საიას განცხადება „რუსთავი 2“-ის სიუჟეტის შესახებ
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ეხმიანება 12 დეკემბერს, პროგრამაში „კურიერი P.S.“ გასულ სიუჟეტს, რომელიც შეეხებოდა საიას საქმიანობას აგვისტოს ომის შემდეგ უკანონოდ დაკავებული და გაუჩინარებული ადამიანების გათავისუფლებასთან დაკავშირებით. ვინაიდან სიუჟეტის ავტორისა და პროგრამის პროდიუსერის მიერ მნიშვნელოვნად იქნა დამახინჯებული ზოგიერთი დეტალი, ხოლო ჟურნალისტების სუბიექტური, გადაუმოწმებელი მოსაზრება დაეყრდნო არსებითად მცდარ ფაქტებს, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია საჭიროდ თვლის გააკეთოს შემდეგი განცხადება:
2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტის შემდეგ საიამ 350-ზე მეტი დაზარალებულის სახელით 55 სარჩელი გააგზავნა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში. საქმეების შერჩევისას საია ყურადღებას აქცევდა ადამიანის უფლებათა დარღვევის სიმძიმეს და დარღვევის დამადასტურებელი მტკიცებულებების არსებობას, თუმცა, არავითარ შემთხვევაში - დაზარალებულების ეროვნულ კუთვნილებას.
საიასთვის მიუღებელია ადამიანების დაყოფა ეროვნული ან ნებისმიერი განმასხვავებელი ნიშნის მიხედვით - ადამიანის უფლებების დაცვა ყოველგვარი დისკრიმინაციის გარეშე ჩვენი საქმიანობის ფუძემდებლურ პრინციპს წარმოადგენს.
სწორედ ამ პრინციპებით ვხელმძღვანელობდით, როდესაც მიმდინარე წლის 17 სექტემბერს სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში ორი განაცხადი   გავაგზავნეთ: ერთი რუსეთის, მეორე კი საქართველოს წინააღმდეგ. პირველი განაცხადი ცხინვალში უკანონოდ დაკავებულ საქართველოს ოთხ ეროვნებით ქართველ მოქალაქეს ეხებოდა და მათ დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას მოითხოვდა. მეორე კი საქართველოს ხელისუფლების ხელში უგზო-უკვლოდ გაუჩინარებულ, სამ ასევე საქართველოს მოქალაქეს, რომლებიც ეროვნებით ოსები იყვნენ.
საქართველოს ეს სამი მოქალაქე „კურიერი P.S.“-ის სიუჟეტში საიას დამსახურებით გათავისუფლებულ „ოს კრიმინალებად“ მოიხსენიეს, რომლებიც ვითომდა აგვისტოს კონფლიქტის დროს დააკავეს და საქართველოს ხელისუფლება მათ საქართველოს დაკავებულ მოქალაქეებზე გაცვლისთვის ინახავდა.
რელურად, ლავრენტი კაზიევი და იბრაგიმ ლალიევი არა კონფლიქტის დროს, არამედ 2008 წლის ოქტომბერში, ომის დამთავრებიდან ორი თვის შემდეგ დააკავეს იარაღის უკანონო ტარების ბრალდებით. ვლადიმერ ელოევი კი, 2009 წლის აპრილში, კონფლიქტიდან 8 თვის შემდეგ დააპატიმრეს  და ბრალი საზღვრის უკანონო გადაკვეთაში, იარაღის უკანონო ტარებასა და პოლიციელის ტყვედ აყვანაში წაუყენეს. სამივე მათგანთან პროკურატურამ საპროცესო შეთანხმება გააფორმა. რის შემდეგაც, 2009 წლის 4 აგვისტოს, ქართულმა სასამართლომ, სამივე განმცხადებელი სასამართლო დარბაზებიდან გაათავისუფლა.
თუმცა 4 აგვისტოს შემდეგ ქართული სასამართლოს მიერ გათავისუფლებული კაზიევი, ლალიევი და ელოევი უგზო-უკვლოდ გაუჩინარდნენ. საიას მათი ოჯახის იმ წევრებმა მიმართეს, რომლებიც საქართველოს ტერიტორიაზე ცხოვრობენ და ასევე საქართველოს მოქალაქეები არიან. მას შემდეგ, რაც მათი ადგილსამყოფელის შესახებ საიამ ვერც შინაგან საქმეთა და ვერც იუსტიციის სამინისტროებიდან ვერაფერი შეიტყო, თვენახევრის ლოდინის შემდეგ განაცხადი ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში გაგზავნა.
2009 წლის სექტემბერის ბოლოს ევროპულმა სასამართლომ ქართულ მხარეს მოსთხოვა, მიეწოდებინა ინფორმაცია დაკავებული პირების შესახებ, რის საპასუხოდაც იუსტიციის სამინისტრომ აღიარა, რომ 4 აგვისტოს შემდეგ უგზო-უკვლოდ დაკარგული კაზიევი, ლალიევი და ელოევი პოლიციის ზედამხედველობის ქვეშ იმყოფებოდნენ. საკუთარი მოქალაქეების დაკავების მოტივი ქართულ მხარეს სასამართლოსთვის არ განუმარტავს.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აცხადებს, რომ საქართველოს ხელისუფლების მოქმედება ჩვენი თანამოქალაქეების - კაზიევის, ლალიევისა და ელოევის მიმართ იყო უკანონო და გაუმართლებელი შემდეგი გარემოებების გამო:
• საქართველოს კონსტიტუციისა და კანონმდებლობის თანახმად, „თავისუფლების აღკვეთა ან პირადი თავისუფლების სხვაგვარი შეზღუდვა დაუშვებელია სასამართლოს გადაწყვეტილების გარეშე“.  ამ წესიდან არავითარი გამონაკლისი არ არსებობს;
• ადამიანების გატაცებებში და უგზო-უკვლოდ გაუჩინარებაში მონაწილეობა ხელს არ შეუწყობს კონფლიქტის მშვიდობიან მოგვარებას და ადმინისტრაციული საზღვრის სხვადასხვა მხარეს დარჩენილ მოსახლეობაში ერთმანეთის მიმართ ნდობის აღდგენას.
საქართველოს ახლგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ცილისწამებად აფასებს „რუსთავი 2“-ის განცხადებას, რომ ცხინვალში დაკავებულ ჩვენს თანამოქალაქეთა გათავისუფლება საიას მიერ სტრასბურგში გაგზავნილმა სარჩელმა ჩაშალა. სიუჟეტის ავტორმა და გადაცემის პროდიუსერმა ინფორმაცია წარმოადგინა სათანადო გადამოწმებისა და მისი დამადასტურებელი სანდო ფაქტობრივი გარემოებების გარეშე.
რა ზომები მიიღო ქართულმა ხელისუფლებამ ცხინვალში დაკავებული საქართველოს ოთხი მოქალაქის გასათავისუფლებლად, რა მიზნით ყავდათ დაკავებული ოსი ეროვნების საქართველოს სამი მოქალაქე, მართლა მზადდებოდა თუ არა გადაცვლა (რაც უკანონო პროცესს წარმოადგენს), თუ მზადდებოდა, რატომ ჩაიშალა იგი - ამის თაობაზე საქართველოს ხელისუფლებას ოფიციალური განცხადება ჯერ არ გაუკეთებია. შესაბამისად, ქართული საზოგადოება ჯერ კიდევ ელის ამ კითხვებზე პასუხს.
მიუხედავად „რუსთავის 2“-ის მიერ გავრცელებული ყალბი ინფორმაციისა და ცილისწამებისა, საია იმედოვნებს, რომ 12 დეკემბერს რუსთავი 2-ის ეთერში გასული სიუჟეტი მხოლოდ ჟურნალისტისა და კონკრეტული გადაცემის პროდიუსერის არაპროფესიონალიზმის შედეგია და არა გამიზნული და დაკვეთილი დეზინფორმაცია.

Statement of GYLA About Information Spread by Rustavi 2
Georgian Young Lawyers Association makes statement about the information spread by the news program of the Rustavi 2 “Kurieri P.S” on December 12. The TV-item was about the activities of the GYLA about the people missing and arbitrarily detained after the war in August, 2008. Since the author and program producer of the TV-item seriously damaged several details and journalists reported biased, unchecked assumption relied on false information, the GYLA thinks it is necessary to make the following statement.
After the war of August, 2009 GYLA sent 55 suits of more than 350 victims to the European Court of Human Rights. While working on case-selection, organization paid particular attention to the gravity of human rights violation and their proofs; however, the organization did not pay attention to ethnicity of suitors.
GYLA does not differentiate people on ethnic or other grounds – protection of human rights without any discrimination is fundamental principle of our activities.
We have followed those principles when we sent two appeals to the Human Rights Court in Strasbourg on September 17, 2009: one of them was against Russia and second was against Georgia. The first suit was about four ethnic Georgian people arbitrarily detained in Tskhinvali and requested their prompt release. The second suit was about three ethnic Ossetian people, citizens of Georgia, who disappeared under governance of Georgian authority.
“Kurieri P.S.” reported that those three Ossetian people were “criminals” released with the support of GYLA who were detained during the armed conflict in August, 2008; according to the reported information Georgian government kept them to exchange them into Georgian hostages later.
In fact, Lavrenti Kaziev and Ibragim Laliev were not detained during the conflict but in October of 2008 two months after the war for illegal possession of weapon. Vladimer Eloev was detained in April of 2009, 8 months after the armed conflict for illegal crossing of Georgian border, illegal possession of weapon and for having kept a policeman as a hostage. The prosecutor’s office signed plea bargain with the three people and Georgian court released them from court room on August 4, 2009.
However, after August 4, Kaziev, Laliev and Eloev disappeared. Their family members, who live in Georgia and are citizens of Georgia, applied to GYLA for help. Since the GYLA could not find out their location from the MIA or Ministry of Justice, the organization sent suit to the European Court of Human Rights one and half month later.
At the end of September of 2009 European Court of Human Rights asked the Georgian side to provide them the information about the detainees and in reply the Ministry of Justice admitted that missing Kaziev, Laliev and Eloev were detained by Georgian police. Georgian side did not explain the motive of their detention to the court.
GYLA states that the activities of the government of Georgia against our citizens – Kaziev, Laliev and Eloev were illegal and unfair for following reasons.
• In accordance to the Constitution and Law of Georgia, “Deprivation of liberty or other restriction of personal liberty without a court decision shall be impermissible.” There is no exception for this regulation;
• Participation in kidnapping of people and disappearance will not benefit into the peaceful resolution of conflict and trust-building among the peoples living on both sides of administrative border.
GYLA assesses the statement of Rustavi 2 - the suit sent by the organization to the Strasbourg Court hindered the release of Georgian adults from Tskhinvali detention setting - as slander. Author of the TV-item and producer spread the unchecked information without factual evidences.
What measures did the government of Georgia take to release four Georgian adults from detention? What was the reason for the detention of Ossetian citizens and if the government was really going to exchange detainees (that is illegal action), why did it fail – the government of Georgia has not made official statement about this fact. Consequently, the Georgian society is still waiting for their reply.
Despite the false information and slander spread by the Rustavi 2, the GYLA hopes the information spread by the Rustavi 2 on December 12 is result of poor professionalism of the journalist and the producer of the concrete program and not purposeful disinformation.