„უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის“ და „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის“ განცხადება გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტზე ზეწოლისა და შანტაჟის მცდელობის თაობაზე
„უფლებადაცველთა სამხრეთ კავკასიური ქსელის“ და „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის“  წევრი ორგანიზაციები შეშფოთებულნი არიან  საქართველოს შს სამინისტროს სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის (სოდი) აჭარის არ სამმართველოს  მიერ გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტური საგამოძიებო ჯგუფის ხელმძღვანელ თედო ჯორბენაძეზე ზეწოლისა და შანტაჟის მცდელობის გამო. მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, დაუყოვნებლივ გამოიძიოს როგორც უკანასკნელი შემთხვევა, ასევე გაზეთ „ბათუმელების“ კორესპონდენტებზე აქამდე განხორციელებული ზეწოლის ყველა ფაქტი. ასევე, მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, მიიღოს ყველა საჭირო ზომა საქართველოში მოღვაწე ჟურნალისტების უსაფრთოხების უზრუნველსაყოფად და მათთვის შესაბამისი სამუშაო გარემოს შესაქმნელად.
გაზეთ „ბათუმელების“ ინფორმაციით, 25 ნოემბრის საღამოს ჟურნალისტური საგამოძიებო ჯგუფის ხელმძღვანელი თედო ჯორბენაძე დაიბარეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის შენობაში. ადგილზე მისვლისას სამართალდამცველებმა აჩვენეს საცვლებიანი მამაკაცების შავ-თეთრი ფოტოები. ჯორბენაძეს განუცხადეს, რომ სურათებზე ერთ-ერთი მამაკაცი თვითონ იყო. თუმცა, თედო ჯორბენაძემ ფოტოებზე საკუთარი თავი ვერ ამოიცნო. მას ასევე უთხრეს, რომ სხვა ქვეყნების სპეცსამსახურები, კერძოდ - რუსეთისა და თურქეთის სპეცსამსახურები, დაინტერესებულნი იყვნენ გაზეთ „ბათუმელების“ საქმიანობით და ვინაიდან ჯორბენაძე გაზეთში წამყვან პოზიციაზე მუშაობდა, მას ქართველ სამართალდამცავებთან უნდა ეთანამშრომლა. ჯორბენაძემ მათ თანამშრომლობაზე უარი განუცხადა, რის შემდეგაც სოდის თანამშრომლებმა დაიწყეს მისი დაშანტაჟება საქართველოში სექსუალურ ორიენტაციასთან დაკავშირებით არსებული სტიგმის გამოყენებით. მათ ჟურნალისტს განუცხადეს, რომ მათ აქვთ ვიდეომასალები და თუ მათთან არ ითანამშრომლებდა, ამ მასალებს გაუგზავნიდნენ მის მშობლებს, თანამშრომლებს და ატვირთავდნენ ინტერნეტში.
აღსანიშნავია, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტებს ემუქრებიან. 2008 წლის ივნისში გაზეთის ერთ-ერთ ჟურნალისტს მოკვლით დაემუქრნენ.
გაზეთის მთავარი რედაქტორის ეთერ თურაძის განცხადებით, უცნობები მის მანქანას აედევნენ გვიან ღამით მემედ აბაშიძის გამზირზე ამ ინციდენტამდე ცოტა ხნით ადრე. გაზეთის რედაქციამ აღნიშნულის შესახებ აცნობა აჭარის პროკურატურას.
2009 წლის 23 იანვარს, სოდის თანამშრომლებმა მოკლე დროით შეუზღუდეს თავისუფლება გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტს ნათია როყვას, რადგან მან უარი თქვა, აპარატიდან წაეშალა ფოტოები, რომლებზეც აღბეჭდილი იყო ბათუმის  ცენტრში ჩატარებული სპეცოპერაცია. გაზეთმა „ბათუმელებმა“ აჭარის პროკურატურას ამ ინციდენტის გამოძიების მოთხოვნითაც მიმართა. თუმცა, პროკურორის განცხადებით,  „დადგენილია, რომ გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტის, ნათია როყვას მიმართ მისი ნების საწინააღმდეგოდ რაიმე კანონსაწინააღმდეგო ქმედების განხორციელებას ადგილი არ ჰქონია. შესაბამისად, არ არსებობს წინასწარი გამოძიების დაწყების სამართლებრივი საფუძველი“.
გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტებზე ზეწოლის არც ერთი სხვა ფაქტი აქამდე არ გამოძიებულა.
გაზეთ „ბათუმელების“ გამომცემლის, მზია ამაღლობელის განცხადებით, თედო ჯორბენაძემ უკვე მიმართა აჭარის პროკურატურას ინციდენტზე გამოძიების დაწყების თხოვნით.
„ბათუმელები“ აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში გამოდის 2001 წლიდან; „ბათუმელები“ მუშაობს სხვადასხვა საკითხებზე, მათ შორისაა - ადამიანის უფლებები, განათლება, ეკონომიკა, კონფლიქტები და საზოგადოებისათვის საინტერესო სხვა  თემები.  გაზეთი ცნობილია როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო დონეზე თავისი ობიექტურობითა და პროფესიონალიზმით. გაზეთ „ბათუმელებს“ მიღებული აქვს უამრავი ჯილდო, მათ შორის - ნორვეგიის „გამოხატვის თავისუფლების ფონდისა“ (Institusjonen Fritt Ord), და გერმანული ფონდის, „ცაიტის“ (ZEIT Foundation) „პრესის პრიზი რუსეთისა და აღმოსავლეთ ევროპისთვის 2008“; ორგანიზაციის „რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე“ პრიზი – „პრესის თავისუფლების ჯილდო – სიგნალი ევროპას“.
მედიაექსპერტ ზვიად ქორიძის აზრით, ბათუმში მომხდარი ინციდენტი ერთ რამეზე მიანიშნებს: „დღეს ხელისუფლებას ყველაზე მეტად აშინებს, რომ საერთაშორისო თანამეგობრობა აქტიურად უჭერს მხარს საქართველოში მედიის თავისუფლების ხარისხის ამაღლებას, დამოუკიდებელი მედიის განვითარებას. ხელისუფლება „ბათუმელებზე“ ზემოქმედებას დიდხანს ცდილობდა, მაგრამ ვერც რედაქციაში შეაღწია და ვერც მის მენეჯმენტს შეეხო. ახლა კი დაიწყეს მორალური ფორმით ზემოქმედება გაზეთზე“.
„უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელი“  და „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი“  შეახსენებს მთავრობას, რომ ჟურნალისტის პროფესიულ საქმიანობაში ჩარევა სისხლის სამართლის დანაშაულია. ხოლო ადამიანის პირადი ცხოვრება, პატივი და ღირსება დაცულია საქართველოს კონსტიტუციითა და მრავალი საერთაშორისო დოკუმენტით, რომელთა მონაწილე მხარეა საქართველო.
„უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელი“ და „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი“  გამოხატავს შეშფოთებას ინციდენტის გამო და მოუწოდებს საქართველოს პროკურატურას:
• უზრუნველყოს „ბათუმელების“ ჟურნალისტებზე ზეწოლის დაუყოვნებლივი შეწყვეტა;
• ზეწოლის სავარაუდო ფაქტები დაუყოვნებლივ იქნას გამოძიებული;
• ჟურნალისტთა უფლებების დამრღვევები დაისაჯონ.
მოვუწოდებთ საერთაშორისო საზოგადოებას, დაგმოს „ბათუმელების“ - ამ დამოუკიდებელი მედიასაშუალების საქმიანობაში ჩარევის მცდელობა.

Statement of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders and Human Rights House Tbilisi on attempted pressure and blackmail of regional newspaper Batumelebi journalist
The members of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders and the Human Rights House Tbilisi are alarmed by the information that representatives of Special Operative Department (SOD) of Adjara Autonomous Republic within the Ministry of Internal Affairs of Georgia have attempted to  exert pressure and blackmail Tedo Jorbenadze, the  head of the investigative reporting team of the “Batumelebi” Newspaper.  We call upon the Georgian authorities to promptly investigate this and previous incidents of pressure on “Batumelebi” and take all appropriate measures to ensure safe and enabling environment for all journalists in Georgia.
According to the newspaper “Batumelebi”, in the evening of November 25, 2009 Tedo Jorbenadze, head of investigative reporting team of Batumi-based newspaper Batumelebi was invited to the office of Special Operative Department (SOD) of Adjara Autonomous Republic within the Ministry of Interior of Georgia. In the SOD office, law enforcers showed him black and white photos of two men in underwear. They told him that one of them was Mr. Jorbenadze. However, as Mr. Jorbenadze claims he could not identify himself in any of the men on the photos. They told Mr. Jobenadze that special services of foreign countries – in particular, of Russia and Turkey were interested in newspaper and since Mr. Jorbenadze was one of the decision-makers in the newspaper, he had to cooperate with Georgian law enforcers. When Mr. Jorbenadze refused, the SOD officers blackmailed Mr. Jorbenadze by using stigma on sexual orientation in Georgia and told him they would send additional video materials to his relatives and co-workers and upload them on Internet to discredit him.
It should be noted that this is not the first case when the journalists of newspaper Batumelebi have been threatened. In June, 2008, an anonymous author sent an e-mail to the newspaper with death threats.
According to Eter Turadze, Editor-in-chief of the newspaper, strangers followed her car at late night in the Memed Abashidze Avenue before this June event. The editor board reported the incident to the prosecutor’s office of Adjara Autonomous Republic.
On January 23, 2009 the Special Operative Department deprived the liberty of Natia Rokva, a journalist of the newspaper Batumelebi for a short time. Ms. Rokva had taken pictures of special operation in the centre of Batumi and refused to delete them under the order of the law enforcers.  The newspaper Batumelebi applied to Adjara prosecutor’s office and requested to investigate the case. However, the prosecutor’s office replied: „It has been established that the law enforcement officers did not do anything illegal against Natia Rokva. Consequently, there is no legal ground to start investigation.” No other instances of intimidation of journalists of newspaper Batumelebi have been investigated.
According to Mzia Amaghlobeli, publisher of the newspaper Batumelebi, Tedo Jorbenadze has submitted a request to prosecutor’s office of Adjara Autonomous Republic to launch investigation on the incident.
“Batumelebi” is a regional newspaper working in Adjara region since 2001. The newspaper covers diverse topics including human rights, education, economics, conflicts and other matters of public interest. The newspaper is well-known for its quality reporting, objectivity and professionalism on national and international level. “Batumelebi” has received several international awards, including 2008 Fritt Ord and ZEIT-Stiftung Free Press Award (Norway and Germany) and the Signal for Europe award from Reporters without Borders.
“This incident shows that the government of Georgia is concerned with the fact that international community is actively supporting increase of the level of media freedom and independence in Georgia. “Batumelebi” has been pressed for a long time now – says  a well-known Georgian journalist Zviad Koridze, - “when the government failed to subordinate this media outlet using financial means, it started to use method of pressing on morality.”
"The South Caucasus Network' and "Human Rights House Tbilisi remind the government of Georgia" that interference within the work of a journalist is a criminal offence prohibited by Georgian Criminal Code. Moreover, inviolability of personal life, honor and dignity is guaranteed to all by the Constitution of Georgia and numerous international human rights instruments to which Georgia is a party.
Members of the South Caucasus Network and Human Rights House Tbilisi express their concern with the incident and call upon the Georgian Prosecutor’s Office to:
• make sure that the pressure on the employees of the newspaper Batumelebi is immediately stopped,
• the allegations of pressure on the journalist and the newspaper Batumelebi are promptly investigated
• violators of journalistic freedom are brought to justice.
We further ask the international community to condemn the attempt of interfering into the work of the independent media outlet.
The appeal was undersigned by the following organizations:
“The Human Rights Center” (HRIDC);
“Center for Constitutional Rights”
“Anti-Violence Network of Georgia” (AVNG)
“Former Political Prisoners for Human Rights”
“Article 42 of the Constitution”
“Multinational Georgia”
“Foundation Inclusive”
“Psychosocial and Medical Rehabilitation Center of Torture Victims of Georgia”
Studio “Reporter”
“Caucasus Center for Conflicts and Human Rights”
And Member Organizations of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders from Armenia and Azerbaijan