ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი, ნორვეგიის პენი და ფონდი - ადამიანის უფლებათა სახლი საქართველოს ხელისუფლებისგან გაზეთ „ბათუმელების“ რედაქციაზე ზეწოლისა და შანტაჟის მცდელობის გამოძიებას მოითხოვს
3 დეკემბერი, 2009
ნორვეგიის პენი, ფონდი - ადამიანის უფლებათა სახლი და ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი შეშფოთებულნი არიან  საქართველოს შს სამინისტროს სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის (სოდი) აჭარის არ სამმართველოს  მიერ გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტური საგამოძიებო ჯგუფის ხელმძღვანელ თედო ჯორბენაძეზე ზეწოლისა და შანტაჟის მცდელობის გამო. მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, დაუყოვნებლივ გამოიძიოს როგორც უკანასკნელი შემთხვევა, ასევე გაზეთ „ბათუმელების“ კორესპონდენტებზე აქამდე განხორციელებული ზეწოლის ყველა ფაქტი. ასევე, მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, მიიღოს ყველა საჭირო ზომა საქართველოში მოღვაწე ჟურნალისტების უსაფრთოხების უზრუნველსაყოფად და მათთვის შესაბამისი სამუშაო გარემოს შესაქმნელად.
უფლებადამცველთა სამხრეთ კავკასიური ქსელისა და თბილისში ადამიანის უფლებათა სახლის ინფორმაციით, 25 ნოემბრის საღამოს ჟურნალისტური საგამოძიებო ჯგუფის ხელმძღვანელი თედო ჯორბენაძე დაიბარეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის შენობაში. ადგილზე მისვლისას  ჯორბენაძეს განუცხადეს  რომ სხვა ქვეყნების, კერძოდ - რუსეთისა და თურქეთის სპეცსამსახურები, დაინტერესებულნი იყვნენ გაზეთ „ბათუმელების“ საქმიანობით. ჯორბენაძემ მათ თანამშრომლობაზე უარი განუცხადა, რის გამოც სოდის თანამშრომლებმა დაიწყეს მისი დაშანტაჟება, რომ მაკომპრომატირებელ ფოტო და ვიდეო მასალას გადაუგზავნიდნენ მის ნათესავებს, კოლეგებს და მისი დისკრედიტაციის მიზნით გაავრცელებდნენ ინტერნეტში.
აღსანიშნავია, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტებს ემუქრებიან. 2008 წლის ივნისში გაზეთის ერთ-ერთ ჟურნალისტს მოკვლით დაემუქრნენ. ხოლო 2009 წლის იანვარში გაზეთის ჟურნალისტს მოსთხოვეს, კამერიდან წაეშალა ფოტოები.
„ბათუმელები“ არის რეგიონალური გაზეთი, რომელიც გამოდის 2001 წლიდან. გაზეთი ცნობილია როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო დონეზე თავისი ობიექტურობითა და პროფესიონალიზმით. გაზეთ „ბათუმელებს“ მიღებული აქვს უამრავი ჯილდო, მათ შორის - ნორვეგიის „გამოხატვის თავისუფლების ფონდისა“ (Institusjonen Fritt Ord), და გერმანული ფონდის - „ცაიტის“ (ZEIT Foundation) „პრესის პრიზი რუსეთისა და აღმოსავლეთ ევროპისთვის 2008“; ორგანიზაციის „რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე“ პრიზი – „პრესის თავისუფლების ჯილდო – სიგნალი ევროპას“.
შევახსენებთ მთავრობას, რომ ჟურნალისტის პროფესიულ საქმიანობაში ჩარევა სისხლის სამართლის დანაშაულია. ხოლო ადამიანის პირადი ცხოვრება, პატივი და ღირსება დაცულია საქართველოს კონსტიტუციითა და მრავალი საერთაშორისო დოკუმენტით, რომელთა მონაწილე მხარეა საქართველო.
მოვუწოდებთ საქართველოს პროკურატურას
• უზრუნველყოს „ბათუმელების“ ჟურნალისტებზე ზეწოლის დაუყოვნებლივი შეწყვეტა;
• ზეწოლის სავარაუდო ფაქტები დაუყოვნებლივ იქნას გამოძიებული;
• ჟურნალისტთა უფლებების დამრღვევები დაისაჯონ კანონის შესაბამისად.
კარლ მორტენ ივერსენი
გენერალური მდივანი
ნორვეგიის პენი
მარია დალე
აღმასრულებელი დირექტორი
ბიორნ ენგესლანდი
მიმართვის ასლები გადაეგზავნა:
გაეროს სპეციალურ მომხსენებელს ადამიანის უფლებადამცველთა საკითხებზე;
გაეროს სპეციალრუ მომხსენებელს აზრისა და გამოხატვის თავისუფლების ხელშეწყობისა და დახმარების საკითხებზე;

Norwegian Helsinki Committee, the Human Rights House Foundation and Norwegian PEN requests the government of Georgia to investigate attempted exert and blackmail of the newspaper “Batumelebi”.
December 3, 2009
Oslo, 2. December 2009
Norwegian PEN, the Human Rights House Foundation and the Norwegian Helsinki Committee are alarmed by the information that representatives of Special Operative Department (SOD) of Adjara Autonomous Republic within the Ministry of Internal Affairs of Georgia have attempted to exert pressure and blackmail Tedo Jorbenadze, head of the investigative reporting team of the “Batumelebi” Newspaper.  We call upon the Georgian authorities to promptly investigate both this and previous incidents of pressure on “Batumelebi” and to take all appropriate measures to ensure a safe and enabling environment for all journalists in Georgia.
According to information given by the South Caucasus Network of Human Rights Defenders and the Human Rights House Tbilisi, Tedo Jorbenadze, was invited to the office of Special Operative Department (SOD) of Adjara Autonomous Republic within the Ministry of Interior of Georgia in the evening of November 25, 2009. They told him that the special services of foreign countries – in particular, Russia and Turkey - were interested in information about the newspaper. When Jorbenadze refused to cooperate, the law enforcers threatened to blackmail him to send compromising pictures and video materials to his relatives and co-workers and upload them on Internet to discredit him. It should be noted that this is not the first time journalists of "Batumelebi" have been threatened. The newspapers received written death threats in June 2008 and in January, 2009 one journalist was detained after refusing to delete photos from her camera.
“Batumelebi” is a regional newspaper covering the Adjara region since 2001.  It is well-known for its quality reporting, objectivity and professionalism, both on a national and international level. “Batumelebi” has received several international awards, including the 2008 Fritt Ord and ZEIT-Stiftung Free Press Award (Norway and Germany) and the Signal for Europe award from Reporters without Borders.
We hereby respectfully remind the government of Georgia that interference with the work of journalists is a criminal offence prohibited by the Georgian Criminal Code. Moreover, inviolability of personal life, honor and dignity is guaranteed by the Constitution of Georgia and international instruments to which Georgia is a party.
We call upon the Georgian Prosecutor’s Office to make certain that:
• the pressure on the employees of the newspaper Batumelebi is immediately stopped,
• the allegations of pressure on the journalist and the newspaper Batumelebi are promptly investigated
• violators of journalistic freedom are brought to justice
Carl Morten Iversen
Secretary General
Norwegian PEN
Maria Dahle
Executive Director
Human Rights House Foundation
Bjørn Engesland
General Secretary
Norwegian Helsinki Committee
Copies have been sent to:
UN Special Rapporteur on the Situation of Human Rights Defenders;
UN Special Rapporteur on the Promotion and Protection of the Right to Freedom of Opinion and Expression;