ეთნიკურად აზერბაიჯანელი ქალების ახალი თაობა სხვა გზას ირჩევს
„ყველაზე დიდი განსხვავება ეთნიკურად ქართველ და აზერბაიჯანელ ქალს შორის ისაა, რომ თქვენ მეუღლეების გვერდით მეტი უფლებები გაქვთ, ვიდრე მათ. ზოგადად კი, აზერბაიჯანელი ქალები, ძირითადად - სოფლებში, თავს თავისუფლებად ვერ გრძნობენ“, - ამბობს ტატიანა ბატაშური, რომელიც მარნეულში „ძალადობისაგან დაცვის ეროვნული ქსელის“ ოფისში მუშაობს.
ქვემო ქართლში ქალთა უფლებების მდგომარეობაზე საუბრისას უფლებადამცველებს პირველ რიგში ეთნიკურად აზერბაიჯანელი მოქალაქეები ახსენდებათ. ამ მხრივ, რეგიონის შორეული სოფლების დიდი ხნის პრობლემებია 13-14 წლის ასაკში გოგონების დაოჯახება და საზოგადოებაში მამაკაცებზე ნაკლები უფლებების მინიჭება.
ტატიანა ბატაშურის თქმით, ეთნიკურად აზერბაიჯანელი ქალბატონები ხშირად აკითხავენ მათ ორგანიზაციას და საკუთარ პრობლემებზე  „მესამე პირით“ საუბრობენ: „ეს ქალები არ ამბობენ, რომ მათ ცემს ქმარი. ან მისი ნებართვის გარეშე გარეთ ვერ გადიან. ისინი ამბობენ, რომ მათ ნათესავ ქალს ან მეზობელს აქვს ასეთი პრობლემა და რა უნდა ქნას – ჩვენ გვეკითხებიან“.
ასეთი პრობლემები ძირითადად სოფლებში მცხოვრებ ქალებს აქვთ. მათი დიდი ნაწილი 13-14 წლის ასაკშია დაოჯახებული. სკოლაც კი არა აქვთ დამთავრებული. ელემენტარული საჭიროებისთვის ქმრის ან დედამთილისთვის ფულის თხოვნა უწევს. პატარა ასაკში როცა თხოვდებიან, უამრავ ახალ ნივთს ყიდულობენ. მერე გადის დრო და დიდ პრობლემებს ეჯახებიან.
ჩვენს საუბარს ესწრება ამავე ორგანიზაციის თანამშრომელი გალიბა კარახმაზლი. კითხვაზე - არის თუ არა დაოჯახებული, გვპასუხობს: „დაოჯახებული, რომ ვიყო, არა მგონია, აქ ვმუშაობდე. რთულია ისეთი ქმრის პოვნა, რომელიც ოფისში მუშაობის საშუალებას მოგცემს. აზერბაიჯანელები ცოლებს ძირითადად სკოლებში ან საავადმყოფოებში აძლევენ მუშაობის უფლებას“.
„ამ მხრივ მდგომარეობა ქალაქში ნელ-ნელა იცვლება, თუმცა ბევრ სოფელში ყველაფერი თითქმის ისეა, როგორც წლების წინ იყო“, - ამბობს გალიბა. იგი 21 წლისაა. მარნეულში ტექნიკური უნივერსიტეტის ფილიალში სწავლობს. ამბობს, რომ გაუმართლა, რადგან პროგრესულად მოაზროვნე მშობლები ჰყავს. მისთვის 14 წლის ასაკში დაოჯახება არავის დაუძალებია. თუმცა, ბევრი ჰყავს ისეთი მეგობარი, რომელიც ასეთ ასაკში მოიტაცეს.
„ხშირია არასრულწლოვანი გოგონების დაოჯახების მიზნით მოტაცება. პოლიცია დიდი დოზით ვერ ერევა, რადგან როგორც წესი, იშვიათად ხდება გოგოს უკან მობრუნება. მშობლები რიგდებიან. არასრულწლოვანთა დაქორწინების საკითხში სამართალდამცავები იმიტომაც ვერ ერევიან, რომ იციან, ჩარევის შემთხვევაში, ეტყვიან - ჩვენს ტრადიციებს ხელყოფთო“, – ამბობს ტატიანა ბატაშური. მისი თქმით, სწორედ ამ ტენდენციის გამო, ქვემო ქართლის სოფლების სკოლის მაღალკლასებში აზერბაიჯანელი გოგონების პოვნა რთულია.
„ნაადრევ დაოჯახებას ჯამრთელობის მთელი რიგი პრობლერმები მოჰყვება. მყავს 29 წლის მეგობარი, რომელიც 14 წლისა გათხოვდა. მას დღეს უკვე 27 აბორტი აქვს გაკეთებული. ანუ წელიწადში გამოდის ორი აბორტი. იცით ეს რა არის?! ეს დაკარგული ჯამრთელობაა“, – ამბობს ტატიანა ბატაშური.
ამ მოსაზრებას იზიარებს მარნეულის მცხოვრები სიმა გაჯიევა: „ბევრ ქალს არა აქვს საშუალება, სპირალი ჩაიდგას. ან არ იცის რა ტაბლეტები უნდა დალიოს და როგორ მიხედოს თავს. ამისი შედეგი კი უამრავი სერიოზული გინეკოლოგიური დაავადებაა“.
მიუხედავად იმისა, რომ ქვემო ქართლში არაერთ ადრეულ ასაკში დაოჯახებულ, თუ მოტაცებულ აზერბაიჯანელ ქალბატონს ვიცნობთ, მათი საუბარზე დათანხმება რთული აღმოჩნდა. „ჩვენს ოჯახებში ისეთი არაფერი ხდება, რაც ჩვენთვის შეურაცმყოფელი იყოს“, - ასეთი იყო ერთ-ერთის პასუხი.
ჩვენ ასევე შევხვდით ახალგაზრდა აზერბაიჯანელ გოგონებს, რომლებმაც მიმართეს  „ძალადობისაგან დაცვის ქსელის“ მარნეული ოფისს. „ჩვენ სკოლის დამთავრება და სწავლის უმაღლესში გაგრძელება გვინდა. დაგვეხმარეთ, რომ მშობლები დავითანხმოთ“, - ასეთი იყო მათი თხოვნა.
აზერბაიჯანელ ქალთა ახალი თაობა რომ სწავლა-განათლების მიღებას და საკუთარი თავის რეალიზაციას ცდილობს, ამაზე რეინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრიიის აპარატშიც საუბრობენ.
ზაირა მუსაევა, რეიტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ეთნიკური უმცირესობის საკითხთა სამმართველოს მთავარი სპეციალისტი: „მიხარია, რომ სულ უფრო და უფრო მეტი აზერბაიჯანელი ახალგაზრდა აბარებს უმაღლეს სასწავლებლებში. ისინი ხშირად ჩამოდიან თხილისში. აქაურ ცხოვრებას ხედავენ და უნდათ, თვითონაც ასე იცხოვრონ. თუმცა, არსებობს სხვა პრობლემებიც. ძალიან ზოგადად რომ ვთქვათ, გეტყვით, რომ უმცირესობების მიმართ სახელმწიფოს პოლიტიკა ინტეგრაციის საკითხზეა აქტიურად გადართული. ამის გვერდით კი უამრავი სხვა პრობლემა რჩება მოსაგვარებელი. მაგალითად, სამწუხაროდ, დღესაც არსებობს ეთნიკურად აზერბაიჯანელებით დასახლებული სოფლები, სადაც ქალები სახლებში მშობიარობენ. ჩვენ ჩართული ვართ უწყებათაშორისი კომისიის მუშაობაში, სადაც ჯანდაცვის სამინისტროს და ასევე განათლების სამინისტროს რეკომენდაციებს გადავცემთ ყველა არსებული პრობლემის მოსაგვარებლად“.’
თავადაც ეთნიკურად აზერბაიჯანელი ზაირა მუსაევა ამბობს, რომ თავის მრავალრიცხოვან სანათესაოში უმაღლესი განათლება მხოლოდ მას და მის დას აქვს.
ქვემო ქართლის რეგიონის ქალაქებში მართლაც შესამჩნევია ეთნიკურად აზერბაიჯანელ ქალთა ცხოვრების წესის ცვლილების ტენდენცია. თუმცა, კვლავ ბევრია ისეთი ოჯახი, სადაც ქალების ერთადერთ დანიშნულებად შვილების გაჩენა და გაზრდა რჩება.

“The biggest difference between ethnically Georgian and Azerbaijani women is that Georgians have more equal rights with their husbands than Azerbaijani women do. Generally, Azerbaijani women, basically in the villages, don’t feel free,” – says Tatiana Batashuri, who works in the office of “National Network against Violence.”
While talking about women’s rights, the human rights advocators recall ethnically Azerbaijani citizens in the first place. The biggest problem in this direction in the remote villages of the region is the arranged marriages of 13-14 years old girls and putting them in the unequal position with their husbands.
According to Tatiana Batashuri, ethnically Azerbaijani women often addressed their organization and talked about their problems in “third person”: “These women don’t say they are beaten by their husbands or can’t go out without their permission. They say that their relative or neighbor has this problem and they are asking us what to do.”
These kinds of problems are basically the problems of the women living in the villages. Most of them got married at the age of 13-14. They have not even graduated from school. For their basic needs, they need to ask their husbands or mother-in-laws for money.
Our conversation was attended by the official of the above mentioned organization: “If I were married, I don’t think I would have been able to work here. It’s hard to find a husband who lets you work in the office. Azerbaijanis let their wives work, basically in schools and hospitals.”
This situation is changing little by little in the city, but many villages are left in the same old path,” – states Galiba. She’s 21 years old and studies at Marneuli University Technical Branch. She says that she is lucky, as her parents are progressive thinkers. Nobody forced her to get married at the age of 14. Though, she has many friends who were kidnapped at this age.
“The kidnapping of under aged girls is common here. Police can’t really intervene, because, as a rule, the girl comes back home very seldom. Parents reconcile. The legal officers can’t intervene because they know, in case of an intervention, they’ll say that they are violating their traditions,” – says Tatiana Batashuri. According to her, because of this tendency, it is hard to find Azerbaijani girls in the upper grades of high school.
“Early marriages cause numerous health problems. I have a 29 year old friend, who got married at the age of 14. She had 27 abortions so far, this is 2 abortions a year. Do you know what this is? This is a loss of health,” – says Tatiana Batashuri.
This opinion is shared by Marneuli resident Sima Gajieva: “Many women don’t have an opportunity to get a spiral or they don’t know how to take the medication and take care of themselves. The result of this is numerous gynecological illnesses.”
Though we know many women in Kvemo Kartli who got married at the early age or were kidnapped, it proved hard to get their consent for the conversation. “Nothing happening in our families is insulting for us,” – said one of them.
We also met young Azerbaijani girls, who addressed the Marneuli office of “Network against Violence.” “We want to graduate from the high school and go to college. Please, help us to assure our parents,” – requested Azerbaijani girls.
The Ministry of Reintegration Issues talks about the fact that the new generation of Azerbaijani girls are trying to receive good education and develop their abilities.
Zaira Musaeva, the chief specialist of the Department of Ethnical Minority Issues of the Ministry of Reintegration: “I’m glad that more and more Azerbaijani girls are entering the higher education institutions. They often come to Tbilisi, observe this life and want to live like this. But there are other problems. To say it broadly, the state politics regarding ethnic minorities is redirected to the integration issue. But apart from this, we have a lot of problems to solve. Unfortunately, there are villages with ethnical Azerbaijanis left where women still give birth in their homes. We are involved in the work of a special commission to which we will report the recommendations of the Ministry of Health and the Ministry of Education.’’
The ethnically Azerbaijani Zaira Musaeva says that in her huge family, only she and her sister have received higher education.
It’s really noticeable how the lives of the Azerbaijani women from Kvemo Kartli have changed. Though, there are still many families where the only purpose for women is giving birth and bringing up their kids.