სტუდია „მონიტორი“ მორიგ ჟურნალისტურ გამოძიებას წარმოადგენს
ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ ოფისში 29 ივლისს, სტუდია „მონიტორის“ მორიგი ჟურნალისტური გამოძიების - „პრეზიდენტის „სიმბოლური“ საჩუქრების“ ჩვენება გაიმართება.
ჟურნალისტური გამოძიება პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მიერ პირდაპირი განკარგვის წესით სახელმწიფო ქონებების განაწილებას ეხება. სტუდია „მონიტორის“ მიერ მოძიებული დოკუმენტაციით, პრეზიდენტმა ბოლო 3 წლის განმავლობაში რამდენიმე ათეული უძრავი ქონება განკარგა, რომელთა ღირებულება ათეულობით მილიონ ლარს  შეადგენს.
ფილმის თანახმად,  მიხეილ სააკაშვილმა მთაწმინდაზე მდებარე კომერციული ფართი ტელეკომპანია „ალანიას“ სიმბოლურ ფასად - 1 აშშ დოლარად გადასცა. პრეზიდენტმა პირდაპირი განკარგვის წესით, სიმბოლურ ფასად საცხოვრებელი სახლები გადასცა საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეებსაც. ეს იმ დროს, როცა  სახელმწიფო ქონების სიმბოლურ ფასად გადაცემას ქართული კანონმდებლობა არ ითვალისწინებს.
ჟურნალისტურ გამოძიებაში  მოთხრობილია ტელეკომპანია „რეალ ტივის“ ოფისის შესახებაც. ფილმის თანახმად, „რეალტივი“ თბილისში,  გორგასლის ქუჩაზე,  სამსართულიან სახლშია განთავსებული. როგორც ფილმიდან ირკვევა, ეს სახლი „რეალტივის“ არ ეკუთვნის და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყოფილი მაღალჩინოსნის, დავით კეკუას ოჯახის საკუთრებაა. ფილმში მოთხრობილია, თუ როგორ აღმოჩნდა ეს სახლი „რეალ ტივის“ განკარგულებაში.
პოლიციის გენერალ-მაიორმა დავით კეკუამ,  2007 წლის  ოქტომბერში, ციხის საკანში, სადაც ის დანაშაულის ფალსიფიკაციის ბრალდებით იმყოფებოდა,    უცნაურ ვითარებაში თავი ჩამოიხრჩო.

On July 29 the Open Society Georgia Foundation office is going to host the presentation of another journalism investigation President's Symbolic Presents produced by the Monitor Studio.
The journalism investigation covers the direct transfer of the state property by President Saakashvili. According to the documentation gleaned by the Studio for the last three years President has transferred tens of real estate properties whose total value amounts to tens of million of Georgian Lari.
According to the documentary Mikheil Saakashvili granted Alania TV a commercial lot in Mtatsminda at a symbolic price of USD 1. Moreover the lawyers of the Constitutional Court have been transferred living houses at a symbolic price, while the Georgian legislation doesn't envisage the transfer of the state property at a symbolic price.
In addition the journalism investigation tells about Real TV premises. According to the documentary Real TV is located in a three-storey building in Gorgasali Street in Tbilisi. The house doesn't belong to Real TV, it's the property of the family of David Kekua, former high official of the Ministry of Internal Affairs. The film features how the house found itself in the hands of Real TV.
In October 2007 General Mayor David Kekua being behind bars for falsification the crime hanged himself in the prison cell in a very strange situation.