ირაკლი კაკაბაძის საქმესთან დაკავშირებით თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრდა
19 აგვისტო, 2010
პუბლიცისტ ირაკლი კაკაბაძის საქმესთან დაკავშირებით გამოტანილი თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრდა.
როგორც არასამთავრობო ორგანიზაცია „ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისათვის“ ოფისში გამართულ პრესკონფერენციაზე ირაკლი კაკაბაძის ადვოკატმა გელა ნიკოლაიშვილმა განაცხადა, როგორც მისთვის, ასევე მისი დაცვის ქვეშ მყოფისთვის, სრულიად გაუგებარი და მიუღებელია საქალაქო სასამართლოს 15 აგვისტოს გადაწყვეტილება.
ამ გადაწყვეტილებით, 400-400 ლარით დაჯარიმდნენ ირაკლი კაკაბაძე, შოთა დიღმელაშვილი და ალეკო ჩიღვინაძე. სასამართლოსმ დაასკვნა, რომ მათ დაარღვიეს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლი, რომელიც სამართალდამცავი ორგანოების მუშაკების კანონიერი განკარგულების ან მოთხოვნის ბოროტად დაუმორჩილებლობას გულისხმობს.
თავად ირაკლი კაკაბაძე უსაფუძვლოდ მიიჩნევს როგორც მისი, ასევე მისი მეგობრების დაკავების ფაქტს. სამართალდამცავ ორგანოებს თავისუფალი სიტყვის წინააღმდეგ ბრძოლაში და მშვიდობიანი აქციის მონაწილეების მიმართ ძალის გამოყენებაში ადანაშაულებს.
მისი თქმით, ჯორჯ ბუშის ქუჩაზე გამართული აქციისას დაკავების შემდეგ შინაგან საქმეთ სამინისტროს ეზოში მას და მის მეგობრებს თბილისის საპატრულო პოლიციის უფროსი გიორგი გეგეჭკორი და მისი ქვეშევრდომები ფიზიკურად გაუსწორდნენ.
ირაკლი კაკაბაძე და მისი ადვოკატი გელა ნიკოლაიშვილი უკვე დღეიდან სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებას დაელოდებიან. ხოლო მათთვის არასასურველი შედეგების შემთხვევაში, საქმე სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპის სასამართლოში გადაინაცვლებს.

The decision of Tbilisi City Court concerning the case of Irakli Kakabadze was appealed to the Appellate Court
August 19, 2010
The decision of Tbilisi City Court concerning the case of publicist Irakli Kakabadze was appealed to Appellate Court.
As Irakli Kakabadze’s lawyer Gela Nikolaishvili stated at the press conference conducted by non-governmental organization “Former Political Prisoners for Human Rights,” both for him and his client, the City Court decision of August 15th is completely incomprehensible and unacceptable.
According to this decision, Irakli Kakabadze, Shota Digmelashvili and Aleko Chigvinadze were all fined by 400-400 lari. The court ruled that they violated article 173 of the Code of Administrative Offences of Georgia that regards the disobedience of legal orders or instructions of law enforcement.
Irakli Kakabadze considers his and his friends’ arrest groundless. He blames legal officers for fight against the free speech and violence against the peaceful protest rally participants.
According to him, after the arrest at George Bush St, in the yard of the Ministry of Internal Affairs, he and his friends were physically assaulted by Tbilisi Patrol Police director Giorgi Gegechkori and his assistants.
Irakli Kakabadze and his lawyer Gela Nikolaishvili will wait for the decision of the Appellate Court starting from today. In case of undesirable results, the case will be addressed to the Strasbourg European Court of Human Rights.