საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის ხელმძღვანელს, ბატონ პერ ეკლუნდს
საზოგადოებრივი მოძრაობა „არა“-ს ალიანსი სამი სხვადასხვა ორგანიზაციის მიერ 2010 წლის მარტში შეიქმნა. მოძრაობა „არა“-ს საქმიანობის სფეროებს განეკუთვნება ადამიანის უფლებები, პოლიტიკური და უკანონო პატიმრების უფლებები, სახელმწიფო უწყებებში არსებული დარღვევები, თანამდებობის პირების უკანონო ქმედებები, უკანონო ბიზნეს გარიგებები, სამართალდამცავების მიერ ჩადენილი დარღვევები, სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის ინტერესების დაცვა და ა.შ.
მისი დაარსების დღიდან ორგანიზაციამ გამოიძია ხელისუფლების მიერ კანონდარღვევის არაერთი ფაქტი, რომელთა შორისაა მაღალჩინოსანთა ფარული ბიზნეს-საქმიანობები, ე. წ. „შეკერილი საქმეები“, ადამიანების პოლიტიკური ნიშნით დაკავების ფაქტები, პოლიციელთა მიერ ჩადენილი კანონსაწინააღმდეგო ქმედებები, შიდასახელისუფლებო ინტრიგები.
ზემოთაღნიშნულიდან გამომდინარე, არ არის გასაკვირი, რომ ხელისუფლებამ დაიწყო მოძრაობა „არა“-ს პოლიტიკური ნიშნით დევნა. თუმცა, ამჯერად ძალოვანების მხრიდან აღნიშნული ქმედება სისხლის სამართლებრივი დევნით შეინიღბა. კერძოდ: ა.წ. 11 ივლისს, დაახლოებით დილის 3:00 საათზე, მოძრაობა „არა“-ს ხელმძღვანელი, ლევან ჩიტაძე, მისი თანამოაზრე, ლევან კოჭლოშვილი და მათი მეგობარი ერეკლე ბუთიაშვილი (ეს უკანასკნელი არ მიეკუთვნება ზემოთაღნიშნულ ორგანიზაციას) მოსკოვის გამზირზე, მათ საცხოვრებელ კორპუსთან მდებარე ეზოში საუბრობდნენ, როდესაც ლევან ჩიტაძე და ლევან კოჭლოშვილი სამოქალაქო ტანსაცმელში მყოფმა პოლიციის თანამშრომელმა დააკავა, რომელსაც არც ვინაობა დაუსახელებია და არც სამსახურებრივი მოწმობა წარუდგენია. მას ახალგაზრდებისთვის არც დაკავების მიზეზი განუმარტავს. როგორც შემდგომ გაირკვა, იგი პოლიციის თანამშრომელი ლევან მგელაძე იყო. ორივე ახალგაზრდა გადაიყვანეს პოლიციის V განყოფილებაში.
დაკავებისას მგელაძემ ახალგაზრდებს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა, ჩამოართვა ტელეფონი, საბუთები და 2 საათის განმავლობაში არ აუხსნა დაკავების მიზეზი. პოლიციელების - ლონგინოზ ბოლქვაძის, ემილ კუპრავას, იოსებ თათენაშვილისა და ლევან მგელაძის საუბარში მოიაზრებოდა ბრალდება ყაჩაღობის მუხლითაც, ვინაიდან ერთ-ერთ დაკავებულს პისტოლეტის ფორმის სანთებელა აღმოუჩინეს. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ დაკავებულთა მეგობარი, ერეკლე ბუთიაშვილი, რომელიც არ არის მოძრაობა „არა“-ს წევრი, არ დააკავეს. მოგვიანებით, იყო მისი დაკავების მცდელობაც, რათა მომხდარიყო მისი, როგორც ერთადერთი მოწმის ნეიტრალიზება და შესაძლებელი გამხდარიყო საქმის ყაჩაღობის მუხლით აღძვრა. საბოლოოდ, ერეკლე ბუთიაშვილის დაკავება ვეღარ მოხერხდა, რის შემდეგაც მოძრაობის წევრებს პოლიციისადმი „ბოროტად“ დაუმორჩილებლობაში დასდეს ბრალი, რისთვისაც ჯერ დროებითი დაკავების საკანში გადაიყვანეს, ხოლო მოგვიანებით კი სასამართლომ მათ 400 ლარის გადახდა დააკისრა.
პოლიციის V განყოფლიებიდან წინასწარი დაკავების იზოლატორში გადაყვანისას მხოლოდ ერთ დაკავებულს მიეცა ტელეფონით სარგებლობის უფლება. მოგვიანებით კი სასამართლომ არ გაითვალისწინა განსასჯელთა მიერ დაყენებული შუამდგომლობები. ასევე საინტერესოა ის გარემოება, რომ სასამართლო სხდომაზე ჩიტაძისა და კოჭლოშვილის დამკავებლებად ლონგინოს ბოლქვაძე და იოსებ თათენაშვილი გააფორმეს, მაშინ როცა ისინი ლევან მგელაძემ დააკავა. სასამართლო პროცესზე პოლიციელებმა ჩვენება არაერთხელ შეცვალეს და მათი ჩვენებები ურთიერთგამომრიცხავი იყო, რის გამოც სასამართლო სხდომის ოქმი შეიცვალა.
გთხოვთ, შეაფასოთ აღნიშნული ფაქტი და რეაგირება მოახდინოთ მასზე. იმედია, მოკლე დროში შესაძლებელი იქნება შეხვედრის ორგანიზება, რათა პირადად მოგაწოდოთ დეტალური ინფორმაცია ამ და მსგავს ფაქტებთან დაკავშირებით.

To The Head of the European Union Delegation in Georgia Mr. Per Eklund
The allied social movement “Ara” (No) was founded by three different organizations in March 2010. The movement is active in the field of human rights generally, political and illegal prisoners’ rights, violations in Government institutions, illegal actions of government officials, illegal business deals, violations conducted by law enforcers, interests of socially unprotected citizens etc.
Since foundation, the organization has uncovered numerous violations including secret business activities of high government officials, so called “sued cases”, political persecutions, criminal conducts of law enforcers and internal tensions in the government.
Taking the above mentioned into cosideration it is not unusual that the authorities started to persecute the movement politically. However this time it has been covered under the mask of criminal prosecution. On 11th of July 2010, at about 3:00am the head of the social movement “Ara”, Levan Chitadze, his colleague Levan Kochloshvili and their friend Erekle Butiashvili (the later not being the member of the movement) were talking in the yeard of their house on Moscow Avenue when Chitadze and Kochloshvili were detained by a policeman dressed in civilian cloths. The policeman did not present his service ID or disclose identity, he did not even explain the reason of detention. He even abused the detained verbally and took them to the police department number five.
As it has turned out later, the policeman was Levan Mgeladze. The detained were not explained reasons of detention for two hours. In conversations between policemen Longinos Bolkvadze, Emil Kuprava, Ioseb Tatenashvili and Levan Mgeladze even the charges in robbery were considered as one of the detainees was found a pistol shaped lighter. It is noteworthy that the third person, Erekle Butiashvili, who is not the member of “Ara” was not arrested. There was an attempt to detain him later, in order to neutralize him as the only whitness, but it failed and two activists were charged of disobedience for which they were placed in the preliminary detention cell first, then trailed and charged of 400 lari.
It is also noteworthy that during their transfer from the fifth police department to the preliminary detention cell only one detainee was given the right to use the phone. Later the court did not even take their petitions into consideration. Also interesting is the fact that during the court hearing, two policemen, Longinos Bolkvadze and Ioseb Tatenashvili were registerd as detainants while it was Levan Mgeladze who did actually carry out the arrest. The policemen also changed their testimonies in court and the official protocol of the hearing was also changed accordingly.
We would like to ask you to evaluate the case and react within your competences. We hope that it will be possible to organize the meeting where we can provide more detailed information on this and other similar cases.