“ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ შეშფოთებას გამოთქვამს არასამთავრობო ორგანიზაციების წევრებსა და ჟურნალისტებზე გახშირებული მუქარის ფაქტების გამო
“ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ შეშფოთებას გამოთქვამს ორგანიზაციის კახეთის რეგიონული კოორდინატორისა და კორესპონდენტის გელა მთივლიშვილის მიმართ ბოლო დროს მუქარისა და თვალთვალის ფაქტების გახშირების გამო.
ჟურნალისტი იუწყება, რომ მასზე თვალთვალს შს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოს თანამშრომლები ახორციელებენ. ისინი ჟურნალისტებსა და რედაქციაში მოსულ რესპოდენტებზე თვალთვალს “ადამიანის უფლებათა ცენტრის” გურჯაანის ოფისის გვერდით მდებარე “ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის” ოფისიდან ახორციელებენ.
გუშინ, 7 ივლისს, მან შეძლო სურათის გადაეღო ერთ-ერთი მათგანისთვის. კუდ-ის კახეთის სამმართველოს თანამშრომელი შალვა იმერლიშვილი მაშინ გადაიღეს, როცა ის ჩვენი ორგანიზაციის კახეთის ოფისის გვერდით მდებარე ერთ-ერთი ოთახიდან გურჯაანის მკვიდრ ბორის მამისაშვილთან ერთად გამოვიდა. ბორის მამისაშვილი სხვადასხვა დროს ახორციელებდა ზეწოლას კახეთში გამომავალ გაზეთ “იმედის” ჟურნალისტებზე. მამისაშვილი ჩვენს კოორდინატორს ღიად დაემუქრა “ცოტა ხანში ნახავ, რაც დაგემართებაო”.
“ადამიანის უფლებათა ცენტრის” კახეთის ოფისშია განთავსებული “კახეთის საინფორმაციო ცენტრიც”, რომლის ჟურნალისტებიც ყვებიან, რომ “კუდ-ის თანამშრომლების აქ ყოფნისა და თვალთვალის გამო მოქალაქეები რედაქციაში მოსვლას თავს არიდებენ და ჟურნალისტებს სხვა ადგილას შეხვედრას სთხოვენ. ჩვენთან მოსულ ადამიანებს სახლებში აკითხავენ და სთხოვენ განმარტებებს, რა საქმეზე იყვნენ მოსულები ჩვენთან, რაზე ვისაუბრეთ და ა.შ.”
“ადამიანის უფლებათა ცენტრი” კატეგორიულად მოითხოვს შეწყდეს მუქარები და თვალთვალი როგორც მისი რეგიონული წარმომადგენლის, ასევე “კახეთის საინფორმაციო ცენტრის” ჟურნალისტების მიმართ.
“ადამიანის უფლებათა ცენტრი” მოუწოდებს ყველა არასამთავრობო ორგანიზაციასა თუ მედია საშუალებას, დაინტერესდნენ აღნიშნული ფაქტებით, რომ ჟურნალისტებსა და არასამთავრობო ორგანიზაციათა წარმომადგენლებს მიეცეთ მშვიდ გარემოში მუშაობის საშუალება და შეწყდეს მუქარები მათი მათი მისამართით.

The Human Rights Center Is Concerned About Increased Intimidation of NGO Representatives and Journalists
The Human Rights Center is concerned because Gela Mtivlishvili, coordinator and journalist of the Kakheti office of the Center, has been threatened and watched by certain people recently.
The journalist reported that officers of the Kakheti department of the Constitutional Security Department are watching him. They are watching him from the office of the Christian-Democratic Movement which is located next to the office of the Human Rights Center in Gurjaani.
Yesterday, on July 7, Mtivlishvili managed to take a photo of one of them –Shalva Imerlishvili. The photo was taken when the officer from the CSD was leaving the room next to the office of the Human Rights Center together with Boris Mamisashvili, a resident of Gurjaani. The latter had intimidated the journalists for the regional newspaper “Imedi”. Mamisashvili openly threatened our coordinator to punish him in near future.
The office of the Kakheti News Center is located in the office of the Human Rights Center. The journalists of the Kakheti News Center said that “respondents avoid coming to our office for interviews and they ask journalists to meet some other place. If somebody comes here, the officers of the CSD visit them at home and demand to explain why they had come to our office and what we were speaking about.”
The Human Rights Center categorically demands to stop intimidation and watching of the regional representative of the center as well as of the journalists of the Kakheti News Center.
The Human Rights Center calls upon every non-governmental organization and media sources to get interested in these facts in order to create peaceful environment for journalists and NGO representatives for their safe professional activities.