აკაკი წერეთლის სკვერთან ე.წ. „დინამოს სტადიონის“ გარემოვაჭრეთა აქცია გაიმართა
13 აგვისტოს აკაკი წერეთლის სკვერთან, ე.წ. „დინამოს სტადიონის“ გარემოვაჭრეთა აქცია გაიმართა. აქციის ორგანიზატორმა ლაშა ჩხარტიშვილმა განაცხადა, რომ ორშაბათს თბილისის მერიაში შეიტანს მოთხოვნას გარევაჭრობის დაშვებასთან დაკავშირებით. ორშაბათსვე მერიასთან გარემოვაჭრეთა მორიგი საპროტესტო აქცია გაიმართება.
ლაშა ჩხარტიშვილმა აქციის მონაწილეებს გარემოვაჭრეთა პროფესიული გაერთიანების შექმნა შესთავაზა. მისი განცხადებით, წარმატების მისაღწევად საჭიროა ორგანიზაცია, რომელშიც აქციების საორგანიზაციო საკითხებზე იმუშავებენ და გარემოვაჭრეთა კოორდინაციის საკითხებს გადაწყვეტენ. ორგანიზაციაში სხვადასხვა სავაჭრო ადგილებიდან წარმომადგენლები შევლენ. ბლანკები, რომლითაც შესაძლებელია ორგანიზაციაში გაწევრიანება, აქციაში მონაწილეებს შესავსებად უკვე დაურიგდათ.
გარემოვაჭრეები აქციების გაგრძელებას გარევაჭრობის მოთხოვნის შესრულებამდე აპირებენ. მათი განცხადებით, ისინი საარსებო საშუალების გარეშე დატოვა ხელისუფლებამ. ერთ-ერთი გარემოვაჭრის, ინდირა ცხაკაიას განცხადებით, გარევაჭრობის აკრძალვის შემდეგ ყოველგვარი საარსებო წყაროს გარეშე დარჩნენ. არანაირი შემოსავალი მათ არ აქვთ.
„სკოლის პერიოდი მოდის, ბავშვები კი მოსამზადებელი რჩებიან. სწავლის გადასახადები გვაქვს, ალტერნატიული წყარო შემოსავლისა არ გაგვაჩნია. ხელისუფლების წარმომადგენელთა შვილები საზღვარგარეთ სწავლობენ, ჩვენ კი იმასაც არ გვაცლიან, რომ საქართვეში დავამთავრებინოთ სასწავლებლები. ვაჭრობით ვიხდით სწავლის გადასახადებს, 50-გრადუსიან სიცხეში, სიცივეში, წვიმაში და ქარში დგომა ჩვენ არ გვეხალისება. სისუფთავე, შადრევნები, ბულვარები მაშინ არის კარგი, როდესაც ხალხი მშიერი არ არის. 5-ვარსკვლავიანი სასტუმროები ჩვენთვის არ კეთდება, უცხოელებისთვის არის ეს კომფორტი“, – განაცხადა ინდირა ცხაკაიამ, რომელიც საპროტესტო აქციებს მომავალშიც შეურთდება.

The protest rally held at the Akaki Tsereteli square by so-called “Dinamo Stadium” open market sellers.
On August 13th, at the Akaki Tsereteli square, the protest rally was held by the so-called “Dinamo Stadium” open market sellers. The organizer of the protest rally, Lasha Chkhartishvili stated that he’ll submit a request for allowing the open market trade in the Tbilisi City Hall. On the same day, nest protest rally will be held by the open market sellers at the City Hall.
Lasha Chkhartishvili is asking the protest rally participants to create a professional union of the open market sellers. According to his statement, in order to achieve success the organization is needed in which the issued on the organizational matters and the coordination of the open market sellers will be discussed. The organization will comprise the representative from the different trade places. The blanks for the membership of the organization have already been distributed to the rally participants.
The open market sellers plan to renew the protest rallies before the fulfillment of the open market trade requirements. According to them, the government left them without the daily bread. According to one of the open market sellers, Indira Tskhakaia, they don’t have any source for daily bread after the prohibition of the open market trade. They don’t have any income.
“The school is starting soon, and the children aren’t prepared. We have to pay for schooling. We don’t have any alternative sources for income. The children of the government representatives study abroad, and our children can’t even finish school here. We paid school fees by market business. It’s not fun for us to stand in the streets in 50 degree heat, cold, rain and wind. Cleanness, fountains and boulevards are good when people are not hungry. 5 star hotels are not built up for us, this is all for comfort of foreigners.” – stated Indira Tskhakaia, who will join the protest rallies in future as well.