სრული ანგარიში პოლიტპატიმრებზე უახლოეს მომავალში გამოქვეყნდება
FIDH (ადამიანის უფლებების საერთაშორისო ფედერაცია) და HRIDC (საქართველოს ადამიანის უფლებათა ცენტრი) აცხადებენ რომ მომზადდა მათი ერთობლივი ანგარიში საქართველოში პოლიტიკური პატიმრების შესახებ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი, საქართველოში FIDH-ის წევრი ორგანიზაცია, გაცნობებთ რომ მომავალ კვირას გამოქვეყნდება ორგანიზაციების ერთობლივი ანგარიში საქართველოში პოლიტპატიმრების შესახებ.
თბილისი-პარიზი, 30 ივლისი, 2009. ეს ანგარიში მომზადდა საერთაშორისო საგამოძიებო მისიის მიერ ჩატარებული კვლევების შედეგად რომელიც 2009 წლის 19-25 თებერვალს იმყოფებოდა თბილისში. მისიამ დაადგინა, რომ საქართველოში მართლაც არიან პატიმრები რომელთა დაკავება ევროსაბჭოს პოლიტპატიმრის განმარტების შესაბამისად მოხდა.
მისია ესაუბრა პატიმართა ოჯახის წევრებსა და ადვოკატებს, საქართველოს ადამიანის უფლებებზე ომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებს, საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებს. FIDH-ის ოფიციალური მიმართვის მიუხედავად, საქართველოს მთავრობა უფლება არ მისცა მისიის წევრებს ციხეში შეხვედროდნენ სავარაუდო პოლიტპატიმრებს.
ანგარიში ეხება 8 საპილოტო საქმეს. ანგარიშში ასახულია როგორ დააკავეს პოლიტიკური ოპონენტები და პატიმრობა მიუსაჯეს მთლიანად ან ნაწილობრივ გაყალბებული საქმეების საფუძველზე. ამ პირების მიმართ ყველაზე მეტად გამოიყენება ნარკოტიკების უკანონო შენახვის, გამოძალვისა და ხელისუფლების დამხობის მცდელობის ბრალდება.
ანგარიშის ავტორები დასკვნაში  საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდებენ ხელი შეუწყოს ევროსაბჭოს დამოუკიდებელი ექსპერტების ჯგუფის შექმნას, რომელიც შეისწავლის საქართველოში სავარაუდო პოლიტპატიმრების საქმეებს. ისინი ასევე სთხოვენ საქართველოს მთავრობას FIDH-ს მიაწოდონ მტკიცებულებები მისიის დასკვნების გასაბათილებლად და დაიწყონ კონსტუქციული დიალოგი ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციასთან საქართველოში პოლიტპატიმრების თემასთან დაკავშირებით.

Complete Report on Political Prisoners in Georgia Will Be Released in Near Future
Today at 2pm the Human Rights Centre (HRIDC), FIDH member organisation in Georgia, unveiled some parts of the organisations joint report on political prisoners to be released next week
Tbilisi – Paris, July 30, 2009.  The report is the result of an international investigative mission that took place in Tbilisi on 19-25 February 2009, and concludes that there are indeed persons detained in Georgia who should be considered political prisoners according to the Council of Europe's definition.
The mission interviewed family members and lawyers of alleged political prisoners, representatives of Georgian human rights NGOs; international organisations and Georgian authorities.  Despite FIDH's formal requests, Georgia’s government did not allow the fact-finding mission to meet with several alleged political prisoners.
The report examines eight pilot cases that demonstrate how some political opponents were arrested and detained after being sentenced in totally- or partially-fabricated judicial cases. The charges most frequently used involve illegal storage of weapons or drugs, extortion, and attempt to overthrow the government.
The authors conclude by calling upon the Georgian government to support the establishment of a Council of Europe group of independent experts in charge of examining the cases of alleged political prisoners in Georgia.  They also invite the Georgian authorities to provide FIDH with evidence refuting its fact-finding mission conclusions and/or engage FIDH in a constructive dialogue on the issue of political prisoners in Georgia