ხელისუფლება დევნილებს აწიოკებს
„დევნილთა ბართლომეს ღამეები“ - ასეთი შეფასება მისცა მედიამ თბილისში კომპაქტურად ჩასახლების ადგილებიდან დევნილთა მასობრივ გამოსახლებას. არაპოპულარული პროცესისათვის ხელისუფლებამ პოლიტიკურად ყველაზე პასიური თვე - აგვისტო შეარჩია. ოპოზიციური პარტიების ლიდერთა უმეტესობა ამ დროს სხვადასხვა კურორტებზე ისვენებს, ისევე როგორც რიგითი მოქალაქეები - საპროტესტო აქციების ცოცხალი ძალა. ამიტომაც ამ პერიოდში თბილისში მასობრივი საპროტესტო აქციების მოწყობა პრაქტიკულად შეუძლებელია.
თუმცა, 16 აგვისტოს დევნილების ნაწილმა ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროსთან საპროტესტო აქცია მაინც მოაწყო. აქციაზე ძირითადად ე.წ. ისნის ჰოსპიტალიდან და ასევე ყაზბეგის გამზირზე არსებული კომპაქტური ჩასახლების ადგილებიდან გამოსახლებული დევნილები იმყოფებოდნენ. მათ შორის იყვნენ როგორც აფხაზეთიდან, ასევე სამაჩაბლოდან და კოდორის ხეობიდან დევნილები. აქციის ორგანიზებაში თავისი წვლილი შეიტანეს „კონსერვატიული პარტიის“ წევრმა, ლაშა ჩხარტიშვილმა და „ხალხის პარტიის“ წევრმა, ალეკო შალამბერიძემ. მათ დევნილებს მაქსიმალური აქტიურობისკენ, ასევე - დევნილთა მოძრაობის შექმნისაკენ მოუწოდეს.
როგორც ე.წ. ისნის ჰოსპიტალიდან გამოსახლებულმა დევნილებმა განაცხადეს, ისინი ისე გამოასახლეს, რომ ალტერნატიული ფართი და კომპენსაციაც არ შეუთავაზებიათ: „შემოგვთავაზეს მხოლოდ ის, რომ ჩვენს ნივთებს საწყობში შეინახავდნენ. თუმცა, ჩვენ არც ამას დავთანხმდით და ჩვენი ნივთები ნათესავებთან გადავანაწილეთ. დღეს კი გვეუბნებიან, რომ ალტერნატიული ფართებით დასაკმაყოფილებლად სპეციალური კომისია უნდა გავიაროთ“.
მართალია, დევნილებთან აქციაზე სამინისტროდან არავინ გამოსულა, მაგრამ თავად დევნილები სათითაოდ შედიოდნენ სამინისტროში, სადაც ისინი სოციალური სამმართველოს უფროსს, გოგა ტუღუშს შეხვდნენ.
როგორც შეხვედრიდან გამოსულმა დევნილმა, ადელი თოდაძემ განაცხადა, გოგა ტუღუშმა მათ უთხრა, რომ ალტერნატიული ფართებით დევნილების დაკმაყოფილების საკითხს სპეციალური კომისია გადაწყვეტს. იქამდე კი, თოდაძის განცხადებით, იგი თავს ნათესავებს შეაფარებს.
აქციაზე იმყოფებოდა ასევე, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე თამარ ხიდაშელი, რომელიც დევნილთა პრობლემების შესწავლას აპირებს.
იმავე დღეს, 16 აგვისტოს, სამინისტროსთან საპროტესტო აქციის პარალელურად, მაჩაბლის ქ.#8-ში მცხოვრებ 41 დევნილ ოჯახს ასახლებდნენ. „ინტერპრესნიუსის“ ცნობით, ადგილზე იმყოფებოდა, დაახლოებით, 50-ზე მეტი საპატრულო პოლიციის წარმომადგენელი, რომლებსაც პერიმეტრი შემოფარგლული ჰქონდათ და იქ შესვლის უფლებას არავის აძლევდნენ. იმავე წუთებში სატვირთო მანქანებში დევნილების ავეჯს ტვირთავდნენ. გასახლების პროცესს ევროკავშირის ორი წარმომადგენელი აკვირდებოდა, მაგრამ მათ ჟურნალისტებთან კომენტარი არ გააკეთეს. ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროდან კი მაჩაბლის ქუჩაზე არავინ მისულა.
შენობის დაუყოვნებლივ დაცლის შესახებ გაფრთხილება დევნილებმა ერთი კვირის წინ მიიღეს. როგორც ცხინვალის რეგიონიდან დევნილმა კახა ტერაშვილმა განაცხადა, სამაჩაბლოდან დევნილი რვა ოჯახი მაჩაბლის #8-ში 2008 წელს, აგვისტოს ომის შემდეგ შესახლდა. ტერაშვილის თქმით, მისთვის უცნობია, სად გადაყავთ დევნილები. თუმცა, გავრცელებული ინფორმაციით, დევნილები წალენჯიხის რაიონის სოფელ ფოცხოეწერში გადაყავთ.
ასეთივე გაფრთხილება გასახლებაზე ერთი კვირით ადრე მიიღეს ლერმონტოვის ქ. #10-ში მცხოვრებმა დევნილებმა. 15 აგვისტოს კი მათთან მივიდნენ ჩინოვნიკები  სამინისტროდან, რომლებმაც აცნობეს, რომ მეორე დღეს მათი გასახლების პროცესი დაიწყებოდა და უნდა მომზადებულიყვნენ.
აფხაზეთიდან დევნილი ნინო ქარდავა ოთხი თვეა, მეუღლესთან და სამ მცირეწლოვან შვილთან ერთად ლერმონტოვის #10-ში ცხოვრობს. მის გარდა, ამ მისამართზე დევნილთა კიდევ ათამდე ოჯახი ცხოვრობს, რომელთაგან ორი - აფხაზეთიდან, დანარჩენები კი ცხინვალის რეგიონიდან არიან დევნილიები.
ნინო ქარდავას თქმით, როგორც მათთვის არის ცნობილი, ლერმონტოვის ქუჩიდან დევნილებს კახეთში, სოფელ ბაკურციხეში გადაიყვანენ. ქარდავამ გულისტკივილი გამოთქვა და აღნიშნა, მისი მეუღლე თბილისში მუშაობს და სამ მცირეწლოვან ბავშვთან ერთად სოფელში ცხოვრება მარტოკას გაუჭირდება.
დევნილთა გამოსახლებების პროცესთან ერთად, მედიაში უკვე გაჩნდა ცნობები, რომ თბილისიდან და ქვეყნის სხვა რეგიონებიდან წალენჯიხის რაიონის დაბა ჯვრისა და სოფელ ფოცხოეწერის დასახლებაში ჩასახლებულ დევნილებს „არანაირი საცხოვრებელი პირობები არა აქვთ“.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ „ახალი მემარჯვენეების“ წალენჯიხის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარემ, წალენჯიხის საკრებულოს წევრმა დავით ბელქანიამ განუცხადა, ფოცხოეწერში იმ კორპუსებს, სადაც დევნილები ჩაასახლეს, დაპირების მიუხედავად, არ მიეწოდება ელექტროენერგია. ასევე, შენობებში გაუმართავია წყალგაყვანილობის სისტემა. სარემონტო სამუშაოები უხარისხოდ არის შესრულებული და არ არის შექმნილი ცხოვრების ელემენტარული პირობები.
ამასთან, დავით ბელქანიამ განაცხადა, რომ ჯვარსა და ფოცხოეწერში ჩასახლებულ დევნილებს არა აქვთ დასაქმების პერსპექტივა, რადგან თვითონ რაიონის მოსახლეობაც დაუსაქმებელია და მათგან განსხვავებით, დევნილებს მიწის ნაკვეთებიც არა აქვთ გამოყოფილი.
დევნილთა შენობებიდან მასობრივი განსახლების საკითხზე 16 აგვისტოს თბილისის საკრებულოს ჯანდაცვისა და სოცილურ საკითხთა კომისიის სხდომაზეც იმსჯელეს.
საკითხის განხილვამ სხდომაზე დებატები გამოიწვია.
საკრებულოს ოპოზიციონერი დეპუტატების განცხადებით, დევნილთა რეგისტრაციის საკითხი კვლავ მოუგვარებელია, უკანონოდ ხდება შენობებიდან მათი მასობრივი გასახლება. ოპოზიციონერი დეპუტატები თვლიან, რომ დევნილთა პრობლემების გადასაჭრელად, აუცილებელია თითოეული დევნილის აზრის გათვალისწინება და საკითხისადმი ინდივიდუალური მიდგომა.
თბილისის საკრებულოს ჯანდაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარემ, ვიქტორ დოლიძემ ჟურნალისტებთან საუბრისას განაცხადა, რომ მათ სურდათ კომისიის სხდომაზე ლტოლვილთა სამინისტროს პასუხისმგებელი პირებისგან შენობებიდან დევნილთა მასობრივი გამოსახლების მიმდინარე პროცესთან დაკავშირებით არგუმენტები და ინფორმაცია მოესმინათ. სამინისტროს წარმომადგენლები კი სხდომაზე არ გამოცხადდნენ, რაც საკითხის მიმართ ხელისუფლების მიდგომაზე მეტყველებს.
ვიქტორ დოლიძე აპირებს, ჩავიდეს ფოცხოეწერში და პირადად მოინახულოს ის შენობა, სადაც ხელისუფლება თბილისიდან დევნილების გადასახლებას გეგმავს.
„გვაინტერესებს, რა პირობები ექნებათ ღირსეული ცხოვრებისთვის დევნილებს. არის თუ არა საკმარისი ფართი, ელემენტარული საცხოვრებელი პირობები, სკოლა, რით უნდა ირჩინონ თავი და ა.შ. ჩვენ გვაქვს ინფორმაცია, რომ დევნილებისთვის გამოყოფილი კორპუსები მოუწყობელია და არ არის საკმარისი ფართი. გვინდა, ყველაფერი საკუთარი თვალით ვნახოთ და შესაბამისი ზომები ისე მივიღოთ“, - განაცხადა დოლიძემ.
მისივე თქმით, ხელისუფლებამ აგვისტოს ე.წ. „მკვდარი თვე“ გამოიყენა იმისთვის, რომ დევნილები საცხოვრებელი ადგილებიდან გამოეყარა. „ამ სკითხის განხილვას საკრებულოშიც დავუბრუნდებით და სხვა დონეებზეც დავაყენებთ“, - განაცხადა დოლიძემ.
ჯვარსა და ფოცხოეწერში ჩასვლას და დევნილთა ახალი საცხოვრებელი პირობების შესწავლას „ადამიანის უფლებათა ცენტრიც“ აპირებს.
ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროსთან მოწყობილი საპროტესტო აქციის დასასრულს ლაშა ჩხარტიშვილმა მომავალი აქციის გამართვის დრო და ადგილი დაასახელა. დევნილების მორიგი აქცია 19 აგვისტოს, ხუთშაბათს, 12:00 საათზე პრეზიდენტის ავლაბრის რეზიდენციასთან გაიმართება

The government is oppressing IDPs
“The Bartholomew night for IDPs” – this is how media evaluated the mass eviction of the IDPs from Tbilisi compact residence places. For an unpopular process like this, government chose the politically most passive month –August. Most of the opposition party leaders take vacations in different resorts at this time; the same can be said about the ordinary citizens – the live force of the protest rallies.
Nevertheless, on August 16th, some of the IDPs held a protest rally at the Ministry of Internally Displaces Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees. The protest rally was basically attended by the IDPs evicted from the so-called Isani Hospital and compact residence places of Kazbegi Avenue. This group included the IDPs from Abkhazia, Samachablo and Kodori valley. The protest rally was supported by the “Conservative Party” member, Lasha Ckhartishvili and “People’s party” member, Aleko Shalamberidze. They called on the IDPs to be maximally active and create the movement of IDPs.
As the IDPs evicted from the Isani Hospital say, they were not even offered alternative residence place or compensation: “The only thing they offered was storing our items in the storehouse. But, we didn’t give our consent and located our items in the homes of our relatives. Today, they are telling us that we need to go through the examination of the special commission to determine whether we satisfy the requirements for the alternative residence places.’’
Though nobody from the Ministry showed up at the protest rally held at the Ministry, the IDPs themselves one by one went to the Ministry building and met with Goga Tugushi, the head of the social agency.
As one of the IDPs, Adeli Todaze said after the meeting, Goga Tugushi told them that the issue about the alternative residence places will be determined by the special commission. Before that, Todadze said that she will find a shelter in her relative’s homes.
The protest rally was attended by the head of the Young Lawyers’ Association Tamar Khidasheli, who is going to study the problems of IDPs.
At the same day, August 16th, parallel with the protest rally held at the Ministry, the 41 IDP families were being evicted from the #8 Machabeli St. According to “Interpressnews,” more than 50 representatives of the patrol police were operating there, who confined the area and did not let anyone enter the place. At the same time, the furniture of the IDPs was loaded in the trucks. The process of eviction was observed by two EU representatives, but they did not comment on the issue with journalists. Nobody from the Ministry of IDPs, Accommodation and Refugees came.
The warning about the immediate eviction of the IDPs was made a week ago. As the IDP from Tskhinvali region, Kakha Terashvili mentioned, the eight IDP families from Samachablo were accommodated in #8 Machabeli St, 2008. Terashvili states that it is unknown for him, where the IDPs are removed. Though, reportedly, the IDPs will be removed to the village Potskhoetseri of the region Tsalenjikha.
Warning about the eviction was made a week ago to the IDPs from #10 Lermontovi St. On August 15th, the officials of the Ministry visited them and notified that they needed to prepare since they were going to be evicted the second day.
The IDP from Abkhazia, Nino Qardava, has been living in the #10 Lermontovi St. with her husband and three little children for four years now. Except for her, ten more families live in this address, out of which two are from Abkhazia and the rest from Tskhinvali region.
According to Nino Qardava, as they know, the IDPs from the Lermontovi St will be transferred to Kakheti, village Bakurtsikhe. Qardava grieved and noted that as her husband works in Tbilisi, it will be very hard for her to live in the village with three little children alone.
With the eviction of the IDPs, there are news spreading in the media that the IDPs accommodated in the town of Jvari and village Potskhoetsyeri from Tbilisi and other regionsm “do not have any living condition.”
As the head of the “New Rights Party” Tsalenjikha regional organization, Tsalenjikha Sakrebulo member David Belqania stated to “Interpressnews,” the apartments in the village Potskhoetsyeri, where the IDPs were accommodated, despite the promises, are not provided with electricity. The water system does not work properly. The restoration works have been conducted improperly and the elementary living requirements are not met.
Besides, David Belqania stated that the IDPs accommodated in Jvari and Potskhoetsyeri don not have any employment perspectives, since the region population itself is unemployed and unlike them, the IDPs have not even been given the land.
The issue of mass eviction of IDPs was discussed on August 16th, at the meeting of the Commission of Health and Social Issues of Tbilisi Sakrebulo. The discussion of the topic evoked debates.
According to the opposition deputies of the Sakrebulo, the issue of registration of the IDPs has not been solved yet. The mass eviction is taking place illegally. The opposition deputies think that in order to solve the problem of IDPs, it’s necessary to consider the opinion of each IDP and take an individual approach to the issue.
The head of the Health and Social Issues department of Tbilisi Sakrebulo, Viktor Dolidze stated in a conversation with journalists that they want to hear the arguments and information concerning the mass eviction of IDPs from the responsible officials from the Ministry of Refugees. But the representatives of the Ministry never showed up at the meeting, that reveals the approach of government to this issue.
Viktor Dolidze plans to personally go to Potskhoetsyeri and see the building where the accommodation of the IDPs from Tbilisi is planned.
“We want to know what conditions they will live in. Is there enough residence place, elementary living conditions, school, how they can get their daily bread and so on. We have information that the apartment buildings provided for refugees are not arranged properly and there is not enough space. We want to see everything with our own eyes and take the relevant measure,” – stated Dolidze.
According to him, the government used the so-called “dead month” in order to kick refugees out of their residence places. “We will go back to discussion of this issue in Sakrebulo and take it to other instances,” – stated Dolidze.
The Human Rights Center is going to go to Jvari and Potskhoetsyeri to learn about the living conditions of IDPs.
At the end of the protest rally held at the Ministry of the IDPs from Occupied Territories, Refugees and Accommodation, Lasha Chkhartishvili announced the time and place for the next protest rally. The next protest rally of IDPs will be held on August 19th, Thursday, 12:00 p.m. at the President’s Avlabari residence.