არაეფექტურად გახარჯული საერთაშორისო გრანტი
საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ საქართველოში ათასობით ტონა ისეთი შხამ - ქიმიკატები დარჩა, რომლებიც წამლავს ადამიანსა და სხვა ცოცხალ ორგანიზმებს, იწვევს სიმსივნურ დაავადებებს და ბავშვებში თანდაყოლილ დეფექტებს, აბინძურებს წყალს, საკვებსა და ჰაერს. ამ მხრივ ყველაზე უფრო საშიშ რეგიონს კახეთი წარმოადგენს. საერთაშორისო საზოგადოება აქტიურად ებრძვის ვადაგასულ შხამ - ქიმიკატებს. კახეთში ვადაგასული პესტიციდების რისკ - ფაქტორების შემცირების პროექტი ჰოლანდიის მთავრობამ დააფინანსა, ოღონდ ქართულმა მხარემ პროექტი ფაქტობრივად ჩააგდო.
სტოკჰოლმის კონვენციის ფარგლებში საქართველოში 2003 წელს შემუშავდა და დამტკიცდა პროგრამა, რომელიც მდგრადი ორგანული დამაბინძურებლების გაუვნებელყოფისა და ამ ნივთიერებებით დაბინძურებული ადგილების მართვას ითვალისწინებდა.
სპეციალისტების განმარტებით, მდგრადი ორგანული დამაბინძურებლები განსაკუთრებით საშიშია, ვინაიდან ისინი მათი გამორჩეული მდგრადობის გამო გარემოში დიდი ხნის განმავლობაში რჩებიან; შორ მანძილებზე გადაიტანებიან ბუნებრივი პროცესებით, მათ შორის მათი წარმოშობის ადგილიდან ათასობით კილომეტრის მოშორებითაც კი; გროვდებიან ცოცხალ ორგანიზმთა ქსოვილებში, უმთავრესად მათ მიერ მდგრადი ორგანული დამაბინძურებლებით დაბინძურებული საკვების, წყლის და ჰაერის მიღების შედეგად. წამლავენ ადამიანსა და სხვა ცოცხალ ორგანიზმებს, ახდენენ რა ფართო დიაპაზონის ტოქსიკურ ზემოქმედებას. მდგრადი ორგანული დამაბინძურებლების ზოგიერთი წარმომადგენლის (დიოქსინები, ფურანები) უაღრესად მცირე კონცენტრაციასაც კი შეუძლია მნიშვნელოვნად დააზიანოს ცოცხალ ორგანიზმთა თითქმის ყველა სისტემა (პირველ რიგში - იმუნური და რეპროდუქციული სისტემები).
სტოკჰოლმის კონვენციის ფარგლებში აღებული ვალდებულების შესრულებაში საქართველოს დახმარება ჰოლანდიის მთავრობამ აღმოუჩინა. 2005 წელს ჰოლანდიის მთავრობამ საქართველოში, მოლდოვეთსა და სომხეთში ვადაგასული პესტიციდების რისკ - ფაქტორების შესამცირებლად 1 500 000 აშშ დოლარი გამოყო. საქართველოში პროექტი ჰოლანდიის საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციამ „Milieukontaqt International“- მა განახორციელა.
პრიორიტეტულ რეგიონად კახეთი შეირჩა, რადგან ვადაგასული პესტიციდების პოტენციური უარყოფითი ზეგავლენის ქვეშ მოსახლეობა ყველაზე მეტად სწორედ ამ რეგიონში იმყოფებოდა. 1990 -იან წლებში უცოდინრობისა თუ დაუდევრობის გამო კახეთში პესტიციდების დიდი რაოდენობა მიწაში ჩამარხეს, რამაც საშიში ნივთიერებებით გარემოს დაბინძურების საფრთხე კიდევ უფრო გაზარდა.
პროექტი, რომელიც კახეთში პესტიციდებით მოწამვლის რისკ - ფაქტორების შემცირებას ითვალისწინებდა, 2006 წელს განხორციელდა. ჰოლანდიურმა ორგანიზაციამ Milieukontaqt International“- მა  საქართველოში პროექტის განმახორციელებლად ქართული არასამთავრობო ორგანიზაცია „სიღარიბის დაძლევის პრიორიტეტული მიმართულება“ შეარჩია. მანამდე, რეგიონში პესტიციდების ინვენტარიზაციისთვის და პროექტის განხორციელებისთვის საჭირო სამუშაოების ჩასატარებლად, „Milieukontaqt International“- მა ვადაგასული პესტიციდების მართვის სპეციალისტი იან ბეთლემი მოავლინა. ინვენტარიზაცია 2006 წლის მარტსა და აპრილში ჩატარდა.
ჟურნალისტური მოკვლევისას ინვენტარიზაციის ანგარიშის მისაღებად ჩვენ არასამთავრობო ორგანიზაცია „სიღარიბის დაძლევის პრიორიტეტულ მიმართულება“-ს  იმ მისამართზე მივაკითხეთ, რომელიც პროექტის განსახორციელებლად დადებულ ხელშეკრულებაში იყო მითითებული:  ქ. თბილისი, კოსტავას 68 ა. ამ მისამართზე განთავსებულ ოფისებში გვითხრეს, რომ ასეთ ორგანიზაციას ბოლო 5 წლის განმავლობაში იქ არ უმუშავია. ამ არასამთავრობო ორგანიზაციის დამფუძნებელი და მენეჯერი ხათუნა ახალაიაა, რომელიც ამავე დროს საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროში ნარჩენებისა და ქიმიურ ნივთიერებათა სამმართველოს უფროს სპეციალისტად მუშაობს. ხათუნა ახალაია 2006 წელსაც გარემოს დაცვის სამინისტროს თანამშრომელი იყო და იმავდროულად იმ არასამთავრობო ორგანიზაციის დამფუძნებელი და მენეჯერიც, რომელიც კახეთში პესტიციდებით მოწამვლის რისკ - ფაქტორების შესამცირებლად პროექტს ახორციელებდა. აღსანიშნავია, რომ 2010 წლის თებერვლიდან ივლისის ჩათვლით, არაერთგზის მცდელობის მიუხედავად, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრომ კახეთში 2006 წელს ჩატარებული ინვენტარიზაციის ანგარიში არ მოგვაწოდა. სამინისტროში განაცხადეს, რომ ასეთი ანგარიში უწყებაში არ არსებობს. საბოლოოდ ინვენტარიზაციის ანგარიშის მოპოვება მაინც შევძელით, ოღონდ არაოფიციალური გზებით.
ანგარიშის მიხედვით, კახეთში მთლიანად მოძიებულ იქნა 26 საწყობი, რომელიც დაახლოებით 300 ტონამდე ვადაგასულ პესტიციდს მოიცავდა.
„ბევრი საწყობი ძალიან ცუდ მდგომარეობაშია და წარმოადგენს საფრთხეს ადამიანის ჯანმრთელობისა და გარემოსთვის. ერთ-ერთ ასეთ საწყობში შეუფუთავად ინახება ხორბლის მარცვალი, რომელსაც იყენებენ ადამიანები. FAO-ს მიერ შემუშავებული სქემის შესაბამისად, განსაზღვრულ იქნა 5 პრიორიტეტული საწყობი, რომელიც განიხილება მაღალი რისკის მქონე ადამიანის ჯანმრთელობასა და გარემოზე. ესენია: საქობო, ყვარელი, აჩინებული, ქვემო ალვანი და ვაჩნაძეანი. ამ საწყობების დასუფთავება მნიშვნელოვნად ამცირებს ვადაგასული პესტიციდებით გამოწვეულ რისკს კახეთის რეგიონში“, - ნათქვამია ანგარიშში. კონსულტანტი იან ბეთლემი რეკომენდაციებში აღნიშნავს, რომ უნდა მოხდეს დაბინძურებული ნიადაგის ფიტორემიდიაცია, ანუ აღდგენა, რადგან ინვენტარიზაციის შედეგების მიხედვით, ნახევარი ვადაგასული პესტიციდებისა წარმოადგენს დაბინძურებულ ნიადაგს. „უნდა აღინიშნოს, რომ აღმოჩენილი დაბინძურებული ნიადაგების ზუსტი რაოდენობა შეუძლებელია განსაზღვრულ იქნას. ზოგიერთ საწყობში ნაპოვნი იქნა დამარხული პესტიციდები. უმეტესი აღმოჩენილი ვადაგასული პესტიციდებისა არის შეფუთვის გარეშე ან ნაწილობრივ შეფუთულია. მათი სახელი და ქიმიური შემადგენლობა უმეტესი შემთხვევისას უცნობია“, - აღნიშნულია ანგარიშში.
თინა წიკლაური, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს კახეთის რეგიონული სამმართველოს ყოფილი  სპეციალისტი: „საქობოს საწყობში ინახებოდა ისეთი ქიმიკატები, როგორიცაა დაფქვილი, კოლოიდური და სველებადი გოგირდი, ცინები, ბეთანილი, დიოქსინი და დენდრობაცილინი, რომლებიც ისედაც საშიშია ადამიანის ჯანმრთელობისთვის. მდგომარეობა 1994 წლიდან გართულდა, როცა საწყობმა ფუნქციონირება შეწყვიტა, გაიძარცვა და პესტიციდები ღია ცის ქვეშ დარჩა. რამდენიმე წლის შემდეგ საწყობის ტერიტორიაზე ხანძარი გაჩნდა და ქიმიკატების ნაწილი დაიწვა. ხანძარი იმდენად ძლიერი იყო, რომ დამწვარი პესტიციდების სუნი მთელს რაიონში იგრძნობოდა. განადგურებული საწყობიდან, წლების განმავლობაში, პესტიციდები ტომრებიდან გადმოიყარა და საწყობის ტერიტორიაზე, დაახლოებით 1 ჰექტარზე მიმოიფანტა. ნალექის დროს ქიმიკატები დნებოდა, მიწაში და სანიაღვრე არხებში ჩაედინებოდა, საიდანაც ჯერ ალაზნის სარწყავ არხში, შემდეგ კი მდინარე ალაზანში ხვდებოდა. ამ გზით წყალი ბინძურდებოდა. წყალს კი გლეხები სარწყავად იყენებენ და შესაბამისად მოსავალიც იწამლებოდა. საწყობის მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრები მოქალაქეები მასობრივად არიან დაავადებულები სხვადასხვა დაავადებებით, ძირითადად კი, ალერგიით და ასთმით. ბევრი ადამიანი ახალგაზრდა ასაკში სისხლის და ფილტვის კიბოთი გარდაიცვალა. ასევე ხშირად იბადებიან მკვდარი და ინვალიდი ბავშვები. პროექტს, რომელიც მიზნად პესტიციდების შეგროვებას, გატანას და ტერიტორიის დასუფთავებას ისახავდა, ძალიან დიდი მნიშვნელობა ჰქონდა“.
პესტიციდების გატანისას პროექტის მკაცრი მოთხოვნები კახეთში არ დაცულა. მაგალითად, საქობოს საწყობიდან მხოლოდ ტომრებში მოთავსებული პესტიციდები გაიტანეს, რომელიც საწყობიდან 10-მეტრში მცხოვრები ლიდა დუდაევას სახლის კედელთან ეყარა. საწყობის ტერიტორიაზე დღემდეა მომიფანტული სხვადასხვა ფერის შხამ - ქიმიკატები, რომელიც წვიმის დროს სანიაღვრე არხებში ჩაედინება. ასევე, ტერიტორია რამდენიმე ადგილზე დაჭაობებულია და პესტიციდების მძაფრი სუნი დგას. საწყობიდან აღმოსავლეთით, დაახლოებით 40 მეტრში მიწის გროვაა.
მიხეილ ბეგიაშვილი, სიღნაღის რაიონის სოფელ საქობოს მკვიდრი: „მუშებმაორი დღე იმუშავეს. რაც ტომრებში იყო, მხოლოდ ის წაიღეს, დანარჩენი კი, ტრაქტორი მოიტანეს, ორმო გაჭრეს და საწყობის ტერიტორიაზე მიმოფანტული შხამ - ქიმიკატების ნაწილი შიგ ჩაყარეს, მერე მიწა მიაყარეს. ნიადაგის აღდგენას ვინ ჩივის, მიწაზე დაყრილი შხამ - ქიმიკატები საერთოდ არ შეუგროვებიათ. წელიწადის რა დროც არ უნდა იყოს, პესტიციდების მძაფრი სუნი დგას. განსაკუთრებით ზაფხულში აქ ცხოვრება შეუძლებელია. ისეთი სუნია, ეზოში ვერ გამოვდივართ. 10 წელია რაც ამ უბანში გადმოვედი საცხოვრებლად. 55 წლის ვარ და რაც აქ ვცხოვრობ, მე და ჩემს მეუღლეს მუდმივად თავის ტკივილები გვაქვს და სუნთქვაც გვიჭირს. ამ უბანში ყველა ასეა. გახშირებულია სიმსივნური დაავადებები. ახალგაზრდები სისხლის და სასუნთქი გზების პათოლოგიებით კვდებიან“.
მაისო ვარამაშვილი, სოფელ საქობოს მკვიდრი: „საწყობიდან 12 მეტრში ვცხოვრობ. მუშები მხოლოდ 2 დღე გამოჩნდნენ. ის პესტიციდები მოაგროვეს, რომელიც ტომრებში ეყარა და დაბნეული არ იყო. აი, იმ მიწის გროვას ხომ ხედავთ? ტრაქტორი ერთი საათით ამუშავეს. მთელი შხამები რაც მიწაზე იყო, იმ გორის ქვეშ მოაქციეს“.
სიღნაღის რაიონის ექიმი - ონკოლოგის მარინა კვირიკაშვილის თქმით, საქობოში, საწყობთან ახლოს მცხოვრები ბევრი ახალგაზრდა ფილტვის კიბოთია დაავადებული: „სპეციალური კვლევა არ ჩაგვიტარებია და არც ზუსტი სტატისტიკური მონაცემები გვაქვს, მაგრამ ვფიქრობ, რომ ონკოლოგიური დაავადებების ზრდა პესტიციდების საწყობს უკავშირდება“.
პესტიციდების ყოფილი საწყობიდან რამდენიმე მეტრში ამჟამად მშენებლობა მიდის. ერთ-ერთი შენობის კედელზე გამოკრული ბანერის მიხედვით, შპს „აგრო ჯგუფი“ თურქულ კომპანიასთან პარტნიორობით, სპირტის ქარხანას აშენებს.
ზიტა იმანოვა, „კახეთის რეგიონში ვადაგასული პესტიციდების რისკ - ფაქტორების შემცირების პროექტის“ რეგიონალური მენეჯერი: „პროექტის მიმდინარეობისას ჩვენ  ვიღებდით  ნიადაგის სინჯებს და ვაგზავნიდით გარემოს დაცვის სამინისტროში. თუ სამინისტროში ანალიზის ჩატარება გაძნელდებოდა, რადგან საჭირო ხელსაწყოები მაშინ იქ არ იყო, ნიადაგის ნიმუში ჰოლანდიაში იგზავნებოდა და იქ დგინდებოდა რა დონეზე იყო ნიადაგი დაბინძურებული. ანალიზის პასუხის მიხედვით ხდებოდა ტერიტორიის გაწმენდა. ზოგ ობიექტზე მხოლოდ ზედაპირული დაბინძურება იყო, ზოგან ათ სანტიმეტრზე ჩავდიოდით. ხშირი იყო შემთხვევა, როცა ერთი მეტრის სიღრმეზე უნდა ჩავსულიყავით. სამწუხაროდ, მე პროექტის მხოლოდ პირველ ეტაპზე ვიმუშავე. შემდეგ სამუშაოდ სხვა სამსახურში გადავედი, მაგრამ ვიცი, რომ კახეთი პესტიციდებისგან გაიწმინდა და უფრო მეტიც, არის ისეთი ტერიტორიები, სადაც ნიადაგის გაწმენდის შემდეგ მოხდა მისი გამწვანებაც. მაგალითად, თელავში აჩინებულის ტერიტორია  გასუფთავდა და ნაძვები დარგეს. ნერგებმა გაიხარა, რადგან ტერიტორია სრულად გაიწმინდა“.
საქობოს საწყობის მსგავსად, მხოლოდ ტომრებში დარჩენილი პესტიციდებია გატანილი თელავში, აჩინებულის ტერიტორიაზე მდებარე სოფქიმიის ყოფილი საწყობიდანაც. ჩვენ ადგილზე დავათვალიერეთ საწყობის ტერიტორია, სადაც შხამ - ქიმიკატები ისევ არის მიმოფანტული და პესტიციდების მძაფრი სუნია. ამასთან, ტერიტორიაზე ახლადდარგული ერთი ნაძვის ხეც კი არ დგას.
პროექტით გათვალისწინებული შედეგები საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს უნდა მიეღო. სამინისტროს ევალებოდა, კონტროლი გაეწია, რომ პროექტით გათვალისწინებული სამუშაოები დროულად და კარგად შესრულებულიყო. ასევე სამინისტროს ეკისრებოდა შეგროვებული ვადაგასული პესტიციდების შემდგომი მოვლა - პატრონობა.
„გარემოს დაცვის სამინისტროში დოკუმენტები არ არის“
2008 წლის 3 დეკემბერს, პესტიციდებთან ბრძოლის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს ვებგვერდზე განთავსდა შემდეგი ინფორმაცია: „გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო „საქართველოში არსებული ვადაგასული და ხმარებისათვის უვარგისი პესტიციდების შეგროვება, შეფუთვა და დროებით უსაფრთხო განთავსება“ - პროექტის ფარგლებში ახორციელებს პროგრამას, რომლის საფუძველია მდგრადი ორგანული დამაბინძურებლების შესახებ სტოკჰოლმის კონვენციის მე-6 მუხლით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულება. როგორც სამინისტროს ნარჩენებისა და ქიმიური ნივთიერებების მართვის სამმართველოს უფროსმა ალვერდ ჩანქსელიანმა განაცხადა, პროექტი საქართველოში 2007 წლიდან ხორციელდება, რისთვისაც სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 100 ათასი ლარი გამოიყო. სხვადასხვა რეგიონში - ქვემო ქართლში, მცხეთა-მთიანეთში, შიდა ქართლსა და იმერეთში დასუფთავდა 12 სასაწყობო ობიექტი და 45 ტონამდე ვადაგასული ხმარებისათვის უვარგისი პესტიციდი შეგროვდა, შეიფუთა და უსაფრთხოდ განთავსდა საგარეჯოს რაიონის სოფელ ბადიაურში სპეციალურად აგებულ დროებით საწყობში.  აღნიშნული პესტიციდების გარკვეული რაოდენობა წარმოადგენს მდგრად ორგანულ დამაბინძურებლებს, რომლებიც ადამიანის ჯანმრთელობასა და სხვა ცოცხალ ორგანიზმებს საფრთხეს უქმნის და იწვევს ტოქსიკურ ზემოქმედებას, სიმსივნურ და სხვადასხვა ქრონიკულ დაავადებებს. გასულ წელს, გარემოს დაცვის სამინისტრომ ჰოლანდიის არასამთავრობო ორგანიზაცია „Milieukontaqt International“ -ის ფინანსური მხარდაჭერით მსგავსი სამუშაოები კახეთის რეგიონში განახორციელა“, - აცხადებს ჩანქსელიანი. http://www.garemo.itdc.ge/index.php?site-id=83&page=3&id=52&year=2008&month=0
2010 წლის 8 თებერვალს წერილობითი განცხადებით მივმართეთ საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს და მოვითხოვეთ, „კახეთის რეგიონში ვადაგასული პესტიციდების რისკ - ფაქტორების შემცირების“ პროექტის გაცნობა. ასევე, ინფორმაცია, თუ რა სამუშაოები შესრულდა პროექტის ფარგლებში. 19 თებერვალს სამინისტროდან იმ სამუშაოების ჩამონათვალი მივიღეთ, რომელიც პროექტის ფარგლებში განხორციელდა. წერილში პროექტის შესახებ არაფერია ნათქვამი.
2010 წლის 4 მარტს კვლავ მივმართეთ გარემოს დაცვის სამინისტროს და განმეორებით მოვითხოვეთ „კახეთის რეგიონში ვადაგასული პესტიციდების რისკ - ფაქტორების შემცირების“ პროექტის გაცნობა, ასევე შემდეგი ინფორმაცია: უცხოელი კონსულტანტის პირველი ეტაპის ინვენტარიზაციის ფაზის ანგარიში; განხორციელებული სამუშაოების ანგარიში; ვის მიერ ხორციელდებოდა მონიტორინგი განხორციელებულ სამუშაოებზე და მონიტორინგის ანგარიში; ვინ იყო პასუხისმგებელი პროექტის საბოლოო შედეგის მიღებაზე; 2010 წლის 26 მარტს სამინისტროდან გვაცნობეს, რომ პროექტი სამინისტროში არ ინახება; პროექტის შესახებ განხორციელებული ღონისძიებებისა და მიღწეული შედეგების შესახებ ანგარიშები კი მოთავსებულია „Milieukontaqt International“-ის ვებგვერდზე. სამინისტროს წერილში არაფერია ნათქვამი, სამინისტროში არის თუ, არა დაცული იგივე ინფორმაცია, რომლის გაცნობასაც „Milieukontaqt International“-ის ვებგვერდზე გვთავაზობენ.
2010 წლის 12 აპრილს ისევ მივმართეთ გარემოს დაცვის სამინისტროს და მოვითხოვეთ, მოეწოდებინათ სტოკჰოლმის კონვენციის ფარგლებში ჩატარებული წინასწარი ინვენტარიზაციის ამსახველი დოკუმენტაციის, ასევე სამინისტროსა და ორგანიზაცია  „Milieukontaqt International“-ს შორის პროექტის განხორციელების თაობაზე გაფორმებული ხელშეკრულების ასლი. სამინისტროდან წერილი 27 აპრილს მივიღეთ. სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი ეკატერინე ბენდელიანი სამინისტროს გარემოს ინტეგრირებული მართვის დეპარტამენტის უფროსის პაატა ჭიპაშვილის 2010 წლის 22 აპრილის წერილზე დაყრდნობით გვატყობინებს: „სტოკჰოლმის კონვენციის ფარგლებში ჩატარებული ინვენტარიზაციის შესახებ ინფორმაცია განთავსებულია ორჰუსის ცენტრის ვებგვერდზე www.aarhus.ge. სამინისტროსა და „Milieukontaqt International“-ს შორის დადებული ხელშეკრულება პროექტის განხორციელების თაობაზე არ არსებობს. ორგანიზაციის შერჩევის დოკუმენტაცია სამინისტროში არ არის“.
სტოკჰოლმის კონვენციის ფარგლებში ჩატარებული ინვენტარიზაციის შესახებ ინფორმაცია ორჰუსის ცენტრის ვებგვერდზე არ აღმოჩნდა. საქართველოში ორჰუსის ცენტრის ხელმძღვანელის ხათუნა გოგალაძის განმარტებით, სამინისტროს მათთვის აღნიშნული ინფორმაცია არ მიუწოდებია.
„კახეთის რეგიონში ვადაგასული პესტიციდების რისკ - ფაქტორების შემცირების“ პროექტი, როგორც დოკუმენტი რომ არსებობს და ის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროში რომ აქვთ, ამას რამდენიმე დოკუმენტი ადასტურებს:
1/. უცხოელი კონსულტანტი ინვენტარიზაციის ანგარიშში პროექტს არაერთხელ ახსენებს;
2/. გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე სოფიკო ახობაძე 2007 წლის 04 აპრილის წერილით 09/03 – 12/945 არასამთავრობო ორგანიზაცია „Milieukontaqt International“-ის დირექტორს იერფას დონნერს ატყობინებს: „მოხარულნი ვართ და მივესალმებით თქვენს გადაწყვეტილებას ვადაგასული პესტიციდების პროექტის გაგრძელებასთან დაკავშირებით. პროექტი „ვადაგასული პესტიციდების რისკ ფაქტორების შემცირება კახეთის რეგიონში“ ძალიან მნიშვნელოვანი პროექტია და მზად ვართ გავაგრძელოთ. ხელშეკრულებასთან დაკავშირებით მიმდინარეობს მუშაობა ახალ ასპექტებზე სამინისტროს იურიდიულ დეპარტამენტში და შეგატყობინებთ დასრულებისთანავე.
მიუხედავად არაერთი მტკიცებულებისა, რომ დოკუმენტაცია უნდა არსებობდეს, გარემოს დაცვის სამინისტროში უარყოფენ, რომ პესტიციდების გატანასთან დაკავშირებული დოკუმენტაცია აქვთ. კითხვაზე, თუ რატომ არ აქვთ დაცული ეს მნიშვნელოვანი ინფორმაცია, პასუხი არ არსებობს.
„ამ ხნის კაცი ვარ და სადაც შეგხვდები, შუაზე გაგხეთქავ“
2010 წლის 29 ივლისს, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსთან შეთანხმების შემდეგ, სამინისტროს გარემოს ინტეგრირებული მართვის დეპარტამენტის ნარჩენებისა და ქიმიურ ნივთიერებათა მართვის სამმართველოს უფროსს ალვერდ ჩანქსელიანსა და ამავე სამმართველოს სპეციალისტს ხათუნა ახალაიას შევხვდით. პროექტის მიმღები სამინისტროდან სწორედ აღნიშნული სამმართველო იყო. შეხვედრა ორჰუსის ცენტრის დარბაზში შედგა.
- ბატონო ალვერდ, გაქვთ ინფორმაცია პროექტის შესრულების შემდეგ სამიზნე ადგილებზე რა მდგომარეობაა?
ალვერდ ჩანქსელიანი: პროექტამდეც ბევრჯერ მინახია და პროექტის შემდეგაც ბევრჯერ ვნახე ის ადგილები.
- აღარ ყრია პესტიციდები ე.წ. გაწმენდილ ტერიტორიებზე?
ა.ჩ: სად, სად, ეგ სად?
ხათუნა ახალაია: აღარ ყრია.
- დარწმუნებული ხართ?
ხ.ა: დიახ.
- გუშინაც ვიყავით მე და ჩვენი კიდევ ერთი ჟურნალისტი თელავსა და სიღნაღში და ვნახეთ, რომ და შხამ - ქიმიკატები ისევ ყრია. ამასთან მიმდებარე ტერიტორიაზე საშინელი სუნი დგას. უნდა მომხდარიყო თუ არა პროექტის ფარგლებში ნიადაგის რემედიაცია?
ა.ჩ: არა.
- პროექტის მონაწილეებმა გვითხრეს, რომ პროექტი ნიადაგის რემედიაციასაც ითვალისწინებდა.
ა.ჩ: ვინ რა გითხრა, მე არ მაინტერესებს. ვიღაცამ რა გითხრა ქუჩაში, მე რაში მაინტერესებს? ჩვენი ნათქვამი არის ოფიციალური.
- ზიტა იმანოვას ხომ იცნობთ? პროექტის რეგიონული მენეჯერი იყო კახეთში. ჩვენთან ინტერვიუში მან აღნიშნა, რომ ნიადაგის აღდგენის მიზნით, თელავში, შხამ - ქიმიკატებისგან გაწმენდილ ტერიტორიაზე ნაძვები დაირგო. ნაძვები ვერსად ვნახეთ.
ა.ჩ: ეხლა გამოცდას მიტარებ თუ რას მიტარებ? შენ სანამ დაიბადებოდი, ინვენტარიზაცია ჩატარებული მაქვს მთელს საქართველოში. კონკრეტული შეკითხვები მჭირდება.
- ხომ გაეცანით ჩვენს წერილს, სადაც კითხვებია ჩამოწერილი. გვიპასუხეთ დასმულ შეკითხვებზე. ამ პროექტთან დაკავშირებით სამინისტროში რა დოკუმენტებიც გაქვთ, გაგვაცანით.
ა.ჩ: ამაზე პასუხი უკვე გაცემულია.
- არაფერი არ გვაქვსო, ეს არის პასუხი?
ა.ჩ: არ არის და მორჩა.
- რატომ არ არის? ამხელა პროექტი განხორციელდა სამინისტროსთან ერთად, სამინისტრო უწევდა კონტროლს პროექტის მიმდინარეობას და არავითარი დოკუმენტაცია არ ინახება სამინისტროში?
ა.ჩ: არ იყო საჭირო დოკუმენტაცია.
- პესტიციდები რომ ისევ მიწაზე ყრია, შესრულების ანგარიშში რა ჩაწერეთ, ყველაფერი გასუფთავებულიაო?
ა.ჩ: რა ყრია? რა ყრია? რა არის პესტიციდი იცი შენ? აბა მითხარი რას ნიშნავს პესტიციდი? (ჩანქსელიანმა ხმას აუწია და ყვირის). მშვენიერი პასუხი გაქვთ წერილობით გაცემული. ჩემს მიმართ შეკითხვები თუ გაქვთ, დასვით. ახსნა - განმარტებებს ნუ მთხოვთ, შეკითხვა დასვით.
- სამინისტრო არის თუ არა ვალდებული, შეამოწმოს რა შედეგები იქნა მიღებული პროექტის განხორციელების შედეგად?
ა.ჩ: რა თქმა უნდა მთავრობა დაინტერესებულია, რომ პროექტი კარგი შედეგით დასრულდეს. მე წარმოვადგენ სტრუქტურის ხელმძღვანელს. ყველა ეს საკითხები ურთიერთშეთანხმებით ხორციელდებოდა. იმ პროექტის ფარგლებში რაც იყო გასაკეთებელი, ის სამუშაო შესრულდა.
- საქობოს მაცხოვრებლებმა ჩვენთან საუბარში განაცხადეს, რომ ორმო გაჭრეს, შხამ - ქიმიკატები შიგ ჩაყარეს და მიწა მიაყარეს.
ხ.ა: ვინ თქვა ეგ? ვაიმე ჩემი სიკვდილი... შე ინტრიგანო... დაგარტყავ სახეში პირდაპირ. გამომიყვანე მდგომარეობიდან იდიოტო შენ... მაშ მტყუნის...

International Grant Spent Ineffectively
After the break down of the Soviet Union, thousands of tones of poison chemicals were left in Georgia poisoning people, causing cancer and inborn defects, polluting the water, food and air. The most dangerous region is Kakheti where the international society actively fights against the expired poison-chemicals. The project eliminating the risk factors of the expired pesticides is sponsored by the Netherlands government, but Georgian side practically failed to implement it.
In the frameworks of the Stockholm Convention, in 2003, the program regarding the elimination of the organic contaminants and controlling the polluted areas was launched.
According to the explanations made by the specialists, the organic contaminants are especially dangerous because of their distinctive steadiness and endurance; the natural processes can disperse them far from their place of origin; they accumulate in the living organisms, mainly, through the polluted food, water and air. They poison the people and other living organisms, affecting them in a wide range. Even the smallest portion of some representatives of organic contaminants, (dioxins and furans) can damage the whole system of the living organisms (first of all – immune and reproductive systems).
The government of Netherlands helped Georgian government to perform the duties undertaken in the frameworks of the Stockholm Convention. In 2005, the government of Netherlands gave 1 500 000 US dollars for eliminating the risk factors of the expired pesticides in Georgia, Moldova and Armenia. The project was implemented by Netherlands international non-governmental organization “Milieukontaqt International.”
Kakheti was chosen to be the region of priority since it’s most negatively impacted by the expired pesticides. Because of ignorance or negligence of 1990 years, the danger of pollution by poisonous substances is increasing.
The project concerning the elimination of risk-factors of the poisonous pesticides was implemented in 2006. Netherlands organization “Milieukontaqt International” chose the non-governmental organization “The Prioritical Direction for Overcoming Poverty” for implementing the project. “Milieukontaqt International” sent a specialist of controlling the expired pesticides Ian Bethlehem for making inventorization and conducting the relevant works. Inventorization took place in March and April of 2006.
While making a journalistic inquest, we addressed the non-governmental organization “Prioritical Direction for Overcoming Poverty” according to the address indicated in the agreement of the project implementation: #68 A Kostava St, Tbilisi, where we were told that this organization has stopped working there 5 years ago. The founder and the manager of the organization is Khatuna Akhalaia, who also works as a chief specialist of chemical remains and substances in the Ministry of Environmental Protection and Natural Resources. Khatuna Akhalaia was a Ministry official in 2006 as well and simultaneously held the post of a founder and manager of the non-governmental organization which was implementing the risk-factors of the poisonous pesticides. It should be noted, that since the February of 2010 till the July of the same year, despite many requests, Environmental Protection and Natural Resources Ministry never presented the report of inventorization. The Ministry declared that this kind of a report doesn’t exist at all. Finally, we managed to obtain the report, using non-official ways.
According to the report, 26 storehouses were found in Kakheti which included approximately 300 tones of expired pesticides.
“Many storehouses are in terrible conditions and endanger environment and the lives of people. In one of these storehouses, the unwrapped wheat grain is kept, which is used by people. According to the scheme established by FAO, 5 prioritical storehouses presenting the highest risk in terms of endangering lives of people and environment were determined. These are: Saqobo, Yvareli, Achinebuli, Kvemo Alvani and Vachnadzeani. The cleaning of these pesticides considerably eliminates the risks of the expired pesticides in Kakheti region,” – states the report. The consultant Ian Bethlehem notes that the phytoremidation or the restoration of the polluted soil is necessary since according to the results of the inventorization, the half of the expired pesticides is a polluted soil. “It should be noted that it’s impossible to determine the exact size of the polluted land. In some of the storehouses the buried pesticides have been discovered. Most of the discovered pesticides are not wrapped at all or just half wrapped. Most of the times, their name and chemical consistence is unknown,” – notes the report.
Tina Tsiklauri, the former specialist of the Ministry of Environmental Protection and Natural Resources Kakheti Regional Agency: “Saqobo storehouse preserved the chemicals like the ground, colloidal and moist suphur, cene, betanil, dioxin and dendrobate, which are dangerous for human health. The situation worsened from the beginning of 1994, when the storehouse stopped functioning, got robbed and the pesticides were left with no care. Several years later, the fire started in the territory of the storehouse burned the part of the chemicals. The fire was so strong that the smell of the burned chemicals was felt in the whole region. For years, the pesticides were spreading from the destroyed storehouse, dispersing approximately at the 1 hectare land territory. While raining, the chemicals would melt and pour into the soil and water canals, from where it would stream into Alazani irrigating canal, then into the river of Alazani. This polluted the water. Consequently, the water poisoned the harvest. People living in the surroundings of the storehouse territory are massively ill with different diseases, basically allergies and asthma. Many young people died with blood and lung cancer. Often, the dead and invalid children are born. The project aiming for collecting, carrying out and cleaning the territory had a huge meaning.”
While carrying out the pesticides the project requirements were not met. For example, from Sakobo storehouse only those pesticides put in the sacks were carried out. These sacks were lying in 10 meters from the storehouse at the wall of Lida Dudaeva’s house. There are still different colored poisonous chemicals dispersed at the territory of the storehouse pouring into the water drains during the rain. Also, the territory has become bogged up in several places and the harsh smell of pesticides prevails. In the east of the storehouse, in approximately 40 meters, there is a pile of soil.
Mikheil Begiashvili, the resident of Signani Region, village Sakobo: “The workmen worked only for two days. They took out only what was in the sacks. Then they brought the tractor, dug a hole and stuffed the left poisonous chemicals in it and covered with soil. Who cares about the restoration of the soil, they have not even collected the poisonous chemicals left on the ground. No matter what time of the years, the harsh smell of pesticides prevails. Especially, it’s hard to live there in summer. We can’t even get out because of the smell. It’s been 10 years I’ve been living in this district. I’m 55 years old now, and since we lived here, my wife and I constantly had headaches and breathe problems. Everybody is like this in this district. Tumor diseases are common. Young people are dying from the blood and respiration pathologies.”
Maiso Varamishvili, the resident of the village Sakobo: “I live in 12 meters from the storehouse. The workmen showed up 2 days ago. They collected the pesticides that were already put in sacks. And do you see that pile of soil? The tractor worked for about an hour. All the poison chemicals left on the ground, now are stuffed under that hill.”
According to Marina Kvirikshvili, an oncologic doctor from Signai Region, village Sakobo, many young people living near the storehouse has died from the lung cancer: “we’ve never conducted a special research and don’t have exact statistic data, but think that the growth of oncologic illnesses is connected to this storehouse.”
In couple of meters from the former pesticides storehouse, there’s a new building being constructed. According to the signboard of one of the walls, Limited Liability Company “Agro Group” is building an alcohol factory partnering with Turkish company.
Zita Imanova, the regional manager of the project “Eliminating the risk-factors of the expired pesticides in Kakheti Region:” “The project course covered the testing of the soil. We tested the soil and sent the results to the Ministry of Environmental Protection. When the analyses was hard to conduct because of the lack of the necessary tools, the patterns of the soil were sent to the Netherlands where it was determined on what level is the soil polluted. According to the results of the analyses, the place was cleaned. Some objects were polluted shallowly, for some places we had to go in ten centimeters deep. Unfortunately, I worked only in the beginning of the project. Then I moved to another job, but I know that Kakheti got cleaned from the pesticides and there are some territories where after the cleaning, the planting of greenery took place.”
Like Sakobo storehouse, only pesticides kept in the sacks are taken out of Telavi, village Sopkimia situated in the Achinebuli territory. We observed the storehouse territory, where the poison chemicals are still dispersed and the harsh smell of pesticides prevails. There is no fir tree planted in this territory.
The Ministry of Environmental Protection and Natural Resources was supposed to accept the foreseen results of the project. The Ministry  was supposed to control the timely and proper implementation of the project works. Also, the Ministry was responsible for future patronage of the project.
No Documents Found in the Ministry of Environmental Protection
On December 3rd, 2008, the following information was located in the website of the Ministry in relation with the international day against pesticides: “The Ministry of Environmental Protection and Natural Resources, in the frameworks of the program “the collecting, wrapping and temporal secure locating of the expired and useless pesticides in Georgia,” is implementing a program, the basis of which is the performance of the duties undertaken according to the article 6 of Stockholm Convention. As Alverd Chankseliani, the director of the agency of remains and chemical substances stated, the project has been implementing in Georgia since 2007. 100 thousand dollars were provided from the budget for it. In different regions, Kvemo kartli, Mtskheta-Mtianeti, Shida Kartli and Imereti, 12 storehouse objects and about 45 tones of expired, useless pesticides were collected, wrapped and securely located in the temporal storehouse, specifically built in Sagarejo Region, village Badiauri. The certain number of these pesticides are organic contaminants endangering humans and other living organisms, causing toxic impact, tumors and other chronic illnesses. Last year, by the financial support of the non-governmental organization “Milieukontaqt International” the Ministry of Environmental Protection implemented works in Kakheti Region,” – states Chankseliani.
On February 8th, 2010, we addressed the Ministry of Environmental Protection and Natural Resources in the written form and requested the acquaintance with the project “Eliminating the Risk-factors of the Expired Pesticides in the Regioin.” Also, we requested the information regarding the implemented works in the frameworks of the project. On February 19th, the Ministry provided us with the list of those works that have been implemented in the frameworks of the project. This letter says nothing about the project.
On March 4th, 2010, we again addressed the Ministry of Environmental Protection and repeatedly requested the acquaintance with the project “Eliminating the Risk-factors of the Expired Pesticides in the Regioin’’ and the following information: the report of the foreign consultant on the first phase of the inventorization; the report on the implemented works; who monitored the implemented works and the report of the monitoring; who held the ultimate responsibility on the results of the project; On March 26th, 2010, the Ministry informed us, that the project was not kept in the Ministry; the activities carried out in the frameworks of the project and reached results are located in “Milieukontaqt International” website. The Ministry letter doesn’t say whether or not the information put in the website of “Milieukontaqt International” is available in the Ministry.
On April 12th, 2010, we addressed the Ministry of Environmental Protection again and requested the documentation on the preliminary inventorization conducted in the frameworks of the Stockholm Convention, also a copy of an agreement between the Ministry and organization “Milieukontaqt International.” We received a letter from the Ministry on April 27th. The director of Public Relations Service of the Ministry Ekaterine Bendeliani informs us on the basis of the letter of the director of the Department of Integrated Managing of the Environment Paata Chipashvili: “The information about the inventorization conducted in the frameworks of Stockholm Convention is located on the orhus website www.aarhus.ge  No agreement exists about the implementation of the project between the Ministry and “Milieukontaqt International.” No documentation exists about the selecting of the organization.”
No information about inventorization in the frameworks of Stockholm convention is found at the Orhus Center website. The supervisor of the Orhus Center in Georgia Khatuna Gogaladze explains that the Ministry never provided this information.
The fact that project “Eliminating the Risk-factors of the Expired pesticides” exists and is kept in the Ministry of Environmental Protection and Natural Resources, is confirmed by several documents:
1/. The foreign consultant mentions the project in the inventorization report couple of times;
2/. The assistant of the Minister of Environmental Protection and Natural Resources Sopiko  Akhobadze informs the director of non-governmental organization Ierfas Donner: “We are glad about your decision of prolonging the project of the expired pesticides. The project “Eliminating the risk-factors of the expired pesticides is a very important project and we are ready to continue working on it. The Ministry Legal Department is working on the new aspects of the agreement, we’ll let you know about it right when it’s completed.
Despite numerous allegations that the documentation should exist, the Ministry of Environmental Protection states that they have no document concerning the carrying out of the pesticides. To the question, why they don’t have such important information, nobody answers.
I will make you pay wherever I meet you again
On July 29, 2010, after making an agreement with the Head of the Public Relations Department of the Ministry of Environmental Protection and Natural Resources, we met the head of the Integrated Managing Department Agency for Remains and Chemical Substances Alverd Chankseliani and the specialist of the same agency Khatuna Akhalaia. The project was assigned to this particular agency. The meeting took place in Orhus Center.
- Mr. Alverd, do you know what kind of a situation will characterize the target locations upon completion of the project?
Alverd Chankseliani: I’ve seen many of these places before and after the project.
- So there are no more pesticides in the so called “clean” territories?
Alverd Chankseliani: Where? Where is that?
Khatuna Akhalaia: No, there are not.
- Are you sure?
Khatuna Akhalaia: Yes.
- Madona and I went to Telavi, Signani, yesterday and saw that the poison chemicals are still there and that a terrible lofts in the air. Didn’t the project include remediation works?
Alverd Chankseliani: No.
- The project participants told us that the project included remediation works.
Madona Batiashvili: But you do know Zita Imanova? She’s been the regional manager of the project in Kakheti. In an interview she indicated that in order to restore the soil, trees were planted in Telavi to clean the soil of poisonous chemicals. We could not find any trees there.
Alverd Chankseliani: Then why are you coming to me? Go to people who have more information. Meet the managers, the coordinators.
- We already met them and now we want to know from you specifically, what kind of work has been implemented after completing the project?
Alverd Chankseliani: Is this some kind of an exam or what? I was in charge of the whole tracking system in Georgia before you were born. I need specific questions.
- You read our letter, where we wrote down our questions. Answer us on those questions. Give us the documentations that you have in the Ministry concerning this project.
Alverd Chankseliani: I already answered you on that.
- You said you don’t have any information. Is that an answer?
Alverd Chankseliani: We just don’t have it. That’s it.
- Why not? This huge project has been implemented under the guidance of the Ministry. The Ministry has been controlling the project course and you don’t have any documentation from the Ministry?
Alverd Chankseliani: No documentation was needed.
- But pesticides are still on the ground and what did you write there, that all is clean?
Alverd Chankseliani: What is on the ground? What? Do you even know what qualifies as a pesticide?
- Why are you yelling?
Alverd Chankseliani: You have sufficient and complete answers in a written form. If you have some questions, ask me?
Madona Batiashvili: When this project was starting, I remember that in Telavi, in the hotel “Alaznis Veli”, a meeting was held and you said that this project was being implemented with the Ministry. Now you are saying that the Ministry has nothing to do with it. Then why did you go to the meeting?
Alverd Chankseliani: Don’t ask me for explanations, ask me questions.
Madona Batiashvili: Isn’t the Ministry obligated to check the results of project implementation?
Alverd Chankseliani: Of course, the government hopes for good results from this project. I’m a director of the structure. All these decisions have been made according to mutual agreements. We did whatever we could accomplish within the realms of the project.
- The Sakobo locals told us that holes were dug in the ground and poisonous chemicals were dumped and then covered with soil.
Khatuna Akhalaia: Who said that? Oh my god… You instigator… I’ll hit you in the face… You made me lose control you idiot… you liar…