გარემოვაჭრეებთან და დევნილებთან საბრძოლველად ხელისუფლებამ პოლიტიკურად „მკვდარი სეზონი“ შეარჩია
აგვისტოს სიცხეებმა თბილისში პიკს მიაღწია. 40-დან 50 გრადუსამდე სიცხეში მზის გულზე გამოსულს ვერავის ნახავთ, თუ არ ჩავთვლით პოლიციას, რომელმაც ქართული პოლიტიკის „მკვდარ სეზონზე“ დრო იხელთა და გარემოვაჭრეებს და დევნილებს შეუტია. საპირისპიროდ გარემოვაჭრეები და დევნილები საპროტესტო აქციებს მართავენ, მაგრამ საზაფხულო ხვატში მათ მხარს ბევრი არავინ უჭერს, თუ არ ჩავთვლით ლაშა ჩხარტიშვილს „კონსერვატიული პარტიიდან“ და ალეკო შალამბერიძეს „ხალხის პარტიიდან“, რომელთა გვარები დღის სიახლეებში ყველგან ჩნდება, სადაც კი გარემოვაჭრეთა დარბევასა და დევნილების გამოსახლებაზეა საუბარი.
გარემოვაჭრეები „დინამოს“ სტადიონის მიმდებარე ტერიტორიიდან 10 აგვისტოს დილით აყარეს. ლაშა ჩხარტიშვილის განცხადებით, ამ დროს ასობით გარემოვაჭრე დაარბიეს და სავაჭრო საქონელი გაუნადგურეს. მისივე ინფორმაციით, გარემოვაჭრეები ასევე დაარბიეს მეტროსადგურ „დელისთან“. მათი ნივთები ღამის 03:00 საათზე პოლიციის თანამშრომლებმა დალეწეს და გაიტანეს.
მეტროსადგურ „დელისთან“ მდგომ გარემოვაჭრეებს წინა დღეებში მიუვიდათ გაფრთხილება, რომ ტერიტორია დაეტოვებინათ. ჩხარტიშვილის ინფორმაციით, ასეთივე გაფრთხილება მიუვიდათ სხვა გარემოვაჭრეებს რუსთაველის გამზირზე და სხვა ქუჩებზე.
ლაშა ჩხარტიშვილის თქმით, ხელისუფლება მათ ალტერნატიულ სავაჭრო ადგილებს არ სთავაზობს. ბაზრობებზე კი გადასახადები ძალიან დიდია.
თბილისის მერია გარევაჭრობის აკრძალვას თვალს მშვიდად ადევნებს. მერიის ინფორმაციით, გარემოვაჭრეთა რაოდენობა არც ისე დიდია, რომ მათი ადგილი ბაზრებში არ იყოს. კერძოდ, დახურულ ბაზრებში ოთხი ათასამდე გარემოვაჭრის გადაყვანაა დაგეგმილი, გარკვეული შეღავათებით. როგორც თბილისის მერმა, გიგი უგულავამ ჟურნალისტებს განუცხადა, ბაზრებში შესული გარემოვაჭრეები წლის ბოლომდე გადასახადებს არ გადაიხდიან.
გარემოვაჭრეებმა საპროტესტო აქცია თბილისის მერიასთან იმავე დღეს - 10 აგვისტოს გამართეს. აქცია გაიმართა 11 აგვისტოსაც. როგორც „ინტერპრესნიუსს“ „დინამოს“ სტადიონის მიმდებარე ტერიტორიაზე გარემოვაჭრემ, მარინა შვიცოვამ განუცხადა, გარევაჭრობაზე არანაირ გადასახადს არ იხდიდნენ, ყიდდნენ წვრილმანებს და მცირე შემოსავალს იღებდნენ. ახლა კი მათ სთავაზობენ „თერგის“ ბაზრობაზე (ვაგზლის ტერიტორია) ადგილებს, რომელიც მათთვის მიუღებელია.
„ბაზარში რომ შეხვიდე, 5000 ლარის საქონელი მაინც უნდა გქონდეს. ჩვენ არა გვაქვს ამხელა თანხა, რომ იქ საქონელი შევიტანოთ. კვირაში მხოლოდ 100 ლარის საქონელს ვყიდით - წვრილმანებს. ერთი წინდიდან 50 თეთრი რომ დამრჩება, განა რამდენი უნდა გავყიდო დღის განმავლობაში, რომ ბაზრობაზე დაწესებული გადასახადები გადავიხადო?! დღეში 8 ლარი ჩეკის ფულია გადასახადი, 30 ლარი დახლის ფულია ყოველთვიურად, ცალკე - ელექტროენერგიის საფასური“,- განაცხადა გარემოვაჭრემ.
ერთ-ერთი მოვაჭრის, ციალა კვერნაძის განცხადებით, „თერგის“ ბაზრობაზე თავადაც ვაჭრობდა, ორი ადგილი ჰქონდა, მაგრამ გადასახადების გადახდას ვერ გასწვდა, მოგება აღარ რჩებოდა და გარევაჭრობაში ჩაერთო.
გარემოვაჭრეების განცხადებით, გარევაჭრობის პირობებში ისინი გადასახადებს არ იხდიან. მათთვის მიუღებელია თუნდაც ახალ წლამდე ბაზრობებში შესვლის შემთხვევაში გადასახადებისაგან გათავისუფლდება, რადგან გადასახადებს ახალი წლიდანაც ვერ გადაიხდიან.
აქციას მხარს უჭერდნენ „კონსერვატიული პარტიიდან“ ლაშა ჩხარტიშვილი და „ხალხის პარტიიდან“ ალეკო შალამბერიძე. მათ 12 აგვისტოს საპროტესტო აქცია არა მერიასთან, არამედ პრეზიდენტის ავლაბრის რეზიდენციასთან დანიშნეს.
12 აგვისტოს პრეზიდენტის ავლაბრის რეზიდენციასთან უკვე გარემოვაჭრეებისა და დევნილების გაერთიანებული საპროტესტო აქცია გაიმართა. გარემოვაჭრეებმა პრეზიდენტისაგან გარევაჭრობის აკრძალვის საკითხით დაინტერესება მოითხოვეს.
როგორც ერთ-ერთმა გარემოვაჭრემ, ნანული მამასპარაშვილმა „ინტერპრესნიუსს“ განუცხადა, მათ ბაზარში შესვლა სცადეს 2 წლის წინ, როცა ერთხელ უკვე აიკრძალა გარევაჭრობა. შევიდნენ „მუხიანის ვარსკვლავში“, შეიტანეს 1000 ლარის საქონელი, თუმცა არანაირი ვაჭრობა არ იყო. მხოლოდ იყო მაღალი გადასახადები და ბაზარში ვაჭრობიდან არანაირი მოგება არ დარჩენიათ. ამიტომ იძულებულები გახდნენ, ბაზარი დაეტოვებინათ და კვლავ მეტროსადგურ „ახმეტელთან“ გამოსულიყვნენ. მისივე განცხადებით, მზად არიან, გადაიხადონ მოსაკრებელი, თუმცა გააჩნია მოსაკრებელს. ისინი მაღალ მოსაკრებელს ვერ გადაიხდიან. ბაზარში კი მაღალი ყოველდღიური გადასახადებია, რასაც ისინი ვერ შეწვდებიან.
როგორც მამასპარაშვილი აღნიშნავს, ხელისუფლებამ უნდა დაარეგულიროს აღნიშნული საკითხი და გაითვალისწინოს საშუალო ფენის მოვაჭრეთა ინტერესები, რომლებსაც არ შეუძლიათ მაღალი გადასახადების პირობებში ბაზრებში ვაჭრობა.
რაც შეეხება პრეზიდენტის რეზიდენციასთან შეკრებილ დევნილებს, მათ საცხოვრებელი ფართების დარეგისტრირება მოითხოვეს. ერთ-ერთი დევნილის, ნინო ზანთარაიას განცხადებით, რეზიდენციასთან ის დევნილები მივიდნენ, რომლებიც სხვადასხვა კომპაქტური ჩასახლების ადგილებიდან უკვე გამოყარეს, ან უპირებენ გამოყრას. ზანთარაია აღნიშნავს, რომ დევნილები პრეზიდენტს მოუწოდებენ, დაინტერესდეს დევნილების პრობლემით, დაეხმაროს ფართის გამოყოფაში და დაკანონებაში დედაქალაქის მასშტაბით სხვადასხვა ადგილას.
დევნილების კომპაქტურად ჩასახლების ადგილებს პოლიციამ გარემოვაჭრობის აკრძალვის პარალელურად შეუტია. ვაკე-საბურთალოს გზაზე მდებარე ამიერკავკასიის ყოფილი სამხედრო ოლქის შენობიდან დევნილების გამოსახლების პროცესი 11 აგვისტოს დილის 07:00 საათიდან დაიწყო. ამ დროისთვის შენობასთან სატვირთო მანქანებზე დევნილების ნივთებს ტვირთავდნენ და შენობას ცლიდნენ. დევნილები კი აცხადებდნენ, რომ წასასვლელი არსად აქვთ და მათ ნაწილს არც არაფერს სთავაზობენ. ნაწილს კი სთავაზობენ ზუგდიდის რაიონის სოფლებში ორულში და ფოცხოში საცხოვრებელ სახლებს, თუმცა ისინი ამაზე უარს ამბობენ და საცხოვრებლით დაკმაყოფილებას თბილისის მასშტაბით მოითხოვენ. დევნილებთან მთელი ღამის განმავლობაში იმყოფებოდნენ „ხალხის პარტიის“ წარმომადგენელი ალეკო შალამბერიძე და „კონსერვატორი“ ლაშა ჩხარტიშვილი. ამ შენობაში სულ 700 ოჯახი ცხოვრობს, ძირითადად - კოდორის ხეობიდან და აფხაზეთიდან დევნილები. შედარებით ნაკლებად - ცხინვალის რეგიონიდან დევნილები.
სოფელ აჩაბეთიდან დევნილმა, რომელსაც ვინაობის გამხელა არ სურს, განაცხადა, რომ მას ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროში განაცხადის დაწერას სთავაზობენ. 13 აგვისტოს სამინისტროს კომისია განიხილავს საკითხს და ორშაბათისათვის 10 000 დოლარს მისცემენ. მისივე განცხადებით, აქამდე არ ჰქონდა ინფორმაცია, რომ 10 000 დოლარს აძლევდნენ, და შესაბამისად, ეს თანხა არც აუღია.
დევნილის თქმით, ამ თანხით, გორის რომელიმე სოფელში, შესაძლოა, პატარა სახლი იყიდოს. მისივე თქმით, ამიერკავკასიის სამხედრო დაჯგუფების ყოფილ შენობაში ცხინვალის რეგიონიდან დევნილი სულ სამი ოჯახი ცხოვრობს, რამდენიმეა კოდორის ხეობიდან, დანარჩენი კი აფხაზეთიდან დევნილები არიან.
დევნილთა, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროც ადასტურებს, რომ 2008 წლის ომის შედეგად დევნილ ყველა ოჯახს 10 000 დოლარს აძლევენ და ვისაც არ აუღია ეს თანხა, განცხადება უნდა დაწეროს.
თუმცა, როგორც ირკვევა, 10 000 დოლარის გაცემა პრობლემებს ვერ წყვეტს, რადგან ხშირია შემთხვევები, როცა ამ თანხას დევნილები სხვა პრობლემების მოსაგვარებლად ხარჯავენ და კვლავ თავშესაფრის გარეშე რჩებიან. მით უფრო, ეს თანხა  ვერ აკმაყოფილებს იმ დევნილებს, რომლებსაც ცხოვრება თბილისში უნდათ.
ცხინვალის რეგიონიდან დევნილების განცხადებით, 10 000 დოლარიანი კომპენსაციით ბინების შეძენა თბილისში ვერ შეძლეს. როგორც  დიდი ლიახვის ხეობის სოფელ აჩაბეთიდან დევნილმა სალომე ქალიაშვილმა განაცხადა, კომპენსაცია 10 000 დოლარი მიიღო, მაგრამ ეს თანხა თბილისში ბინის შესაძენად არ ეყო.
მისივე განმარტებით, ამის გამო ცხოვრობს ყოფილი ამიერკავკასიის სამხედრო ოლქის შენობაში. როგორც ქალიაშვილი აცხადებს, დევნილთა უმრავლესობამ მის მსგავსად 10 000 დოლარად ბინები ვერ შეიძინა. ნაწილმა კი, ვისაც საშუალება ჰქონდა, კომპენსაციას თანხა დაუმატა და ბინა იყიდა, ნაწილმა კი ბინა შიდა ქართლის სხვადასხვა სოფლებში იაფად შეიძინა.
შიდა ქართლიდან დევნილთა თქმით, 10 000 დოლარიანი კომპენსაცია ყველას არ მიუღია. დიდი ლიახვის ხეობის სოფელ ქემერტიდან დევნილი ქეთი ზოზიაშვილი ამბობს, რომ მისი ოჯახისთვის 10 000 დოლარიანი კომპენსაცია არ მიუციათ, მიზეზად კი უთხრეს, რომ დოკუმენტების წესრიგში არ ჰქონდა.
არიან დევნილები, რომლებიც თბილისის მერიის ბალანსზე არსებული საცხოვრებელი ფართების დაკანონებას ითხოვენ. აღნიშნული მოთხოვნით მაჩაბლის ქუჩის #8-ში და ქეთევან წამებულის ქუჩაზე მცხოვრები დევნილები გამოდიან.
მაჩაბლის ქუჩის მცხოვრების ნუნუ ხუბუას განცხადებით, შენობა, სადაც ისინი ცხოვრობენ, მერიის ბალანსზეა. მათ მიიღეს გაფრთხილება, რომ შენობა უნდა დატოვონ, წინააღმდეგ შემთხვევაში ძალით გამოასახლებენ. ეს დევნილები თბილისის მერიასთან და პრეზიდენტის რეზიდენციასთან გამართულ საპროტესტო აქციებზე მაჩაბლის ქუჩაზე გამართული აქციის შემდეგ მივიდნენ.
„ინტეპრესნიუსის“ ცნობით, პრეზიდენტის რეზიდენციასთან გამართული საპროტესტო აქციის ორგანიზატორები იყვნენ „კონსერვატორი“ ლაშა ჩხარტიშვილი, და ალეკო შალამბერიძე „ხალხის პარტიიდან“. აქციას ასევე მხარი დაუჭირა კოალიცია „ჩვენი უფლებებისათვის“ ხელმძღვანელმა დავით ლილუაშვილმა.
როგორც ლაშა ჩხარტიშვილმა განაცხადა, ხუთშაბათი დევნილების სოლიდარობის დღედ გამოცხადდა. ამიტომ ყოველი ხუთშაბათს 12:00 საათზე, პრეზიდენტის რეზიდენციასთან, დევნილთა სოლიდარობის ნიშნად, საპროტესტო აქციები გაიმართება.

The government chose a politically “dead season” to fight the open market sellers and IDPs.
The heat of August reached its peak in Tbilisi. Nobody wants to come out in the 40-50 degrees, but the police is using the “dead season” to attack the open market sellers and IDPs. The open market sellers and IDPs are holding protest rallies, but few people support them in the heat of the summer, except for Lasha Chkhartishvili from the “Conservative Party” and Aleko Shalamberidze from “People’s Party,” the names that appear whenever the talk about the eviction of the open market sellers occurs.
The open market sellers were thrown up from the “Dinamo” stadium territory in the morning of August 10th. According to Lasha Chkhartishvili, hundreds of open market sellers were raided and their goods were destroyed. According to his information, the open market sellers at the “Delisi” metro station were also raided. The police officers broke their items and took them away at 3:00 a.m.
The open market sellers from the “Delisi” metro station have recently received a warning to leave the territory. According to Chkhartishvili information, the warnings were made to other open market sellers at Rustaveli Avenue and others streets as well.
According to Lasha Chkhartishvili, the government will not offer them an alternative trade places, and the prices are too high in the closed market places.
Tbilisi City Hall is calm about the prohibition of the open market trade. According to the City Hall’s information, there are places in the closed market for the open market sellers. Specifically, the transfer of four thousand open market sellers is planned to the closed markets. As Tbilisi Mayor Gigi Ugulava stated to the journalists, the transferred open market sellers will not be charged the taxes till the end of the year.
The open market sellers held the protest rally at the Tbilisi City Hall at the same day, August 10th. The rally was held on August 11th as well. As the open market seller from “Dinamo” stadium area, Marina Shvittsova informed “Interpressnews,” they were not paying any taxes for open market trade. They were selling minor items and made a little income. Now they are offered the places at “Tergi” market (Vagzal territory), which is unacceptable for them.
“In order to start working in the closed market, you need at least 5000 lari. We don’t have so much money to bring goods there. We just sell 100 lari goods during the week, minor items. For selling one pair of socks, I get just 50 tetri, imagine how many I need to sell to be able to pay the closed market taxes?! 8 lari a day, 30 lari a month, electricity fee…” – said the open market seller.
According to one of the sellers, Tsiala Kvernadze, she was working at the “Tergi” open market. She had two places, but the taxes were too high, no profit was gained, so she joined the open market business.
According to the open market sellers, they don not pay taxes in the open market business. Exempting them from taxes till the New Year is not acceptable for them, since they have to start paying taxes after the New Year.
The protest rally was supported by Lasha Chkhartishvili from the “Conservative Party” and Aleko Shalamberidze from the “People’s Party”. They planned the protest rally for August 12th not at the City Hall, but at the President’s Residence in Avlabar.
On August 12th, the united protest rally of the open market sellers and IDPs was held at the President’s residence. The open market sellers asked the President to show interest in the issue of the prohibition of the open market trade.
As one of the open market sellers, Nanuli Mamasparashvili stated to “Interpressnews,” they tried to join the closed market 2 years ago, when the open market trade was prohibited. They joined the “Mukhiani Star,” brought 1000 lari goods with them, but no profit was gained. They had to pay very high taxes and gained no profit. So, they were obliged to leave the market and go back to the metro station “Akhmeteli.” According to their statement, they are ready to pay a reasonable amount of taxes. They can’t pay high taxes. And the daily taxes in the market are very high for them to pay.
As Mamasparashvili states, the government should regulate this issue and consider the interests of the average sellers who can’t pay high taxes.
As for the IDPs gathered at the President’s residence, they were asking for the registration of their residence places. According to one of the IDPs, Nino Zantaraia, the IDPs kicked out from the compact resident places or in danger of being kicked out from there, attended the protest rally at the residence. Zantaraia indicates that the IDPs are urging the President to show interest in the problem of IDPs, and to help with the provision and legalization of the residence places in the capital city.
The police attacked the IDP compact residence places parallel with the prohibition of the open market trade. The eviction process of IDPs from Transcaucasia Former Military Department situated at the Vake-Saburtalo road started on August 11, 07:00 a.m. At this time, the IDPs items were being loaded in the trucks and the building was being emptied. And the IDPs were stating that they have nowhere to go and some of them are not offered anything. Some were offered residence places in the villages Oruli and Potskho of Zugdidi region. But the IDPs refused this offer and asked for residence places in Tbilisi. During the whole night, the representatives of “People’s Party” Aleko Shalamberidze and “Conservative Party” Lasha Chkhartishvili were supporting the IDPs. 700 families live in this building, basically from Abkhazia and Kodori valley, a little less from Tskhinvali region.
An IDP from the village Achabeti who doesn’t want to be identified, said that he was offered to submit a complaint to the Ministry of Internally Displaces Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees. The Ministry commission will discuss the issue on August 13th and provide 10000 dollars for Monday. According to him, he has a right on 10000 dollars; but he had never received them.
According to the IDP, he could buy a little house in some village in Gori with this money. According to him, in the former building of Transcaucasia military department, there were three IDP families from the Tskhinvali region, some from Kodori valley and others from Abkhazia.
The Ministry of IDPs, Accommodation and Refugees confirms that they give 10000 dollars to every IDP family who suffered as a result of the 2008 war. The IDPs who never received this money should submit a complaint.
Though, it seems that 10000 dollars will not solve the problem because there are many instances when the IDPs use this money for other problems and stay without shelter. Another problem is that this money will not satisfy the IDPs who want to live in Tbilisi.
According to the IDPs from Tskhinvali region, they could not buy apartments in Tbilisi with 10000 dollar compensation. As the IDP from the village of Achabeti of Didi Liakhvi, Salome Qaliashvili said that she received the compensation of 10000 dollars, but it was not enough to buy an apartment building in Tbilisi.
That is why she lived in the former military department. As Qaliashvili said, most of the IDPs could not buy the apartments for 10000 dollars. Some people were able to add their own money and buy an apartment; some bought cheap apartments in different villages of Shida Kartli.
According to Shida Kartli IDPs, not everyone received the 10000 dollars compensation. Qeti Zoziashvili, an IDP from the village Qemerti of Didi Liakhvi valley said that her family never received 10000 dollars compensation, the reason was the problems with the documentation.
Some IDPs are asking for the legalization of the residence places put under the balance of Tbilisi City Hall. The IDPs from the #8 Machabeli and Qetevan Tsamebuli Streets are asking for this.
According to the resident of Machabeli Street, Nunu Khubua, the building where they lived is under the balance of the City Hall. They were warned to leave the building; otherwise, they would be forced to leave. These IDPs attended the protest rallies held at the Tbilisi City and President’s residence.
According to the “Interpressnews”, the protest rally held in front of the president’s residence was organized by the “Conservative Party” representative Lasha Chkhartishvili and Aleko Shalamberidze from the “People’s Party.” The rally was also supported by the head of the coalition “For Our Rights,” David Liluashvili.
As Lasha Chkhartishvili stated, Thursday was announced to be the day of IDP solidarity. So, every Thursday, at 12:00 P.M, the protest rally for IDP solidarity will be held in front of the President’s residence.