ვგმობთ ცნობილი ჟურნალისტისა და ადამიანის უფლებათა დამცველის ნატალია ესტემიროვას მკვლელობას
სამხრეთ კავკასიის ადამიანის უფლებათა დამცველების ქსელი გმობს ცნობილი ადამიანის უფლებათა დამცველის ნატალია ესტემიროვას მკვლელობას. მართლმსაჯულების საერთაშორისო დღეს მოვუწოდებთ რუსეთის ხელისუფლებას დაუყოვნებლივ ჩაატაროს საფუძვლიანი და მიუკერძოებელი გამოძიება ამ და სხვა რუსი ადამიანის უფლებათა დამცველების მკვლელების გამოსავლენად და დასასჯელად.  ჩვენ ასევე მოვუწოდებთ რუსეთის ხელისუფლებას უზრუნველყოს ქვეყანაში ადამიანის უფლებათა დამცველების უსაფრთხოება.
2009 წლის 15 ივლისს, ნატალია ესტემიროვა გროზნოში, საკუთარი სახლის წინ, ოთხმა მამაკაცმა გაიტაცა. რამოდენიმე საათის შემდეგ რუსეთის მთავრობის წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ მისი ცხედარი ინგუშეთში იპოვეს; ესტემიროვა თავში და მკერდში იყო დაჭრილი ცეცხლსასროლი იარაღით.
რუსული ადამიანის უფლებათა ორგანიზაციის „მემორიალის“ წარმომადგენელი ნატალია ესტემიროვა  ჩრდილოეთ კავკასიაში ერთ-ერთი წამყვანი ადამიანის უფლებათა დამცველი იყო. ის მნიშვნელოვან როლს თამაშობდა ჩეჩნეთის პრეზიდენტის რამზან კადიროვის პოლიციისა და ჩეჩნეთში რუსული ძალების მიერ ჩადენილი დანაშაულებების გამოძიებაში. ადამიანის უფლებათა სფეროში საქმიანობის გამო ნატალია ესტემიროვა დაჯილდოვებული იყო მრავალი საერთაშორისო ჯილდოთი. ის პირველი ადამიანის უფლებათა დამცველი იყო რომელიც 2007 წელს ანა პოლიტკოვსკაიას მედლით დაჯილდოვდა;  2004 წელს ის გახდა შვედეთის პარლამენტის პრიზის „არსებობის უფლება“ მფლობელი. 2005 წელს დაჯილდოვდა ევროპის პარლამენტის რობერტ შუმანის მედლით.
ბოლო დროს ესტემიროვა წამების, მკვლელობებისა და გაუჩინარების ფაქტებს იძიებდა. ჩეჩნეთის რესპუბლიკის ხელისუფლებამ არაერთხელ გამოხატა უკმაყოფილება მის საქმიანობასთან დაკავშირებით. ესტემიროვას მკვლელობა რუსეთში ადამიანის უფლებათა დამცველის მკვლელობის პირველი ფაქტი არ არის. 2006 წლის 7 ოქტომბერს, მოსკოვში ცნობილი რუსი ჟურნალისტი ანა პოლიტკოვსკაია მოკლეს; 2009 წლის 19 იანვარს ასევე მოსკოვში მოკლეს ადამიანის უფლებათა დამცველი, იურისტი სტანისლავ-მარკელოვი და ჟურნალსიტი ანასტასია ბაბუროვა. არც ერთი ფაქტი არ არის საფუძვლიანად და მიუკერძოებლად გამოძიებული.
ადამიანის უფლებათა დამცველებისა და ნატალია ესტემიროვას მკვლელების დაუსჯელობა კიდევ ერთხელ ამტკიცებს, რომ მსოფლიოს ბევრ ქვეყანაში და მათ შორის კავკასიაში ადამიანის უფლებათა დამცველები სიცოცხლე და ფიზიკური უსაფრთხოება დაუცველია. დაუსჯელობის სინდრომი ძირს უთხრის ადამიანის უფლებათა და ძირეული თავისუფლებების პატივისცემას.
სამხრეთ კავკასიის ადამიანის უფლებათა დამცველების ქსელი მოუწოდებს რუსეთის ხელისუფლებას:
• დაუყოვნებლივ ჩაატაროს ნატალია ესტემიროვას მკვლელობის საფუძვლიანი და მიუკერძოებელი გამოძიება; დაადგინონ ჩეჩნეთის პრეზიდენტის რამზან კადიროვის მონაწილეობა და პასუხიმსგებლობა აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით.
• საფუძვლიანად და მიუკერძოებლად გამოიძიონ ანა პოლიტკოვსკაიას, სტანისლავ მარკელოვისა და ანასტასია ბაბუროვას მკვლელობები და დამნაშავეები დასაჯონ კანონის მთელი სიმკაცრით;
• შეასრულოს ადამიანის უფლებათა დაცვის მოთხოვნები რუსეთის კონსტიტუციისა და საერთაშორისო ინსტრუმენტების მიხედვით, რომლის დაცვა რუსეთს ევალება;
• უზრუნველყოს უსაფრთხო და საქმიანი გარემო ადამიანის უფლებათა დამცველებისათვის, როგორც ეს ადამიანის უფლებათა დამცველების შესახებ გაეროს დეკლარაციაშია მოთხოვნილი
სამხრეთ კავკასიის ადამიანის უფლებათა დამცველების ქსელი მოუწოდებს საერთაშორისო ორგანიზაციებს
• დაგმონ ნატალია ესტემიროვას მკვლელობა და მოუწოდონ რუსეთის ხელისუფლებას დაუყოვნებლივ ჩაატაროს ამ დანაშაულის საფუძვლიანი და მიუკერძოებელი გამოძიება
• მოუწოდონ რუსეთის ხელისუფლებას უზრუნველყოს ადმიანის უფლებათა დამცველების უსაფრთხოება რუსეთის ფედერაციაში

Statement Condemning the Murder of Natalia Estemirova, a Prominent Journalist and a Human Rights Defender
The South Caucasus Network of Human Rights Defenders strongly condemns the murder of the prominent human rights defender Natalia Estemirova. On the international day of justice, July 17, we call upon the Russian authorities to conduct an immediate, thorough and impartial investigation of this case and previous murders of human rights defenders in the country. We also call upon the Russian authorities to further ensure a safe and enabling environment for human rights defenders in their country.
On July 15, 2009 Natalia Estemirova was abducted by four men near her home in Grozny, the capital of Chechen Republic. Hours later, Russian officials announced that her body had been found in Ingushetia with gunshot wounds in the head and chest.
Natalia Estemirova, from the Russian human rights organization "Memorial", was one of the leading human rights defenders in the Northern Caucasus. She played a crucial role in exposing abuses committed by Chechen President Ramzan Kadyrov's militia and Russian forces in Chechnya. Natalia Estemirova’s work in defence of human rights has been acknowledged with international awards. She was the first receiver of Anna Politkovskaya Award (2007), winner of the Prize of the Swedish Parliament "Right to Existence" (2004) and European Parliament’s Robert Schumann Medal (2005).
Recently Estemirova was involved in investigating crimes of torture, executions and disappearances of people in the Chechen Republic.  Authorities of the Chechen Republic have often expressed their discontent with her work.
The murder of Estemirova is not the first case of killing a human rights defender in Russia. On October 7, 2006 the prominent journalist Anna Politkovskaya was murdered in Moscow and on January 19, 2009 the human rights lawyer Stanislav Markelov and the journalist Anastasia Baburova were murdered in Moscow. None of these cases have been thoroughly and impartially investigated by the authorities.
Ongoing impunity for the killings of human rights defenders and the murder of Natalia Estemirova is a pressing reminder to all of us that lives and physical security of human rights defenders are still in danger in many parts of the world, including the Caucasus. This climate of impunity undermines protection and respect for human rights and freedoms of each and every individual and is unacceptable.
South Caucasus Network of Human Rights Defenders calls upon the Russian authorities to:
• conduct immediate, thorough and impartial investigation on the case of murder of Natalia Estemirova and in this respect investigate the responsibility of the President of Chechen Republic, Ramzan Kadyrov
• conduct thorough and impartial investigations in murders of Anna Politkovskaya, Stanislav Markelov and Anastasia Baburova and bring those responsible to justice.
• abide by human rights obligations enshrined in the Constitution of the Russian and international human rights instruments which Russia has committed to uphold
• ensure safe and enabling environment for human rights defenders in the country as stated in the UN Declaration on Human Rights Defenders
South Caucasus Network of Human Rights Defenders calls upon international actors to:
• condemn the murder of Natalia Estemirova and urge Russian authorities to conduct the immediate, thorough and  impartial investigation  of the case
• call upon Russian authorities to ensure safety and security of human rights defenders in the Russian Federation.