ტელეკომპანია „კავკასიის“ დარბევისათვის რვა განსასჯელს სასამართლომ ოთხი წლით და ექვსი თვით პატიმრობა მიუსაჯა
ტელეკომპანია „კავკასიაში“ მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით დაკავებულ რვავე პირს თბილისის საქალაქო სასამართლომ ოთხი წლითა და ექვსი თვით პატიმრობა მიუსაჯა .
თბილისის საქალაქო სასამართლოს ცნობით, სასამართლომ წარმოდგენილი მტკიცებულებების ანალიზით დადასტურებულად ჩათვალა განსასჯელთა ბრალეულობა. სასამართლომ მოისმინა დაზარალებულების ჩვენებები, რომლებმაც დაადასტურეს ტელეკომპანია „კავკასიაში“ მომხდარი ფაქტი. აღნიშნეს, რომ ადგილი ჰქონდა ჟურნალისტის საქმიანობაში ჩარევასა და ფიზიკურ ძალადობას, თუმცა განაცხადეს, რომ პრეტენზია განსასჯელთა მიმართ არ გააჩნიათ, რადგან არ არიან დარწმუნებულნი ზემოხსენებულ ქმედებაში მათი მონაწილეობის შესახებ.
მოწმე ხ.შ.-მ დეტალურად აღწერა ტელეკომპანიაში განვითარებული მოვლენები, მან კუთვნილი მობილური ტელეფონით გადაიღო და გამოძიებას წარუდგინა ამ მოვლენების ამსახველი ვიდეომასალა, რაც უდავოდ ადასტურებს განსასჯელთა მხრიდან ხულიგნობისა და ჟურნალისტის საქმიანობაში უკანონოდ ჩარევის ჩადენას. განსასჯელებზე, როგორც დანაშაულის ჩამდენ პირებზე მიუთითეს მოწმეებმა, ბ.-მ, რ.-მ, მ.-მ და სხდომაზე მოწმის სახით დაკითხულმა 30-ზე მეტმა პირმა.
ტელეკომპანიაში დანაშაულის ჩადენის ფაქტი დაადასტურა დაცვის მოწმემ, ყოფილმა სახალხო დამცველმა, ნანა დევდარიანმა. განსასჯელები ასევე ამოიცნეს მოწმეებმა და მათი ქმედებები ასახულია ტელეკომპანიებიდან - „მაესტროსა“ და „კავკასიიდან“ ამოღებულ ვიდეომასალაში.
სასამართლო აქვე განმარტავს, რომ ქმედება, რომელიც ჩადენილია დასახელებულ განსასჯელთა მიერ, წარმოადგენს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებულ კანონსაწინააღმდეგო და დასჯად ქმედებას და მას არაფერი აქვს საერთო რელიგიურ, პირად ან სხვა სახის შეხედულებებთან. აღნიშნული ქმედება დასჯადია სისხლის სამართლის წესით, მიუხედავად იმისა, შეურიგდა თუ არა განსასჯელებს დაზარალებული, ან რელიგიური თუ სხვაგვარი მოსაზრებებით, ითხოვს თუ არა დამნაშავის სისხლის სამართლებრივი წესით დასჯას.
დავით შალამბერიძეს, ავთანდილ ზუმბაძეს, ზვიად ბლიაძეს, ლევან ჩაჩუას, გიორგი გაბედავას, რატი მაისურაძეს, შოთა აფხაიძესა და ჯაბა გურჩიანს მსჯავრი დაედოთ წინასწარი შეთანხმებით, ჯგუფურად ხულიგნობასა და ჟურნალისტის პროფესიულ საქმიანობაში უკანანოდ ხელის შეშლაში.
2010 წლის 7 მაისს ტელეკომპანია „კავკასიაში“, გადაცემა „ბარიერის“ მსვლელეობისას, რომელშიც მონაწილეობას იღებდნენ ილიას სახელმწიფო უნივერიტეტის ადმინისტრაციის, „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირისა“ და „სახალხო მართლმადიდებლური მოძრაობის“ წარმომადგენლები, განსასჯელებმა უკანონოდ, მუქარითა და ძალადობით, ხელი შეუშალეს ჟურნალისტ ნინო ჯანგირაშვილს პროფესიულ საქიანობაში, აიძულეს, შეეწყვიტა მათთვის არასასურველი ინფორმაციის გავრცელება, უხეშად დაარღვიეს საზოგადოებრივი წესრიგი, სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს იქ მყოფ პირებს.
მხარეებს აღნიშნული განაჩენის გასაჩივრება ერთი თვის ვადაში შეუძლიათ. მსჯავდებულთა ადვოკატები ამ უფლების გამოყენებას აპირებენ და განაჩენს თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრებენ.
როგორც მსჯავრდებულების ერთ-ერთმა ადვოკატმა ბესარიონ ქარცივაძემ განაცხადა, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლის ვაჟა ფუხაშვილის მიერ გამოცხადებული განაჩენი უსამართლო და დაუსაბუთებელია.
ადვოკატის განმარტებით, არანაირი მტკიცებულება, რაც განსასჯელების დანაშაულს, ხულიგნობაში და ჟურნალისტური საქმიანობისთვის ხელისშეშლაში დაადასტურებდა, პროკურატურას სასამართლოსათვის არ წარუდგენია. ვერც მოწმეებმა და ვერც დაზარალებულებმა განსასჯელები ვერ ამოიცნეს. არ არსებობს არც განსასჯელების დანაშაულის დამადასტურებელი ვიდეომასალები.
როგორც ქარცივაძემ განაცხადა, განაჩენის გამოცხადებას რვავე განსასჯელი გალობით შეხვდა. სასამართლო სხდომის დარბაზში მათი გალობა 15 წუთის განმავლობაში გრძელდებოდა.

Four Years and Six Months Imprisonment for the Suspects Convicted in the Raid on Television Company “Caucasia”
Eight people arrested in connection with the incident occurred in the television company “Caucasia” were sentenced for four years and six months in prison by the Tbilisi City Court.
According to the Tbilisi City Court report, the court, after analyzing the provided evidence, confirmed the culpability of the suspects. The court heard the testimonies of the plaintiffs, who confirmed the incident that occurred in the television company “Caucasia”. It has been noted that intervention in journalistic activity and the physical violence had taken place, though, they stated, they do not have any pretension against the suspects, as they are not sure in their participation in the above mentioned violence.
The witness Kh.Sh described the events occurred in the television company in detail. He video-taped the events and presented the tape to the investigation that indisputably confirms the hooliganism and illegal intervention in the journalistic activities committed by the suspects. The witnesses B.M, R.M and M.M and more than 30 people interrogated as witnesses indicated that the suspects were the ones who committed the crime.
The incident, that took place in the television company, was confirmed by the defense side witness, former public defender, Nana Devdariani. The suspects were recognized by the witnesses and their acts are recorded in the video material of television company “Maestro” and “Caucasia.”
The court explains that the act committed by the reported suspects represents a law-violating and punishable act as regarded by the Criminal Code of Georgia and it does not have anything to do with religious, personal or other kinds of opinions. This act is punishable according to the criminal law rule, whether suspects reconciled with the victims, or the request of the criminal punishment has religious basis or not.
Davit Shalamberidze, Avtandil Zumbadze, Zviad Bliadze, Levan Chachua, Giorgi Gabedava, Rati Maisuradze, Shota Aphkhaidze and Jaba Gurchiani were convicted of committing group hooliganism and intervention in the professional activity of journalists on a preliminary agreement.
On May 7th, 2010, in the television company “Caucasia,” in the live broadcasting of the program “barrier” where the representatives of the Ilia State University administration, “The Union of Orthodox Parents” and “National Orthodox Movement” participated, the convicts illegally, using threats and violence, hindered the journalist Nino Jangirashvili to perform her professional work. She was forced to stop disseminating the information undesirable for them, roughly violated the public order, and physically and verbally assaulted the people presented in the program.
The parties can appeal against the verdict in a one month term. The lawyers of the convicts are going to use this right and appeal against the case in Tbilisi Appellate Court.
One of the lawyers of the convict, Besarion Qartsivadze, stated that the verdict declared by the Tbilisi City Court judge, Vaja Pukhashvili is unjust and groundless.
According to the lawyer, the prosecutor’s office presented no evidence that could prove the crime of the convicts in the hooliganism and intervention in journalistic activity. Neither witnesses, nor claimants could recognize the convicts. No video material proving the guilt of the convicts exists.
As Qartsivadze mentioned, all eight convicts met their verdict with chanting. Their chanting continued for 15 minutes in the court hall.