 UN Basic Principles on the Use of Force and Firearms by Law Enforcement Officials;
d) Provide compensation to the victims and/or their families.
10. While acknowledging the positive legislative, judicial and monitoring measures taken by the State Party to strengthen safeguards against torture and other ill-treatment, as well as significant reduction in allegations of such treatment of persons in custody, the Committee regrets the persistence of reports of acts of ill-treatment by the police, especially during the arrest of suspects. (art. 2, 7 and 9)
The State party should:
a) Ensure prompt and impartial investigation of complaints concerning allegations of torture or other ill-treatment, and initiate criminal proceedings against alleged perpetrators;
b) Ensure proper reparation for victims;
c) establish independent and competent national mechanisms for the prevention of torture, in accordance with the Optional Protocol to the Convention against Torture and other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, such as the present Office of the Public Defender.
d) Continue to have a comprehensive action plan against torture and other ill-treatment for the future years, taking into consideration the recommendations made by the UN Special Rapporteur on torture and other cruel, inhuman or degrading treatment of punishment following his visit to Georgia in 2005.
11. While noting the measures taken by the State Party to improve the treatment of prisoners, such as the construction of the new prison in Gldani District (Tbilisi), the Committee remains concerned about the persistence of adverse conditions in a number of prisons in the State Party, namely gross overcrowding, poor rations and quality of food, inadequate access to natural light and fresh air, insufficient personal hygiene conditions, and about the large number of deaths of
prisoners allegedly due to the prison conditions that amount to ill-treatment in some detentions facilities. (Article 10)
The State Party should take immediate, firm, positive and coordinated measures to improve the conditions of all persons deprived of their liberty before trial and after conviction, fulfilling all requirements outlined in the UN Standard Minimum Rules for the Treatment of Prisoners. In particular, the gross overcrowding should be ended at once. In addition, the State Party should implement alternatives to imprisonment.
12. While acknowledging the adoption of the State Party’s strategy aimed at allowing internally
displaced persons (IDPs) to lead a normal life while, at the same time, retaining their right to
return, its efforts to prepare a plan of action in this regard, as well as measures taken to create
conditions for their voluntary return to their permanent places of residence, the Committee
regrets the reported cases of forced eviction from collective centres in Tbilisi, Kutaisi and Adjara
regions, without a court decision or agreement of the persons concerned, and without proper
compensation and support by governmental agencies. (Article 12 and 26)
The State Party should ensure that the privatization of collective centres is properly regulated and take all the necessary measures to prevent cases of forced evictions of IDP in the future. The State party should also ensure that the plan of action for IDPs is fully in line with the Covenant, in particular with principles of voluntariness of return and non-discrimination.
13. While taking note of recent efforts undertaken by the State Party to reform the judiciary and increase its efficiency, the Committee remains concerned at interference with the independence of the judiciary and the problem of judicial corruption. (Article 14)
The State Party should take steps to ensure the independence of the judiciary. It should in particular take measures to eradicate all forms of interference with the Judiciary, and ensure prompt, thorough, independent and impartial investigations into all allegations of interference, including by way of corruption; and prosecute and punish perpetrators, including judges who may be complicit.
14. The Committee regrets the absence of adequate education of judges, and the fact that they are not generally trained in international human rights law, with the result that in practice there is very little direct enforcement of the rights recognized under the Covenant.
The State party should intensify its efforts to educate judges in order to ensure adequate administration of justice. The State party should in particular provide training on the Covenant and its implications for interpretation of the Constitution and domestic legislation, so as to ensure that all actions of the judiciary will be in accordance with its obligations under the Covenant.
15. The Committee notes that, as explained by the State Party, the status of legal public entity was granted exclusively to the Georgian Orthodox Church on the grounds of historical and social factors. The Committee, however, is concerned by the fact that the different status of other religious groups could lead to discrimination. The Committee regrets that problems related to the restitution of places of worship and related properties of religious minorities, confiscated during the Communist era, have not been solved (Article 18).
The State party should take steps to ensure equal enjoyment of the right of freedom of religion or belief and ensure that its legislation and practices conform fully with article 18 of the Covenant. The State Party should address the problems related to the confiscation of places of worship and related properties of religious minorities.
16. The Committee expresses concern that acts of harassment against journalists in Georgia have not been properly investigated by the State Party. (Article 19)
The State Party should guarantee freedom of speech and of the press and other media, ensure that complaints in this regard are promptly investigated, and perpetrators are prosecuted and punished.
17. The Committee remains concerned at the obstacles faced by minorities in the enjoyment of
their cultural rights, as well as at the low level of political representation of minorities. While
acknowledging that there is no prohibition of the use of minority languages in the private sphere,
and minority languages are taught in schools, the Committee is concerned that lack of knowledge
of the Georgian language could lead to marginalization and under representation of minorities in
different public and private spheres (Articles 25 and 26).
a) Consider the possibility of allowing minorities to use their own language at the level of local government and administration;
b) Take all appropriate measures to ensure adequate political representation and participation of minorities, in particular Armenian and Azeri communities, as well as to improve their knowledge of the Georgian language. The State Party should take steps to eliminate language based discriminatory practices;
c) Promote the integration of minorities in the Georgian society. To this purpose, the
State Party should engage in a dialogue with the concerned groups and civil society working with minorities issues;
d) adopt indicators and benchmarks to determine whether relevant antidiscrimination goals have been reached.
18. The Committee sets 1 November 2011 as the date for the submission of the fourth periodic report of Georgia. It requests that the State Party’s third periodic report and the present concluding observations be disseminated to the general public as well as to the judicial, legislative and administrative authorities. Hard copies of those documents should be distributed to universities, public libraries, the Parliamentary library, and all other relevant places. It also requests that the fourth periodic report and these concluding observations be distributed to civil society and to nongovernmental organizations operating in the country. It would be desirable to distribute a summary of the report and the Concluding Observations to minorities in their own
languages.
19. In accordance with rule 71, paragraph 5, of the Committee’s rules of procedure, the State
Party should submit within one year information on the follow up given to the Committee’s recommendations in paragraphs 8, 9 and 11 above. The Committee requests the State Party to include in its next periodic report information on its remaining recommendations and on the implementation of the Covenant as a whole.