“ალიანსი საქართველოსთვის” განცხადება
2009 წლის 9 აპრილიდან საქართველოში მიმდინარეობს მასობრივი საპროტესტი აქციები ვადამდელი, თავისუფალი და სამართლიანი საპრეზიდენტო და საპარლამენტო არჩევნების მოთხოვნით. 2009 წლის ივნისში საქართველოს ხელისუფლებამ გააძლიერა პოლიტიკური ნიშნით დევნა და რეპრესიები, რომელიც მოიცავს მშვიდობიანი საპროტესტო აქციების ულმობელ დარბევას, ჟურნალისტებისა და მედიის წარმომადგენლებისათვის ვიდეო და ფოტოაპარატურის წართმევას, ოპოზიციურ პარტიათა აქტივისტების დაპატიმრებას შეთითხნილი კრიმინალური ბრალდებებით და ა.შ.
აქტიური საპროტესტო აქციების დაწყების მომენტიდან დღემდე ხელისუფლების მიერ სისხლის სამართლის წესით დაკავებულია 30-ზე მეტი ოპოზიციონერი, ადმინისტრაციული წესით კი – 80–მდე მოქალაქე (მათგან 12 ამჟამადაც პატიმრობაში რჩება). სისხლის სამართლის წესით დაკავებულ თითქმის ყველა ოპოზიციონერს ბრალად ედება იდენტური კრიმინალური დანაშაულები: იარაღის უკანონო შენახვა და ნარკოტიკების მოხმარება–შენახვა.
საქართველოში ბოლო წლების განმავლობაში  400-მდე პოლიტიკური ნიშნით დაკავებული ადამიანია, მათგან   380–ის  საქმეში ფიგურირებს იარაღი და ნარკოტიკი.
ვინაიდან:
• 15 ივნისს შინაგან საქმეთა სამმართველოსთან აბსოლტურად მშვიდობიანი და კანონმდებლობის სრული დაცვით მიმდინარე ახალგაზრდული აქციის  დარბევის დროს 80–მდე ახალგაზრდა სასტიკად იქნა ნაცემი პოლიციელების მიერ;
• იმავე აქციის დარბევის დროს სასტიკად გაუსწორდნენ „ალიანსი საქართველოსთვის“ ერთ–ერთ ლიდერს ზურაბ აბაშიძეს, რომელიც სხეულის მძიმე დაზიანებებით მოხვდა თბილისის ერთ–ერთ კლინიკაში;
• იმავე აქციის დარბევის დროს ფიზიკურად გაუსწორდნენ ჟურნალისტებს, მათ შორის უცხოური სააგენტოების და მედიასაშუალებების წარმოამდგენლებს და ჩამოართვეს მათ ვიდეო და ფოტოკამერები. მოგვიანებით შსს–ს მიერ დაბრუნებულ კამერებზე წაშლილი იყო დარბევის კადრები;
• საქართველოში დაიწყო მშვიდობიან საპროტესტო აქციებში, მანიფესტაციებსა და პიკეტებში მონაწილე მოქალაქეების დევნა, რაც განსაკუთრებით თვალშისაცემია საქართველოს რეგიონებში; დევნას და ზეწოლას ექვემდებარებიან არა მხოლოდ პოლიტიკური პარტიების აქტივისტები, არამედ მათი ოჯახის წევრებიც.
გვსურს განვაცხადოთ  შემდეგი:
მიხეილ სააკაშვილის ხელისუფლებამ წამოიწყო პოლიტიკური ტერორის ახალი ტალღა, რომელიც მიმდინარეობს დიალოგის და თანამშრომლობის შესახებ განცხადებების ფონზე და აღრმავებს ქვეყანაში არსებულ პოლიტიკურ კრიზისს.
დემოკრატიაზე საუბარი და პოლიტიკური რეპრესიები სააკაშვილის მმართველობის სავიზიტო ბარათი გახდა. სიტუაცია უახლოვდება საშიშ ზღვარს, როდესაც სამართლებრივი მექანიზმებით შეუძლებელი ხდება ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების წევრების დაცვა. ამან დროთა განმავლობაში შეიძლება გამოწვიოს რეალური პოლიტიკური ოპოზიციის ფიზიკური გაქრობა და მისი ჩანაცვლება ხელოვნურად შექმნილი „ჯიბის“ ოპოზიციით, რაც სახელმწიფოს დემოკრატიული განვითარებისათვის სასიკვდილო დარტყმა იქნება.
მოვუწოდებთ საერთაშორისო თანამეგობრობას და საქართველოს ყველა მეგობარი სახელმწიფოს მთავრობას, საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და მოძმე პოლიტიკურ პარტიებს უფრო ქმედითად ჩაერთონ საქართველოში დემოკრატიული ფასეულობების დაცვის საკითხში და აიძულონ საქართველოს ხელისუფლება შეაჩეროს პოლიტიკური ტერორის ტალღა. პოლიტიკური ნიშნით და შეთითხნილი კრიმინალური ბრალდებით დაკავებული ადამიანები უნდა დაუყოვნებლივ განთავისუფლდნენ!
განცხადების დამატებაში მოცემულია „ალიანსის საქართველოსთვის“, ახალგაზრდული მოძრაობების „რატომ?“ და „7 ნოემბერი“ აქტივისტთა სია, რომლებიც ამჟამად დაპატიმრებული არიან ხელიუფლების მიერ.

Statement by the alliance for georgia
Since April 9, 2009 mass protest actions with the demand of early, free and fair presidential and parliamentary elections, have been taking place in Georgia. In June, 2009 Georgian authorities have intensified political chasing and repressions, which include fierce dispersal of the protest actions, depriving journalists and media representatives of video and photo cameras, detaining opposition party activists with feigned criminal allegations, etc.
Since the very beginning of active protest actions until today the authorities have detained more than 30 opposition activists by criminal prosecution and about 80 citizens (12 of them are still imprisoned) by administrative case. Almost all opposition activists, who are arrested by criminal prosecution, are accused of identical crimes: illegal possession of gun or drug abuse/keeping.
During last few years about 400 persons have been detained in Georgia on political grounds, with guns and drugs being present in 380 cases.
Whereas:
• On June 15, absolutely peaceful and legal youth rally was attacked in front of police headquarters and more than 80 youngsters were brutally beaten by police;
• During dispersal of the same action, one of the leaders of the Alliance for Georgia Zurab Abashidze was severely beaten and hospitalized with heavy damages;
• During dispersal of the same action, journalists, representatives of foreign media companies and news agencies among them, were physically attacked and deprived of video and photo cameras. Later Ministry of Interior Affairs has returned the cameras with all data erased;
• Citizens, who have taken part in peaceful protest actions, manifestations and picketing, are persecuted every day, especially in the regions, where it’s easier to follow citizens’ political activities. Not only political party activists, but also their family members are subjected to chasing and intimidation.
We would like to state the following:
Mikheil Saakashvili’s authorities have started new wave of political terror, which develops on the background of statements about dialogue and cooperation and deepens existing political crises in the country.
Discourse about democracy and political repressions became a leitmotif of Saakashvili’s governance. The situation is approaching a dangerous mark, when it becomes impossible to protect members of the opposition political parties by legal measures. This can result in physical disappearance of a real political opposition and its replacement by artificially created “pocket” opposition that will be a fatal strike to country’s democratic development.
We call upon International Community, all friend countries of Georgia, international organisations and like-minded political parties to take more effective steps for upholding democracy in Georgia and urge Georgia’s authorities to stop the wave of political terror. All persons arrested by political reason and feigned criminal allegations must be released immediately!
Attached is a list of the activists of the Alliance for Georgia and youth movements - “Why?” and “7th November”, who are still detained by the authorities.