ნიკოლოზ კვეზერელის ადვოკატის განცხადებით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფი უდანაშაულოა
პარლამენტის ყოფილი წევრის ნიკოლოზ კვეზერელის ადვოკატის, კახა ხვისტანის განცხადებით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფი უდანაშაულოა. ადვოკატის თქმით, კორეელი ბიზნესმენი ქართველ სამართალდამცავებს ატყუებს. სასამართლომ კი კვეზერელს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა მხოლოდ იმის გამო შეუფარდა, რომ აჩვენონ, თითქოს საქართველოში ინვესტორების ინტერესებს მაქსიმალურად იცავენ.
„გამოძიებას კითხვაც კი არ დაუსვამს აღიარებს თუ არა კვეზერელი ბრალს. პროკურატურა დაკითხვის დროს ამ საკითხს საერთოდ არ შეხებია. კვეზერელის პარტნიორს თავის ქვეყანაში სერიოზული ფინანსური პრობლემები აქვს. ის ქართველ სამართალდამცავებს ატყუებს. ფული, რომელიც კვეზერელს ჯიბიდან ამოუღეს, ადვოკატის ჰონორარი იყო, რომელიც სასამართლო დავისთვის ესაჭიროებოდათ“, - აცხადებს ნიკოლოზ კვეზერელის ადვოკატი.
მისივე თქმით, რაც შეეხება იმას, თუ რატომ არ გაათავისუფლეს კვეზერელი გირაოთი, „არსებული პრაქტიკიდან გამომდინარე, რადგან კორეელმა ინვესტორის სახე მოირგო, სასამართლოს გადაწყვეტილება სწორედ ამით უნდა აიხსნას - „ქვეყანაში ინვესტორების ინტერესებს მაქსიმალურად იცავენ“. როგორც კი ამ ადამიანის ცრუ ინვესტორობა გამოაშკარავდება და გაირკვევა მისი ქმედების მოტივაცია, გამოძიება მაშინვე მიიღებს გადაწყვეტილებას და კვეზერელს დაუყოვნებლივ გაათავისუფლებს“, - აღნიშნავს კახა ხვისტანი.
შეგახსენებთ, რომ ნიკოლოზ კვეზერელი 6 აგვისტოს თაღლითობის და პოლიციისათვის წინააღმდეგობის გაწევის ბრალდებით პროკურატურამ და შსს-ს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტმა დააკავა. მას ბრალად ედება 2009 წელს კორეელი ინვესტორისათვის ჩელ ჰო პატისათვის თაღლითური გზით ფულის და ავტომობილის გამოძალვა. გამოძიების ინფორმაციით, კორეელ ინვესტორს კვეზერელმა ჯერ  10 000 დოლარი, შემდეგ 250 000 დოლარი, მოგვიანებით კი 40 000 დოლარად შეფასებული „ინფინიტის“ მოდელის ავტომანქანა გამოსძალა. კვეზერელმა ინვესტორს 10 000 დოლარი მისი კუთვნილი ნაკვეთის გასაყიდად მოწყობილი აუქციონის ჩაშლის სანაცვლოდ, 250 000 დოლარი კი, მშენებლობის ნებართვის სანაცვლოდ გამოსძალა.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ, პროკურატურის შუამდგომლობის საფუძველზე, ნიკოლოზ კვეზერელს, აღკვეთის ღონისძიების სახით, წინასწარი ორთვიანი პატიმრობა შეუფარდა.

According to the Lawyer of Nikoloz Kvezereli, his Client is Innocent
According to the statement made by Kakha Khvistani, the lawyer of the former parliament member Nikoloz Kvezereli, his client is innocent. The lawyer states, that Korean businessman is lying to the Georgian legal officers. The Court passed two month preliminary sentence against Kvezereli just to show off that Georgia maximally protects the interests of investors.
“The investigation didn’t even ask a question whether or not Kvezereli admits his guilt. The prosecutor didn’t even touch this subject. The partner of Kvezereli has serious financial problems in his own country. He’s lying to Georgian legal officers. The money taken out of the pocket of Kvezereli was the lawyer’s fee needed for the court dispute,” – states Nikoloz Kvezereli’s lawyer.
According to him, as for the question why Kvezereli was not released on bail, “According to the practice, since Korean is an investor, the court decision can be explained based on the fact – “The interests of the investors are maximally protected in the country.’’ As soon as his false investorship is revealed and the motivation of his action is found out, the investigation will make a decision to immediately release Kvezereli,” – indicates Kakha Khvistani.
Nikoloz Kvezereli was detained on August 6th with the accusation of fraud and resistance to the police by the Department of Constitutional Security of the Ministry of Internal Affairs. He is convicted of the money and car extortion from the Korean investor Chel Ho Pat. According to the investigation information, Kvezereli extorted at first 10000 dollars, then 250 000 dollars and later 40 000 dollar estimated “infiniti” car from the Korean investor. According to the information, 10000 dollars was extorted in the exchange of the deranging the auction held in order to sell the land, and 250000 dollars was extorted in exchange of the construction building license.
Tbilisi City Court, on the basis of the Prosecutor’s Office intercession, sentenced Nikoloz Kvezereli under two month preliminary arrest.